Jak stworzyć ogród hydroponiczny?

Hydroponika to uprawa roślin bez gleby. Umożliwia hodowlę w warunkach domowych i szklarniowych. W ogrodzie hydroponicznym możesz uprawiać kwiaty, zioła, a nawet warzywa. Jak założyć ogród hydroponiczny na własny użytek? Jakie są jego plusy i czy ma jakieś wady? Przedstawiamy kompendium wiedzy na temat ogrodu hydroponicznego. Przeczytaj i pobierz praktyczny przewodnik jego zakładania!

Jak stworzyć ogród hydroponiczny?

Przejdź do następnych akapitów:

Co to jest ogród hydroponiczny?

W ogrodzie hydroponicznym nie znajdziemy tradycyjnych doniczek z ziemią. Oczywiście rośliny nie mogą być umieszczone bezpośrednio w wodzie, ponieważ większość rodzajów flory zaczęłaby wówczas gnić od korzeni. Podziemne części roślin zanurzone są w naczyniu z tworzywa sztucznego, który wypełniony jest obojętnym podłożem, na przykład keramzytem, perlitem lub podłożem do hydroponiki nasączonym wodą i odżywkami. Korzenie mają bezpośredni kontakt z wodą i łatwy dostęp do składników pokarmowych, dlatego nie rozrastają się nadmiernie. W naturalnych warunkach rozwijają się tak na przykład storczyki i bromelie, które rosną zamocowane do gałęzi i pni. 

Zalety uprawy hydroponicznej

W uprawie roślin na szeroką skalę jako plusy rozwiązania wymienia się:

 • bujniejsze plony – siew jest gęsty, a wzrost i rozwój roślin szybszy,

 • oszczędność wody do podlewania roślin,

 • możliwość zakładania hodowli na terenach suchych i nieprzydatnych wcześniej pod uprawę,

 • niższe skażenie roślin metalami ciężkimi, pestycydami, pasożytami czy zarodkami pleśni,

 • brak zjawiska zmęczenia gleby – po sobie można uprawiać dowolne rośliny, również tego samego gatunku,

 • kwitnienie i owocowanie może występować też poza sezonem.

Jeśli planujemy założyć ogródek hydroponiczny w domu, również możemy wiele zyskać:

 • rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują niewiele miejsca,

 • możemy kontrolować wielkość bryły korzeniowej,

 • eliminując ziemię, wykluczamy też alergeny i roztocza w niej obecne,

 • podlewanie roślin może być rzadsze niż w przypadku tradycyjnej uprawy w ziemi,

 • możemy cieszyć się świeżymi ziołami i warzywami również w sezonie zimowym,

 • roślin nie musimy często przesadzać do większych pojemników,

 • uprawa jest łatwa, czysta i mało czasochłonna.

Przeczytaj także: Jak stworzyć ogród hydroponiczny?

Jak stworzyć ogród hydroponiczny?

Jakie rośliny można uprawiać w ogrodzie hydroponicznym?

Jeśli będziemy uprawiać ogródek hydroponiczny zgodnie z zaleceniami, to możemy w nim hodować zioła, kwiaty i warzywa. W tym systemie idealnie będą wzrastać rośliny lubiące dużo wilgoci, jak i te dobrze znoszące niedobory wody. Z powodzeniem możemy więc uprawiać kwiaty ozdobne – paprocie, kaktusy, sukulenty, bazylię, ciborę – nie ma ograniczeń co do odmian czy gatunków. Należy jedynie dostosować stężenie odżywki do potrzeb konkretnej rośliny. Jeśli chcemy, aby ogródek był nie tylko ozdobą, ale też źródłem witamin, możemy wybrać różne rodzaje sałat jak roszponka, sałata rzymska, rukola. Osoby lubiące zioła, w ogródku hydroponicznym mogą z powodzeniem uprawiać miętę, tymianek czy oregano.
 

Czy wiesz, że?

W sklepach ogrodniczych możemy kupić kwiaty już rosnące w granulkach nasączonych wodą z nawozami. Zamiast zwykłej doniczki mają ażurowe osłonki. Dodatkowo są wyposażone we wskaźnik, który pozwala nam na odczytanie poziomu wody. Jeśli nie uda nam się znaleźć takich okazów, możemy uprawę założyć domowym sposobem.

Jak założyć ogród hydroponiczny?

Rozwiązania są dwa – możemy zakupić gotową szklarnię hydroponiczną lub skonstruować ją samodzielnie. To pierwsze rozwiązanie jest na pewno dużo wygodniejsze, ale to drugie z pewnością o wiele tańsze. Co będzie nam potrzebne?

 • Nieprzepuszczające światło naczynie, na przykład wazon do kwiatów lub osłonka. Powinno być wykonane z wodoodpornego, obojętnego chemicznie i odpornego na działanie kwasów materiału. Do niego będziemy wkładać wkłady z keramzytem i zasadzoną rośliną. Najlepiej jeśli ma kształt kulisty lub cylindryczny – wówczas rozrastające się korzenie będą mieć odpowiednio dużo miejsca.

 • Wkłady, czyli jednorazowe kubki lub plastikowe doniczki z ażurowym dnem (o takim rozmiarze, aby bez problemu mieściły się do naszego szklanego naczynia, ale nie dotykały jego dna, ponieważ korzenie mogą się wtedy połamać). Pojemnik wewnętrzny musi być zatem płytszy niż pojemnik zewnętrzny. Możemy użyć też gotowych ażurowych koszyczków do hydroponiki.

