Zamek patentowy − jak zamontować wkładkę patentową. Instrukcja

Wkładka patentowa to proste rozwiązanie, aby zabezpieczyć drzwi przed niepowołanymi gośćmi. Zamek patentowy do drzwi montuje się zwykle samodzielnie. Możesz go z łatwością wymienić lub zainstalować w swoich drzwiach. Przedstawiamy instrukcję montażu zamka patentowego.

Przejdź do następnych akapitów:

Wkładka patentowa − co to jest?

Co to jest zamek patentowy? To rodzaj najprostszego zamka drzwiowego, który zamknąć można na klucz. Nie zabezpiecza on drzwi w klasie antywłamaniowej, jednak jest do dziś wykorzystywany do zabezpieczania drzwi wejściowych przed nieproszonymi gośćmi. 

Wyróżnić można wkładkę patentową wpuszczaną i nawierzchniową. Czym się różnią? Zamek wpuszczany montuje się wewnątrz skrzydła drzwi, nawierzchniowy − na nich. Zamek patentowy do drzwi może mieć postać wkładki bębenkowej. Wyróżnić można także wkładki patentowe cylindryczne i profilowe. Te pierwsze najczęściej używane są w zamkach bębenkowych. Z kolei wkładki profilowe komponowane są z zamkami wpuszczanymi. 

Najprostsze wkładki patentowe otwierane są z dwóch stron drzwi za pomocą prostego klucza. Zamki nawierzchniowe najczęściej mają poręczną gałkę, którą możesz zamknąć drzwi od środka. Wygodnym rozwiązaniem jest również wkładka patentowa wewnętrzna, która z jednej strony zamykana jest kluczem, a z drugiej – gałką. W przypadku zwykłych wkładek patentowych mieszkańcy zawsze musieliby szukać klucza przed otworzeniem drzwi od wewnątrz lub klucz musiałby nieustająco wisieć w drzwiach. 

Istnieją także wkładki patentowe zamykane gałką tylko z jednej strony. Taki system montuje się głównie w drzwiach łazienkowych. Innym rozwiązaniem jest montaż wkładki zamykanej kluczem tylko z jednej strony – używa się go tam, gdzie istnieje konieczność zamykania drzwi tylko od wewnątrz. 

Wkładki cylindryczne w zamkach patentowych mogą różnić się także stopniem zabezpieczenia przed włamaniem. Niektóre mają naprawdę skomplikowaną budowę, co utrudnia rozpracowanie zamka za pomocą wytrychu. 

zamek patentowy

Wkładka patentowa do drzwi − jakie są jej zalety i na co zwrócić uwagę? 

Tzw. patent do drzwi to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych do zabezpieczania drzwi. Jest bardzo łatwy w obsłudze, a przede wszystkim w montażu. Bez większego problemu będziesz w stanie samodzielnie wymienić wkładkę do drzwi, jeżeli zdarzy się taka konieczność.

Nie musisz wcale inwestować w rozwiązania antywłamaniowe, aby dobrze zabezpieczyć drzwi. Wkładki patentowe zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa niż zwykłe zamki. Choć włamywacze stosują dziś niesamowicie zaawansowane techniki otwierania wszelkich zabezpieczeń, wkładka patentowa może i tak utrudnić im pracę. Już samo zamknięcie drzwi na klucz stanowi pewną psychologiczną barierę dla osób, które chciałyby wejść do pomieszczenia, gdzie dostać się nie powinny. 

Zamek patentowy jest dość odporny i wytrzymuje próbę czasu. Większość z nich ma określoną żywotność na opakowaniu. Podczas zakupu skup się na wyborze zamka, który ma odpowiednią klasę bezpieczeństwa. Najlepiej wybierz klasę 5-1 lub 6-1. Wkładki patentowe mają certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej.

Wkładki patentowe wykonywane są z wytrzymałych metali, a sam mechanizm jest odporny na przewiercenie. Wewnątrz zamka znajdować może się ruchomy mechanizm, który w razie zastosowania wiertła, przekręca się razem z nim. Zamki patentowe są także antykorozyjne – masz więc pewność, że nie nadgryzie go ząb czasu. 

Ogromną zaletą wkładki patentowej jest to, że ma ona uniwersalne zastosowanie. Da się ją zamontować w niemal każdych drzwiach – wewnętrznych i zewnętrznych. Dość często używa się tego rodzaju zamków w drzwiach do piwnicy, wózkowni czy suszarni znajdujących się w budynku wielorodzinnym. Wyjątkiem będą drzwi antywłamaniowe, które opatrzone są specjalnymi certyfikatami. Te najczęściej wprawiane są razem z ościeżnicą. Zamki patentowe mogą być używane także do zabezpieczenia drzwi i bram garażowych

Dowiedz się więcej o drzwiach antywłamaniowych. Zobacz, jakie drzwi antywłamaniowe wybrać.

Zamek patentowy − instrukcja krok po kroku

Żeby wybrać właściwą wkładkę patentową, przede wszystkim musisz określić jej długość. Sprawdź długość od wewnętrznej i zewnętrznej strony od osi śruby mocującej. Kiedy wybierzesz już odpowiednią wkładkę, czas na skompletowanie pozostałych narzędzi, które przydadzą Ci się do montażu. Potrzebować będziesz:

  • śrubokręta,
  • miarki, 
  • ołówka, 
  • młotka,
  • wiertarki,
  • dłuta, 
  • kątownika.

1. Wyznaczenie miejsca na drzwiach

Zaznacz, w którym miejscu ma znajdować się zamek.

2. Oznacz kształt wkładki 

Kształt zamka musisz dokładnie odrysować na drzwiach za pomocą ołówka. Nie zapomnij o zaznaczeniu odpowiednich miejsc na wszystkich 3 płaszczyznach. 

3. Nawiercanie miejsca w drzwiach

Nawierć otwór odpowiadający dokładnie kształtowi wkładki patentowej. Do szczegółów wykorzystaj dłuto. Kształt wkładki musisz odwzorować z 3 stron drzwi — od wewnątrz, zewnątrz i przy styku z framugą. Pamiętaj, że zamek montuje się zwykle po wewnętrznej stronie drzwi, dlatego to właśnie tam musisz rozpocząć swoją pracę i odwierty. Szablon umieść blisko krawędzi. 

4. Umieszczenie wkładki w drzwiach

Włóż zamek w przygotowane miejsce. Wkładka cylindryczna powinna być dobrze dopasowana. Dokręć ją odpowiednimi śrubami. Jeżeli w zestawie była płytka maskująca, zamontuj ją. 

5. Sprawdzanie poprawności działania zamka 

Sprawdź, czy wkładka działa poprawnie. Przekręć klucz w prawo i w lewo w otwartych drzwiach. Zamek powinien chodzić płynnie. Jeżeli przeskakuje, może to zwiastować w przyszłości problemy z otwieraniem. 

Zobacz także, jak w prosty sposób wymienić wkładkę w drzwiach

wkładka patentowa

Zamek patentowy – prosty sposób na zabezpieczenie drzwi!

Wybór zamka patentowego to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zabezpieczanie drzwi wejściowych czy garażowych standardowymi wkładkami. Patentowe oznaczane są odpowiednimi klasami bezpieczeństwa, a poprawność ich działania gwarantowana jest za pomocą certyfikatu. Wkładki patentowe, które możesz samodzielnie zamontować w drzwiach znajdziesz na Catorama.pl.

Data publikacji: 21.12.2015

Data aktualizacji: 08.12.2022