Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wymienić wkładkę w drzwiach? Instrukcja krok po kroku

Choć na co dzień staramy się trzymać klucze do mieszkania w bezpiecznym miejscu, to pomimo tego powinniśmy być przygotowani, że przynajmniej raz w życiu, zdarzy się nam je zgubić. Może się również zdarzyć sytuacja, w której zamek w drzwiach po prostu się zatnie, co uniemożliwi wejście do domu. To mało przyjemne wydarzenie, dlatego warto się do niego uprzednio przygotować. W jaki sposób?

Zacięty zamek – jak wymienić wkładkę w drzwiach?

Kiedy zamek się zaciął, aby móc dostać się do domu, wystarczy dokładnie zapoznać się z mechanizmem wymiany wkładki. Schemat wykonywanych prac na szczęście nie jest niczym trudnym i nazbyt skomplikowanym. Sukces tkwi w prawidłowym przeprowadzeniu wszystkich czynności, według obowiązującego schematu i kierowania się nim krok po kroku. Zatem, jak wymienić zamki w drzwiach? Choć nie jest to proste zadanie, postępując według naszej instrukcji, na pewno Ci się to uda.

Krok 1 – wyjęcie wkładki zamka

Aby wejść do domu, zwykle wystarczy wymienić wkładkę zamka, której miejsce znajduje się w środku. Nie jest to łatwe zadanie, ale przy odrobinie cierpliwości z pewnością da się to zrobić. W takim razie, jak wymienić wkładkę w zamku? Aby dostać się do niej, należy odkręcić śruby widoczne na zewnątrz zamka, a także śrubę mocującą wkład. Następnie do zamka trzeba włożyć klucz i przekręcić go o 45 stopni, najpierw w prawo, później w lewo. Jeśli wszystkie czynności zostały wykonane prawidłowo, zamek z łatwością wyjmiemy z drzwi. Starą wkładkę trzeba będzie wymienić na nową. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z nią do sklepu budowlanego, co znacznie ułatwi dobranie takiego samego elementu.

jak wymienić wkładkę w drzwiach

Krok 2 – włożenie nowego wkładu do zamka

Wybór wkładki jest niezwykle ważny, a jej wielkość powinna być dokładnie taka sama, jak w przypadku starej części. Jeśli kupimy za krótką, to po zamontowaniu nie włożymy do niej klucza. Jeśli natomiast wkładka będzie zbyt długa, nie przymocujemy szyldów . Najlepszą metodą upewnienia się, że nowa wkładka jest identyczna, jest jej przyłożenie do starego wkładu. W ten sposób łatwo sprawdzić, czy mają one tę samą wielkość. Oczywiście możemy także zmierzyć zamek do drzwi, sprawdzając odległości od otworu w drzwiach, do samej krawędzi wkładki. Jednocześnie trzeba zapamiętać, która z części starego zamka była skierowana do wewnętrznej strony.

Jeśli wszystko jest już ustalone, nowa wkładka kupiona, czas na wymianę. Zatem, jak wymienić wkładkę zamka w drzwiach? Proces montażu nowej wkładki wygląda podobnie, jak jej demontaż. Należy włożyć do zamka klucz i obrócić go o 45 stopni w prawo, wówczas powinno się udać, włożyć wkład do zamka. Kiedy jest już na miejscu, wykonujemy dokładnie te same czynności, jak w przypadku wykręcania starego zamka, tylko w odwrotnej kolejności. Na koniec należy pamiętać, aby wszystkie śruby mocno dokręcić za pomocą odpowiedniego wkrętaka.

Krok 3 – sprawdzenie poprawności działania zamka

Kiedy wkład jest już włożony do zamka, czas się przekonać czy wszystko działa prawidłowo. W tym celu wkładamy klucz i  przekręcamy go z jednej i z drugiej strony. Jeśli podczas wykonywania tych czynności wszystko odbywa się płynnie, klucz obraca się bez problemów, należy przyjąć,  że wszystko jest w porządku. Pozostaje jedynie dokręcić szyld zamka do drzwi i na tym zakończyć pracę.

jak wymienić wkładkę w drzwiach

Jak wymienić wkładkę w drzwiach – niezbędne narzędzia

Jak widać, wymiana wkładki zamka jest niezwykle prostym zadaniem. Aby przeprowadzić ją płynnie i w krótkim czasie, musimy pamiętać o prawidłowym zmierzeniu jej długości, co znacznie ułatwi przeprowadzenie montażu. Nie można też zapomnieć o tym, że podczas wymiany wkładki potrzebne będą rozmaite akcesoria, które umożliwią wykonanie tego zadania. Podstawowym narzędziem niezbędnym przy wymianie wkładki jest śrubokręt. Trzeba być jednak gotowym na to, że przy jego pomocy, wymiana wkładki będzie wymagała trochę pracy i użycia siły. Znacznie lepiej sprawdzi się wkrętarka.  Za jej pomocą błyskawicznie odkręcimy i przykręcimy śruby montażowe.

Zgubione klucze – jak wymienić wkładkę w drzwiach?

Nieco bardziej zaawansowane narzędzia, będą potrzebne w przypadku wymiany wkładki, kiedy zgubiliśmy do niej klucz. Tak więc, jak wymienić wkładkę w drzwiach bez klucza? Niestety nie jest to proste zadanie. Konieczne będzie jej rozwiercenie, a do tego potrzebna jest solidna wiertarka wyposażona w wiertła do metalu. Jeszcze trudniej wygląda sytuacja w przypadku drzwi antywłamaniowych. Zamontowane w nich zamki są najczęściej zabezpieczone przed rozwierceniem. Co więcej, wiele z nich ma zamontowane niewymienne wkładki. Zatem, jak wymienić wkładkę w drzwiach antywłamaniowych?

Jeśli w drzwiach antywłamaniowych znajduje się wkładka o kategorii bezpieczeństwa typu C, można ją bez większego problemu wymienić na nową, stosując się do naszych wytycznych. Wystarczy śrubokręt krzyżakowy, aby ją sprawnie wymienić. Jeśli jednak ma ona bardziej skomplikowaną konstrukcję i zabezpieczenia, lepiej tę pracę powierzyć fachowcom. Profesjonalna pomoc będzie w tym wypadku konieczna. Nieumiejętna, samodzielna wymiana wkładki może się w najlepszym przypadku zakończyć uszkodzeniem zamka, a w najgorszym, koniecznością wymiany drzwi. 

Data publikacji: 17.09.2015