 • Karamzyt ogrodniczy, perlit lub podłoże do hydroponiki, który ustabilizuje roślinę we wkładzie. Doniczkę czasem trzeba będzie dodatkowo obciążyć kamieniami, aby większa roślina się nie przewróciła.

 • Nawóz w płynie lub granulat do rozpuszczenia w wodzie o przedłużonym działaniu. Nawóz musi być oczywiście dopasowany do rodzaju uprawianej rośliny i nadawać się do uprawy hydroponicznej. Upewnijmy się, że pH roztworu jest dopasowane do rośliny.

 • Wiertarka z dużym wiertłem lub inne narzędzie, które pozwoli nam wykonać otwory w doniczce. Dziurki powinny być na tyle duże, aby mogły przez nie swobodnie przechodzić rozrastające się korzenie roślin, ale na tyle małe, aby nie wypadało przez nie podłoże.

 • Miernik wody, który pozwoli na kontrolowanie ilości wody na właściwym poziomie,

 • Jeśli ogródek chcemy ustawić w miejscu niedostatecznie doświetlonym przez naturalne światło, wyposażmy go w lampy ledowe do uprawy kwiatów.

Przeczytaj także: Inspekt w ogrodzie – wszystko, co musimy wiedzieć

Jak stworzyć ogród hydroponiczny?

Domowy sposób na ogród hydroponiczny w 6 krokach

 1. Pierwszym krokiem jest wyjęcie rośliny z doniczki. Jej bryłę korzeniową wyczyśćmy z ziemi i dokładnie wypłuczmy z jej resztek.

 2. Jeśli nie posiadamy naczyń do hydroponiki, na ściankach plastikowej doniczki/kubka zróbmy otwory o średnicy ok 1-2 cm. Powinny być dość gęste.

 3. Po umieszczeniu korzeni w doniczce/kubku, część z nich wyciągamy przez otwory na zewnątrz naczynia.

 4. Wsypujemy do naczynia podłoże do hydroponiki, który ustabilizuje roślinę. Jeśli stosujemy keramzyt, pamiętajmy, aby wpierw go dobrze przepłukać. Ziarna podłoża powinny być na tyle luźne, aby zapewniać korzeniom dostęp do powietrza. Do doniczki wkładamy również miernik wody.

 5. Naczynie wewnętrzne wstawiamy do ozdobnego naczynia i wlewamy wodę, która powinna sięgać do 1/3 wysokości naczynia (do poziomu optimum na wskaźniku). Najlepiej wodę nalewać bezpośrednio do zewnętrznego pojemnika.

 6. Zanim wymienimy wodę na roztwór z nawozem, w przypadku roślin nieukorzenionych, czyli nieprzystosowanych od początku do uprawy hydroponicznej, czekamy, aż pojawią się pierwsze korzonki. Przez ten czas sadzonki zraszajmy często wodą. W przypadku roślin dostosowanych do uprawy hydroponicznej po 2-3 tygodniach zastosować roztwór z pożywką.

Gotowe – teraz tylko trzeba umiejętnie pielęgnować nasz kwiat, co nie jest wcale trudne. Szczegółowe informacje znajdziesz w przewodniku: "Wertykalny ogród hydroponiczny. Instrukcja budowy "krok po kroku" Łukasza Nowackiego.

Pielęgnacja roślin uprawianych metodą hydroponiczną

Rośliny uprawiane metodą hydroponiczną mogą przetrwać bez uszczerbku nawet 2-3 tygodnie bez podlewania. Jeśli posiadamy miernik wody w doniczce, łatwo zorientujemy się, czy roślina ma wystarczająco wilgotne podłoże. Gdy wilgoć spadnie do pozycji minimum, poczekajmy, aż nieco przeschnie. Po 2-3 dniach możemy uzupełnić wodę – miernik powinien wskazywać optymalny poziom. Do maksymalnego poziomu dopełnijmy płyn, jeśli planujemy dłuższy, 2-3-tygodniowy pobyt poza domem.
 

Uwaga!

Korzenie pozbawione dostępu do tlenu duszą się i w konsekwencji gniją. Dolna część korzeni roślin w ogródku hydroponicznym powinna znajdować się w roztworze wody i odżywki, górna w wilgotnym otoczeniu keramzytu lub podłoża.

Pożywkę należy wymieniać średnio co 6 tygodni. Nową pożywkę wlejmy bezpośrednio do zewnętrznego naczynia i do czasu jej ponownej wymiany dolewamy jedynie czystą wodę, aby zapewnić odpowiednią ilość płynu. Najlepiej, gdy pojemnik zewnętrzny posiada otwór, który umożliwia dolewanie płynu. Jeśli nasze naczynie go nie ma, wodę dopełniajmy poprzez wskaźnik lub wlewajmy ją bezpośrednio na podłoże, na przykład keramzyt.

Dodatkowe zabiegi w uprawie hydroponicznej

Co ok. 6 miesięcy myjemy naczynie, którym uprawiana jest roślina. Czyścimy pojemnik zewnętrzny z osadu i płuczemy go gorącą wodą. Fundujemy jej delikatny prysznic w wodzie o temperaturze pokojowej i wymieniamy roztwór z odżywką na świeżą. Zżółknięte liście i części naziemne roślin należy usuwać.