Właściwości termoizolacji granulowanej

Sposobów na ocieplenie domu w obecnych czasach nie brakuje. Dawniej często bywało, że domy jednorodzinne były bardzo źle wyizolowane od warunków zewnętrznych, co prowadziło do występowania grzybów i pleśni oraz postępujących procesów niszczenia materiałów budulcowych. Dzisiaj jesteśmy w stanie ocieplić cały budynek, łącznie z jego trudno dostępnymi zakamarkami.

Właściwości termoizolacji granulowanej

Gdy remontujemy lub budujemy dom zdarza się niekiedy, że ciągłość ocieplenia jest zaburzona, ponieważ nie da się idealnie połączyć mat lub płyt termoizolacyjnych. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce przy wznoszeniu stropów i poddaszy lub w czasie budowy naroży budynku. To tam później może zbierać się wilgoć i zimno. Do miejsc, do których nie dotrzemy z płytami lub matami termoizolacyjnymi, przyda się właśnie granulat.

Rodzaje termoizolacji w granulkach

Granulaty różnią się od siebie ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Są to:

granulat wełniany – występuje pod postacią luźnych włókien lub granulek wełny kamiennej, która jest niepalna, dzięki czemu stanowi dobre zabezpieczenie konstrukcji naszego domu przed ogniem. Jest nasączony zlepiającym go impregnatem hydrofobizującym, żeby nie wydzielał szkodliwego dla zdrowia pyłu. Współczynnik przewodzenia ciepła takiej izolacji wynosi 0,038-0,043 W/ m.K),

granulat styropianowy (polistyrenowy) – lekki i podobnie izolujący jak wełniany, ale nie wykazujący dobrej izolacji akustycznej. Stosowany jest w szczególnie trudno dostępnych miejscach. Współczynnik przenikania ciepła dla tej izolacji ma wartość na poziomie 0,043 W/(m.K),

perlit – granulat, który pozyskuje się ze skał pochodzenia wulkanicznego. Jest w pełni ekologiczny, niepalny i odporny na działanie substancji chemicznych. Ma współczynnik przewodzenia ciepła równy 0,045-0,055 W/(m²·K),

granulat z włókna celulozowego (ekofiber) – luźne włókna uzyskano w procesie przetwarzania makulatury, są zaimpregnowane przeciwko procesowi gnicia, dzięki czemu nie musimy dodatkowo stosować w izolacji folii paroizolacyjnej. W kontakcie z ogniem nie płoną, a powoli się zwęglają. Włókna celulozowe mają współczynnik przewodzenia ciepła równy 0,041-0,07 W/(m·K).

Obszary zastosowania termoizolacji granulowanej

Ze względu na swoje właściwości granulat przydaje się do ocieplania stropodachówpoddaszy mieszkalnych  nieużytkowych oraz stropów drewnianych. Możemy go także wykorzystać w docieplaniu ścian warstwowych poprzez wypełnienie nim szczeliny powietrznej. Granulaty znajdą także swoje zastosowanie w ocieplaniu podłóg drewnianych.

Właściwości termoizolacji granulowanej

Termoizolacja granulowa polega na wdmuchiwaniu granulatu w trudno dostępne miejsca i szczeliny. Używa się do tego specjalnej maszyny, nie będziemy więc w stanie wykonać tej czynności samodzielnie. Tego typu ocieplanie stosuje się, gdy dom już jest w stanie surowym zamkniętym lub przy remontowaniu budynków i mieszkań, gdy chcemy przeprowadzić termomodernizację domu.

Metoda ta charakteryzuje się łatwym montażem i krótszym czasem trwania (w stosunku do układania płyt lub mat). Ze względu na mniejszą gęstość granulatów, konieczne jest układanie ich grubszej warstwy niż tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Niektóre granulaty z powodzeniem zastępują już wełnę mineralną w ocieplaniu dachów.