Sposoby na blokowanie drzwi – przegląd akcesoriów

Czym się różni nóżka od stopera do drzwi? Blokad do drzwi jest całe mnóstwo – jedne służą do przytrzymywania ich w pozycji otwartej, inne w zamkniętej, kolejne chronią ściany i sprzęt przed uderzeniem otwieranego skrzydła. Oto przegląd funkcjonalnych akcesoriów do blokowania drzwi w różnych pozycjach.

podpora blokada do drzwi

Kantrygiel

Kantrygiel to inaczej zasuwa wykorzystywana do blokowania drzwi od środka pomieszczenia. Dawniej tego rodzaju blokady stosowane były w łazienkach, dziś rzadziej stosuje się takie rozwiązania w domach, bo do blokowania drzwi toaletowych montuje się szyldy drzwiowe z klamką i pokrętłem. Kantrygle używane są natomiast w drzwiach dwuskrzydłowych – przydają się kiedy na co dzień korzystamy tylko z jednego skrzydła. Znajdują zastosowanie na przykład do blokowania drzwi wejściowych do klatki schodowej, garażu, pomieszczeń technicznych.

Blokada przeciwyważeniowa

Blokada przeciwwyważeniowa to dodatkowe wzmocnienie drzwi wejściowych do naszego mieszkania. Składa się z dwóch części – jedną przytwierdzamy do skrzydła drzwi, drugą do wewnętrznej strony ościeżnicy. W ten sposób minimalizujemy ryzyko wyważenia drzwi z zawiasów i włamania do domu. Blokady powinny być wykonane ze stali, warto sprawdzić też, czy są zabezpieczone przed korozją warstwą ocynku.

blokada drzwi

Podpora lub nóżka drzwi

Podpórkę, nazywaną też nóżką, często widzimy przy drzwiach do klatki schodowej. Pozwala na przytrzymanie otwartego na oścież skrzydła. Jest niezwykle przydatna podczas wnoszenia do bloku czy przedsionku domu ciężkich pakunków i zakupów. Zwykle jest wykonana z wytrzymałego metalu i zakończona gumową podpórką odporną na ślizganie się po posadzce.

Stoper do drzwi

Stoper do drzwi zapobiega obijaniu drzwi o ścianę. Taka prosta blokada sprawia, że nie niszczy się ani ściana, ani skrzydło drzwiowe. Stoper amortyzuje uderzenia – przed jego zakupem sprawdźmy, czy materiał zapewnia wytrzymałość. Rodzajem stopera są też odbojniki do drzwi, które mocuje się na ścianie lub podłodze, aby zabezpieczyć ścianę przed uderzeniami szybko otwierającego się skrzydła.

Czy wiesz, że?

Prosty stoper do drzwi możemy zrobić samodzielnie. Napełnijmy płócienny woreczek ziarnami grochu, fasoli lub soczewicy – worek powinien być na tyle ciężki, aby stawiał opór ciężarowi drzwi. Dodatkowo możemy do niego wrzucić pachnącą, suszoną lawendą. Zawiążmy woreczek kokardą i ozdóbmy w dowolny sposób. Zyskamy stoper przytrzymujący drzwi i piękny zapach w pokoju.

Przytrzymywacz drzwi

Innym rodzajem blokady, którego funkcją jest utrzymywanie drzwi w otwartej pozycji jest przytrzymywacz do drzwi. Umieszczamy go pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą, dzięki czemu drzwi nie są zamykane samoczynnie, przez przeciągi czy wiatr. Przytrzymywacze stosuje się też przy oknach. Pozwalają wietrzyć mieszkanie bez obawy o trzaskanie okien lub drzwi, stopując je w wybranej pozycji.

łańcuch do drzwi

Łańcuch drzwiowy

Łańcuch to najprostsza blokada drzwi montowana od wewnętrznej strony mieszkania. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo domownikom poprzez zablokowanie dostępu do domu osobom niepowołanym. Łańcuch pozwala na lekkie uchylenie drzwi, ale uniemożliwia otwierania ich na oścież.

Blokada okna balkonowego

Zarówno na oknach balkonowych, jak i zwykłych możesz zastosować blokadę. Prosty mechanizm zabezpieczy element stolarki okiennej przed samoistnym otwarciem i będzie dodatkową ochroną przed włamaniem. Blokada sprawdzi się też jako zabezpieczenie przed otwarciem okna przez dzieci – w tym celu blokadę należy zainstalować wysoko poza ich zasięgiem.

Data publikacji: 05.10.2017