Wylewka na ogrzewanie podłogowe. Jaką wybrać?

Wylewka powinna być dobrana tak, aby szczelnie pokrywała rurki grzewcze, unikając mostków cieplnych, co zapewni dobre przewodnictwo cieplne. Polecanymi typami wylewek są betonowa i anhydrytowa. Wylewka anhydrytowa, będąca produktem specjalnie stworzonym do ogrzewania podłogowego, jest samopoziomująca, łatwa w aplikacji, szybko schnie i ma dobre parametry izolacyjne. Z kolei wylewka betonowa jest trwalsza, lecz ma gorsze właściwości izolacyjne i jest bardziej pracochłonna w aplikacji​​.

Wylewka na ogrzewanie

Wylewka na ogrzewanie podłogowe – dlaczego jest taka istotna?

Warto na początku wspomnieć właściwie, dlaczego wylewka na ogrzewanie podłogowe jest tak ważna. Jej właściwy wybór jest podyktowany wieloma czynnikami, od których zależy zarówno samo wykańczanie podłogi, jak i późniejsze użytkowanie ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe w pokojach należy zaplanować już na etapie budowy budynku. Należy wziąć pod uwagę ostateczny poziom podłogi i to, że same rurki grzewcze również mają swoją odpowiednią grubość. Do tego należy doliczyć także wylewkę, która szczelnie pokryje rurki i stworzy płaską powierzchnię gotową do kładzenia materiału wykończeniowego: płytek, paneli czy wykładzin dywanowych.

Wylewka, którą pokrywa się rurki ogrzewania podłogowego, musi tworzyć szczelną pokrywę wokół nich. Wszelkie pęcherze powietrza powstałe podczas kładzenia jastrychu bądź wylewki gruboziarniste mogą doprowadzić do wystąpienia tzw. mostów cieplnych, które zmniejszą efektywność ogrzewania. Najlepiej zatem wybrać wylewkę płynną, która szczelnie pokryje rurki i jest łatwa w aplikacji.

Sama czynność kładzenia wylewki również jest niezwykle istotna. W czasie prac może dojść do uszkodzenia rurek grzewczych w wyniku przebicia ich ostrym narzędziem, np. pacą stalową. Łatwość aplikacji jest zatem kolejną ważną cechą podczas wyboru materiału, z którego wykonana będzie wylewka. Ogrzewanie podłogowe z przebitymi rurkami grzewczymi może doprowadzić do zalania kondygnacji poniżej.

Wylewka na ogrzewanie podłogowe powinna cechować się także świetnym przewodnictwem cieplnym. Dzięki temu podłoga szybciej się nagrzeje i dłużej będzie utrzymywać ciepło. Różnice te będą wyraźnie widoczne także na rachunkach za ogrzewanie. Im wylewka będzie cechowała się wyższym współczynnikiem lambda, tym rachunki za ogrzewanie staną się niższe.

Ostatnim czynnikiem, który powoduje, że wylewka na ogrzewanie podłogowe jest bardzo istotnym elementem wykończenia podłogi, jest sama ochrona rurek grzewczych. Warto zatem zainwestować w elastyczną, ale wytrzymałą wylewkę, która ochroni rurki przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Sama wylewka tworzy także równą powierzchnię, na której możliwe jest kładzenie kolejnej warstwy wykończeniowej. Nad jej rodzajem również warto się zastanowić i wybrać taki materiał, aby dobrze przewodził ciepło, a nie stawał się barierą odgradzającą od źródła ciepła. Świetnie przewodzą ciepło np. płytki ceramiczne czy wykładziny dywanowe. Gorzej podłogi drewniane, dlatego przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę pewne starty w ogrzewaniu.

Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe?

Jeśli decydujemy się na montaż ogrzewania podłogowego, to szczególną uwagę powinniśmy zwrócić wówczas na odpowiednią grubość wylewki. Jastrych ponad rurami grzewczymi, rozłożonymi na powierzchni, powinien mieć grubość przynajmniej 5 cm. Jednocześnie należy zadbać o to, aby wylewka nie była grubsza, niż jest to wskazane, ponieważ wpływa to na większe obciążenie stropu oraz – co bardzo ważne – zwiększa bezwładność cieplną podłogowego pola grzewczego.

