Drzwiczki rewizyjne – kiedy trzeba stosować?

Kuchnia i łazienka to jedne z tych pomieszczeń, na których estetyce szczególnie nam zależy. Jednocześnie to pomieszczenia, do których bezpośrednio przylegają rury i przewody, chociażby wodne. Przed remontem powinniśmy zastanowić się, jak to zrobić, by wnętrza były zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne wizualnie.

Konieczny dostęp do rur

Niewątpliwie cała ściana pokryta płytkami czy tapetą wygląda estetycznie, a do takiego efektu – spójności wizualnej – dążymy. Niestety zabudowanie ścian bez pozostawienia otworów rewizyjnych wiąże się z niemożliwością oczyszczenia rur czy odczytania liczników, czasem zaś nawet koniecznością uszkodzenia ściany, gdy przewody ulegną zepsuciu.

Otwory rewizyjne to niezamurowane kawałki ściany o kształcie prostokąta, które umożliwiają dostanie się do: wodomierzy, ciepłomierzy, syfonów w urządzeniach sanitarnych oraz różnego rodzaju filtrów i zaworów. Są potrzebne bądź konieczne wszędzie tam, gdzie znajdują się elementy rewizyjne, służące naprawom danej części instalacji, a także wymienne, np. uszczelki w wannie.

Czy wiesz, że…?

Niektóre urządzenia sanitarne nie wymagają pozostawiania otworów rewizyjnych. Zlewy i umywalki wpuszczane w blat są łatwe do naprawy – wystarczy otworzyć znajdującą się pod nimi szafkę. W modelach stojących na postumentach lub półpostumentach także łatwo wymienić części – należy zdemontować podstawę, a po zakończeniu pracy z powrotem ją zamontować.

Drzwiczki rewizyjne

Czym maskować otwory rewizyjne?

W zależności od miejsca występowania otworu rewizyjnego możemy ukryć go w inny sposób. Służą do tego drzwiczki rewizyjne, ramki, klapy i maskownice. Są wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium i utrzymane w neutralnej kolorystyce: białe, metaliczne. Pozwalają na montaż w pionie i poziomie, w zależności od potrzeby. Niektóre mają wygodne rączki do otwierania, inne są jednolite. W tych drugich dla wygody można zamontować gwóźdź służący jako uchwyt. Do szczególnie ważnych elementów instalacji możemy wybrać model z zamkiem i kluczykiem.

Drzwiczki rewizyjne są neutralne – nie ozdabiają pomieszczenia, ale też go nie szpecą. Uniwersalna kolorystyka ma za zadanie wtopić je w tło, np. białe kafelki. Współgra także z urządzeniami sanitarnymi, które zazwyczaj są białe.

Jeśli jesteśmy właścicielami kuchni czy łazienki o innej kolorystyce, by zachować spójność możemy wybrać drzwiczki aluminiowe i pomalować je na dopasowany kolor.

Gdzie stosować drzwiczki i ramki rewizyjne?

Funkcjonalna maskownica musi znajdować się maksymalnie 50 cm od syfonu. Otwór powinien mieć przynajmniej 20 cm szerokości i długości – inaczej operowanie narzędziami nie będzie wygodne. Polecane są zwłaszcza te modele, które do płytek mocuje się nieinwazyjnie: poprzez przyklejenie lub magnesy umieszczone w ramce.

Co w sytuacji, gdy liczniki czy zawory znajdują się na nietypowej wysokości, np. na środku ściany? Z takim problemem mamy do czynienia m.in. w blokach. Drzwiczki rewizyjne są konieczne, jednak możemy powiesić na nich szafkę, obraz lub inną ozdobę – taką, którą w razie awarii szybko się ściągnie, by dokonać naprawy.

Drzwiczki rewizyjne

Drzwiczki rewizyjne do kominka

Klapka rewizyjna potrzebna jest nie tylko w łazience i kuchni, ale także salonie – przy kominku. Musi zapewniać dostęp do wyczystki, a więc takie elementu przewodu kominowego, w którym gromadzi się sadza. Regularne usuwanie jej nie tylko wpływa na bezpieczeństwo korzystania z komina, ale również usprawnia jego działanie i zapewnia pełnię funkcjonalności.

Podczas wyboru drzwiczek rewizyjnych do wyczystki musimy pamiętać o podstawowej kwestii – nie mogą być plastikowe. Z uwagi na wysokie temperatury panujące przy kominie właściwa okaże się klapka rewizyjna metalowa, odporna na trudne warunki. Będzie też odznaczała się innymi, często niestandardowymi wymiarami, jako że otwory rewizyjne przy przewodzie kominowym są inne niż w łazience czy kuchni.

drzwiczki rewizyjne