Witraże - co trzeba wiedzieć przed zamontowaniem?

Kiedyś widziane jedynie w kościołach i wielkich posiadłościach, dzisiaj kolorowe szkło może stać się ozdobą każdego domostwa. Jednak zanim wpuścimy do wnętrza pięknie rozproszone światło, warto poznać specyficzne wymagania witraży.

witraż w oknie

Pochodzenie i zastosowanie

Łacińskie słowo vitrum (szkło) jest prawdopodobnym źródłem pochodzenia nazwy witraż, podobnie jak sama technika barwionego szkła, która uformowała się w VI wieku naszej ery. Kolorowe fragmenty umieszczano w oknach, a praktyka układania ich w wizerunki pochodzi zapewne od bizantyjskich mozaik. Pierwsze witraże datuje się na X wiek, z czasem zaczęły zyskiwać coraz więcej popularności w całej Europie. Przede wszystkim były wykorzystywane w budownictwie sakralnym.

Witraż nie będzie pasował do każdego wnętrza. Musimy zdać sobie sprawę, że by spełniał swoje zastosowanie, niezbędna będzie odpowiednia ilość słońca lub światła sztucznego. Dlatego jeśli nie zapewnimy takich warunków, będzie jedynie kolorowym szkłem. Nie jest to rozwiązanie zapewniające szczelność, dlatego odradza się wstawianie witraży do okien zewnętrznych. Ponieważ tego typu konstrukcje nie są przesadnie wytrzymałe, dlatego mogą stanowić wejście dla włamywaczy. Nie należy instalować ich w często otwieranych i zamykanych miejscach, ponieważ są nieodporne na drgania. Pamiętajmy, że pierwotnie znajdowały się w oknach, który nie miały być uchylane nigdy.

Idealnie sprawdzą się jako element przestronnego pomieszczenia, gdzie będziemy mieli miejsce, by przyglądać się tańczącemu na nich słońcu. Witraż często wykorzystywany jest też jako element uzupełniający w drzwiach i skrzydłach. Nada się świetnie jako ciekawa wizytówka na drzwi wejściowe, podobnie jak ozdoba przejścia na balkon czy taras. Jego dodatkową zaletą będzie odcięcie nas od ciekawskich oczu przechodniów. Jeśli nie chcemy montować takiej ozdoby na stałe, możemy zawiesić sam witraż w okolicach okna. Pamiętajmy, że jest dość ciężki, dlatego znajdźmy dla niego solidne mocowanie.

Rodzaje witraży

Na przestrzeni lat upowszechniło się wiele metod tworzenia witraży. Niektóre z nich odznaczają się niższą ceną, większą wytrzymałością czy długowiecznością.

witraż klasyczny – jest najdroższy ze względu na sposób wykonania. Tworzony jest z oddzielnych kawałków szkła osadzanych na profilu z ołowiu, mosiądzu i miedzi. Najpierw sporządzany jest rysunek, na podstawie którego w kolorowym szkle organicznym wycinane są odpowiednie fragmenty. Po ich oszlifowaniu osadza się je na specjalnie przygotowanych profilach, które lutowane są do wiatrownicy (stelaża), a następnie wypalane. To bardzo pracochłonny i żmudny proces, dlatego cena wykonanego w ten sposób witraża może sięgać nawet 2000 za m².

wzór witrażu

witraż Tiffany'ego  nazwany metody pochodzi od amerykańskiego szklarza L. Tiffany'ego. Powstała na przełomie XIX i XX wieku, znacznie obniżyła koszty witraży. Opiera się na wykorzystaniu miedzianej folii do lutowania, co zmniejszyło czas potrzebny na wykonanie całości, a także obniżyło wagę i zwiększyło elastyczność konstrukcji. W efekcie tak uformowane szkło znajdziemy również w lampach czy żyrandolach.

imitacje witraży wykonywane są za pomocą kolorowych folii, taśmy ołowianej i farby ceramicznej, tworzone za pomocą nanoszenia rysunku bezpośrednio na taflę szkła i tworzenie iluzji rozkawałkowania. Do odróżnienia tylko dla wprawnego oka – jeśli nie chcemy wydawać dużo pieniędzy, na ozdoby nadadzą się idealnie.

Gdzie znaleźć witraże

Gotowe elementy znajdziemy na targach staroci, w antykwariatach, marketach budowlanych, a także w Internecie. Jeśli zależy nam na autentyczności i indywidualnym projekcie, możemy skorzystać z usług witrażysty. Miejmy jednak na uwadze, że tworzenie tego typu ozdoby nie należy do tanich ani szybkich usług.

Data publikacji: 17.11.2014