Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Wiosna jest najlepszą porą do rozmnażania wielu roślin ogrodowych. To doskonały czas, by przygotować własne, darmowe sadzonki, którymi następnie obsadzimy niezagospodarowany teren w ogrodzie. Oto jakie byliny i krzewy kwitnące możemy rozmnażać wiosną oraz wskazówki, jak to robić.

Samodzielne rozmnażanie roślin

Posiadanie ogrodu, aranżowanie go i dbanie o zasadzone rośliny to dla pasjonatów ogrodnictwa przyjemność i źródło satysfakcji. Jest ona tym większa, im lepiej rozwijają się zakupione lub samodzielnie wyhodowane sadzonki. Na szczęście rozmnażanie roślin leży w zasięgu każdego posiadacza ogrodu, a możliwość tę z pewnością docenią zwłaszcza ci, którzy dysponują obszernym terenem zielonym. Samodzielne pozyskane młode okazy roślin pozwalają na dużą oszczędność – są darmowe, w przeciwieństwie do sadzonek dostępnych w sklepach. Ponadto stanowią źródło największej satysfakcji – obserwowanie ich wzrostu i rozwoju, prowadzącego do uzyskania zdrowej dorodnej rośliny, jest dla ogrodnika największą nagrodą.

Istnieje wiele sposobów rozmnażania roślin ogrodowych – ich dobór zależy od tego, jakiego typu rośliny posiadamy. Wiosną z powodzeniem rozmnożymy przede wszystkim byliny, a także niektóre z krzewów kwitnących. Jak możemy to zrobić?

 

Uwaga!

Podczas rozmnażania bylin w ogrodzie, potrzebne będą nam odpowiednie narzędzia. Przyda się ostry szpadel, nożyk, sekator, widły, a w niektórych wypadkach nawet siekiera. Należy pamiętać, by używane narzędzia były czyste, co pozwoli uniknąć zarażenia dzielonych nimi roślin chorobami.

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Rozmnażanie wegetatywne i generatywne

W sklepach ogrodniczych znajdziemy bogactwo nasion zamkniętych w niewielkich papierowych torebkach. Wśród nich dominują warzywa oraz rośliny jednoroczne – ten sposób rozmnażania nazywa się generatywnym. Wyhodowanie z nasion bylin czy krzewów w wielu przypadkach nie jest już tak proste, szczególnie, jeśli zajmujemy się ogrodnictwem amatorsko. Jednak z podziałem roślin tego typu poradzimy sobie, stosując jedną z metod rozmnażania wegetatywnego.

Rozmnażanie wegetatywne polega na oddzieleniu od rośliny matecznej określonej części, z której następnie wykształca się nowy okaz – w tym celu korzystamy z odpowiednich narzędzi ogrodowych. W zależności od tego, jakie rośliny chcemy rozmnożyć, stosujemy następujące metody rozmnażania wegetatywnego:

1. W przypadku bylin:

- podział kęp, kłączy bądź cebul,
- okłady,
- sadzonkowanie.

2. W przypadku drzew i krzewów:

- okłady,
- sadzonkowanie,
- szczepienie.

 

Czy wiesz, że...?

Rozmnażanie wegetatywne to prosty sposób na rozmnażanie większości bylin. Dzięki tej metodzie uzyskamy mniej sadzonek, niż w przypadku rozmnażania z nasion, jednak wyhodowane okazy będą posiadały cechy typowe dla roślin matecznych

Wiosenne rozmnażanie roślin

Byliny do ogrodu, które rozmnażamy wiosną

Wśród roślin wieloletnich dużą grupę stanowią byliny. Należą do nich zarówno rośliny kwitnące, jak i okrywowe czy trawy ozdobne. Wiele z nich możemy rozmnażać z nadejściem wiosny. Jeśli w naszym ogrodzie rosną byliny kwitnące w różnym czasie, pamiętajmy, że wiosną rozmnażamy najczęściej te, które zakwitają latem oraz jesienią.

Zobacz także: Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną

Rozchodniki – to popularne byliny, wśród których znajdziemy zarówno rozchodnika okazałego o sztywnych, wzniesionych pędach, jak i niskie gatunki tworzące kobierce. Te rośliny rozmnażamy wiosną – przez podział karp bądź też sadzonkowanie. Pobrane sadzonki należy ukorzenić w pojemniku pod osłoną, co powinno zająć ok. 2 tygodni.

Żurawka – rozmnażanie żurawek także przeprowadzimy wiosną, a najlepszym na to sposobem jest podział starszych kęp na mniejsze, z których każda posiada fragment korzenia. Rośliny te można rozmnożyć przez pobranie z nich sadzonek z piętką.

Funkie – zwane inaczej hostami, rozmnażamy także przez podział. W tym celu wykopujemy całą roślinę i dzielimy ją na mniejsze części, z których każda powinna posiadać przynajmniej jeden pąk liściowy. Jeśli nie chcemy przesadzać rośliny matecznej, możemy odciąć od niej jedynie wybrany fragment – wiosna jest na to najlepszym czasem, ponieważ wtedy dokładnie widzimy wyrastające z ziemi pąki i wiemy, ile nowych roślin możemy uzyskać.

 

Czy wiesz, że...?

Wiele z bylin kwitnących po kilku latach wzrostu traci swój efektowny wygląd i z tego powodu należy je odmładzać bądź przesadzać w inne miejsce. To doskonała okazja do tego, by podzielić starsze egzemplarze i uzyskać młode sadzonki.

