Płyty klimatyczne do ociepleń od wewnątrz

Wykonanie ocieplenia po zewnętrznej stronie budynku może być w niektórych przypadkach znacząco utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Rozwiązaniem może być wówczas zastosowanie specjalnych płyt klimatycznych, których montaż jest znacznie łatwiejszy w porównaniu do izolowania ścian, chociażby przy użyciu wełny mineralnej czy styropianu, przy czym pomaga w dużym stopniu unikać strat ciepła.

Płyty klimatyczne

Spis treści:

Budowa płyt klimatycznych

W produkcji płyt klimatycznych najważniejszymi elementami są piasek i wapno. Na bazie tych naturalnych surowców powstaje silikat wapienny, który odpowiada za wysokie właściwości kapilaryzacyjne materiału – mowa tutaj przede wszystkim o wysokiej właściwości chłonnej i termoizolacyjnej oraz doskonałej zdolności przyjmowania wody. Otwarta struktura o drobnych i delikatnych porach sprawia, że mamy do czynienia z wyjątkowo stabilnymi elementami samonośnymi. Grubość tego rodzaju izolacji wynosi 4 lub 7 milimetrów, dzięki czemu nie musimy obawiać się ograniczenia przestrzeni wewnątrz budynków, co często określa się jako główną przeszkodę w stosowaniu ociepleń wewnętrznych.

Płyty klimatyczne

Pożądane właściwości

Wykorzystanie płyt klimatycznych do ociepleń od wewnątrz zapewnia nam uzyskanie pożądanych parametrów w pomieszczeniach po niespotykanie szybkim czasie realizacji. Dzięki temu temperatura wewnątrz zostaje skutecznie podniesiona w zaledwie kilka dni. Warto podkreślić, że zastosowanie płyt klimatycznych jest przy tym stosunkowo tanie i co równie ważne – wiąże się z łatwym montażem. Tego rodzaju inwestycja pozwoli nam skutecznie przeciwdziałać wielu problemom, co dotyczy także budynków nieogrzewanych, na przykład zabytków – przez problemy należy rozumieć między innymi nadmierną wilgoć (którą płyta skutecznie pochłania), powstawanie zagrzybień oraz główny dylemat, który chcemy zazwyczaj rozwiązać – zbyt wysokie koszty ogrzewania. Ponadto materiał ten jest niepalny i bezemisyjny.

Zastosowanie

Płyty klimatyczne do ociepleń od wewnątrz polecane są zarówno do domów mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej – wszędzie tam, gdzie niezbędne jest szybkie docieplenie pomieszczeń lub też w dużym stopniu utrudnione jest wykonanie ocieplenia po stronie zewnętrznej. Tego rodzaju płyty odgrywają kluczową rolę, chociażby w przypadku budynków zabytkowych, takich jak zamki, pałace, dwory, wille czy folwarki. Doskonale nadają się także do budynków przemysłowych czy obiektów sakralnych. Przeszkodą w ich zastosowaniu nie jest również elewacja ceglana, kamienna czy ta wykonana z piaskowca.

Data aktualizacji: 10.06.2024