Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Wymieniamy wkładkę zamka w drzwiach krok po kroku

Wymieniamy wkładkę zamka w drzwiach krok po kroku

Przynajmniej raz w życiu powinniśmy się przygotować na ewentualność zagubienia kluczy lub sytuację, w której zamek w drzwiach po prostu się zacina. To niezbyt przyjemne wydarzenie, dlatego warto się do niego uprzednio przygotować. W jaki sposób?

nakładanie wkładki zamka Kiedy gubimy klucze lub zacina się zamek, zwykle aby dostać się do domu, wystarczy dokładnie zapoznać się z mechanizmem wymiany wkładki. Schemat wykonywanych prac na szczęście nie jest niczym trudnym i nazbyt skomplikowanym. Sukces tkwi przeprowadzeniu wszystkich czynności wg schematu i kierując się nim krok po kroku.

Kiedy gubimy klucze…

Aby wejść do domu, zwykle wystarczy wymienić wkładkę zamka, której miejsce znajduje się w środku. Aby dostać się do niej, należy wykręcić śrubki mocujące zewnętrzną osłonę. Starą wkładkę będzie trzeba wymienić na nową. W tym celu należy ją wyjąć i udać się z nią do sklepu budowlanego, wówczas łatwiej będzie nam dobrać taki sam element.

Oczywiście możemy także zmierzyć zamek do drzwi, sprawdzając odległości dokładnie od otworu w drzwiach do samej krawędzi wkładki. Jednocześnie pamiętajmy o tym, aby po wymontowaniu starego zamka pamiętać, która z części była skierowana do wewnętrznej strony.

Uwaga – wybór wkładki jest niezwykle ważny. Jeśli np. kupimy produkt za krótki, to po zamontowaniu nie włożymy do niej klucza. Jeśli natomiast wkładka będzie zbyt długa, nie przymocujemy szyldów.

Schemat wymiany wkładki:

Krok 1

Odkręcamy śruby widoczne na zewnątrz zamka, a także śrubę mocującą wkład. Następnie wkładamy do zamka klucz i przekręcamy go o 45 stopni, najpierw w prawo, później w lewo i wyjmujemy środek zamka.

Krok 2

Przykładamy nowy wkład do starego – w ten sposób upewnimy się, że są identyczne. Ponownie wkładamy klucz i obracamy go o 45 stopni w prawo, wówczas powinno nam się udać włożyć wkład do zamka. Po włożeniu nowego wkładu wykonujemy dokładnie te same czynności, jak w przypadku wykręcania starego zamka, tylko w odwrotnej kolejności. Na koniec pamiętajmy, aby wszystkie śruby mocno dokręcić wkrętakiem.

Krok 3wsadzanie wkładki do drzwi

Czas przekonać się czy zamek działa prawidłowo. W tym celu przekręcamy klucz z jednej i z drugiej strony. Jeśli uważamy, że wszystko jest w porządku, dokręćmy szyld zamka do drzwi.

Jak widać, wymiana wkładki jest niezwykle prosta. Aby przeprowadzić ją płynnie i w krótkim czasie, pamiętajmy o prawidłowym zmierzeniu jej długości, co znacznie ułatwi przeprowadzenie montażu.

Data publikacji 23-05-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Bezpieczeństwo maksymalne – zasuwy do drzwi

Bezpieczeństwo maksymalne – zasuwy do drzwi
Zwykłe zamki drzwiowe mogą nie wystarczyć, abyśmy czuli się bezpiecznie i mieli pewność, że drzwi zewnętrzne nie będą łatwe do sforsowania. Jednak opr...
Czytaj więcej

Zamek do drzwi - jaki wybrać?

Zamek do drzwi - jaki wybrać?
Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszego domu, powinniśmy pomyśleć o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Kluczowe znaczenie mają w tym przypadku dobrz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wymieniamy wkładkę zamka w drzwiach krok po kroku