Floksy – zarówno floksy szydlaste, jak i wiechowate rozmnożymy w maju za pomocą sadzonek zielnych. Floksy wiechowate z łatwością rozmnożymy też w kwietniu, dzieląc kilkuletnią karpę na mniejsze fragmenty. Rozrośnięte kępy floksów szydlastych podzielmy z kolei późną wiosną, jednak można zrobić to dopiero wtedy, gdy przekwitną.

Dzielżan ogrodowy, rudbekia, marcinki, ostróżka ogrodowa – wszystkie z wymienionych gatunków rozmnaża się na wiosnę, a najprościej zrobimy to przez podział starszych kęp. Ponadto, nowe okazy dzielżanu ogrodowego uzyskamy także poprzez pobranie wiosną sadzonek zielnych, które mają tendencję do szybkiego ukorzeniania się.

 

Czy wiesz, że...?

Do bylin ogrodowych, które można rozmnażać wiosną, należą m.in. rozchodniki, funkie, rudbekie czy astry. Wiosenny termin podziału dotyczy także pysznogłówki dwoistej, miodunki, krwawnika czy choćby liliowców ogrodowych.

Wiosenne rozmnażanie roślin

Trawy ozdobne – wczesna wiosna jest także terminem odpowiednim do pozyskiwania nowych sadzonek traw. Kilka zakupionych kęp traw ozdobnych do ogrodu (np. kostrzew, turzyc czy miskantów) pozwoli nam na uzyskanie z nich większej liczby egzemplarzy – w tym celu wystarczy wiosną podzielić roślinę na mniejsze fragmenty.

Zobacz także: Jak zrobić domowe wino

Rozmnażanie kwitnących krzewów ozdobnych

Byliny to jedynie niektóre z roślin ogrodowych, które możemy rozmnażać wiosną. To także właściwy czas, by podjąć się rozmnażania niektórych kwitnących krzewów ozdobnych, które rosną w naszym ogrodzie.

Hortensje – rozmnażanie hortensji można przeprowadzić na kilka sposobów, a jednym z nich jest ukorzenianie zdrewniałych pędów, które po pobraniu już pod koniec zimy wystarczy włożyć do pojemnika z wodą.

Sadzonki zielne pobieramy z kolei późną wiosną, postępując z nimi tak samo, jak z pędami zdrewniałymi. Jeszcze jednym sposobem wiosennego rozmnażania hortensji jest wykonanie okładów – polega na zagięciu pędów do ziemi, przysypaniu ich i umocowaniu, by w tych warunkach mogły wypuścić korzenie.

Roże – rozmnażanie róż polega m.in. na pobraniu sadzonek zdrewniałych, co – jak w przypadku hortensji – można wykonać już pod koniec zimy. Umieszczamy je w wilgotnym i przepuszczalnym podłożu. W przypadku róż wytwarzających odrosty korzeniowe, możemy także zastosować podział i odciąć wypuszczony odrost. Róże pnące rozmnożymy z kolei dzięki okładom, które także wykonujemy wiosną.

Jaśminowiec – wiosną rozmnożymy go przez oddzielenie od rośliny matecznej pojawiających się odrostów.

Forsycja – te pięknie kwitnący krzew ogrodowy możemy rozmnażać wczesną wiosną – młode okazy uzyskamy dzięki zdrewniałym sadzonkom, które pobierzemy zanim jeszcze roślina zacznie wykształcać liście oraz kwiaty. Po rozmarznięciu ziemi z powodzeniem wykonamy także okłady, a ich efekty zobaczymy po około roku.

 

Wiosenne rozmnażanie roślin

Jak pielęgnować sadzonki roślin?

Pielęgnacja młodych roślin uzyskanych na drodze rozmnażania wegetatywnego przebiega różnie w zależności od gatunku rośliny. Po podziale większych kęp bylin ogrodowych warto skorzystać ze środka grzybobójczego, którym pokryjemy wszystkie miejsca cięcia. Pozyskane sadzonki umieszczamy w ziemi na takiej samej głębokości, na jakiej rosną rośliny mateczne. Dbamy też o wilgotność gleby. Pamiętajmy, że dla dobrego wzoru młodych roślin ważne jest zasadzenie ich na stanowiskach spełniających ich wymagania.

Zobacz także: Rośliny odporne na deptanie

Jeśli pobieramy sadzonki, umieszczamy je albo w odpowiednim podłożu, albo bezpośrednio w wodzie. W pierwszym wypadku ważna jest dbałość o utrzymanie właściwej wilgotności podłoża – wymagają tego zwłaszcza sadzonki zielne, które szybko tracą wodę i wymagają natychmiastowego posadzenia po pobraniu. Najczęściej umieszcza się je również – podobnie jak sadzonki półzdrewniałe - w inspektach chroniących przed utratą wilgoci.

W ukorzenianiu sadzonek pomocne mogą okazać się też specjalne preparaty zwane ukorzeniaczami, które dopasowujemy odpowiednio do rodzaju pobranego materiału – sadzonki zielnej, zdrewniałej lub półzdrewniałej. W wielu wypadkach uzyskane przez sadzonki młode okazy najlepiej przez pierwszy rok uprawy hodować w pojemnikach, co pozwoli im na rozrośnięcie się.