Niektóre z dostępnych na rynku wylewek pozwalają na wylanie cieńszej warstwy materiału, co przekłada się zarówno na przewodnictwo cieplne, jak i na obciążenie stropu. Zatem jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe jest najlepsza i z czego właściwie można wybierać?

Najczęściej polecanymi wylewkami jest wylewka betonowa i anhydrytowa. Wylewka betonowa na ogrzewanie podłogowe jest nieco starszym rozwiązaniem, dlatego jej zastosowanie wiąże się z pewnymi utrudnieniami zarówno podczas samej aplikacji, jak i późniejszym użytkowaniu ogrzewania. Wykonana jest z mieszaniny cementu, można ją wykonać samodzielnie lub użyć gotowych mieszanek dostępnych w sklepie. Wiąże się z określoną grubością i zastosowaniem zbrojenia.

Wylewka anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe jest produktem stworzonym z myślą o takim właśnie zastosowaniu. Z tego powodu producenci starali się wyeliminować wszelkie niedogodności, które wiążą się z wylewką betonową. Wylewka anhydrytowa jest tzw. wylewką samopoziomującą, ma płynną konsystencję, która szczelnie otacza rurki grzewcze. Ponadto jej właściwości pozwalają na zastosowanie cieńszej warstwy jastrychu.

Te dwa rodzaje wylewki są najczęściej polecane podczas wykańczania powierzchni z ogrzewaniem podłogowym. Ich dokładniejszą specyfikację i właściwości znajdziesz w dalszej części artykułu.

Wylewka anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe

Obecnie najpopularniejsza jest wylewka anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe. Jej właściwości i parametry techniczne zostały dopracowane tak, aby spełniały wszystkie wymagania klientów w stosunku do wylewki na ogrzewanie podłogowe.

Wylewka anhydrytowa jest tzw. wylewką samopoziomującą. Jest na tyle płynna, że szczelnie otacza wszelkie rurki grzewcze, nie pozostawiając żadnych szczelin, które mogłyby spowodować występowanie mostków cieplnych. Powoduje to, że szybciej się nagrzewa i pozwala na spore oszczędności na ogrzewaniu. Jej stan skupienia wpływa także na aplikację, która jest bardzo prosta. Nie wymaga ona użycia pac tynkarskich lub innych ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić rurki grzewcze. Na powierzchni nawet 400 m2 nie jest potrzebne zakładanie dodatkowych siatek zbrojeniowych.

Zmniejszyła się także minimalna grubość wylewki, która w przypadku anhydrytowego jastrychu wynosi 35 mm. Przekłada się to na mniejszą ilość materiału, który mógłby obciążać niepotrzebnie strop, a także lepsze przewodnictwo cieplne.

Sama wylewka wykazuje również lepsze parametry izolacyjne. Jej współczynnik przewodzenia ciepła wynosi ok. 1,6–2,0 [W/mK1], co w porównaniu z wylewką betonową jest o wiele lepszym wynikiem.

Kolejną pozytywną cechą wylewki jest jej szybkość schnięcia. Już po ok. 2 dniach można bez ryzyka chodzić po wylewce. Dalsze prace wykończeniowe możliwe są już po ok. 7 dniach. Warto jednak upewnić się na opakowaniu produktu, gdzie producent umieścił z pewnością te informacje.

Wylewka

Wylewka betonowa na ogrzewanie podłogowe

Na ogrzewanie podłogowe można zastosować także wylewkę wykonaną z cementu. Jej właściwości i parametry są jednak gorsze od wylewki anhydrytowej. Traci ona na atrakcyjności także podczas samej aplikacji. Jednak w porównaniu ze swoją poprzedniczką jest znacznie bardziej wytrzymała.

Wylewkę na ogrzewanie podłogowe możemy przygotować samodzielnie na placu budowy bądź też użyć gotowych mieszanek cementowych. Należy wykonać ją z mieszaniny piasku portlandzkiego i cementu w proporcjach 1:3, którą rozrabia się z wodą do momentu uzyskania plastycznej konsystencji. Takie rozwiązanie jest tańsze, ale przy niewłaściwym wykonaniu wiąże się z wytworzeniem niedostatecznie wytrzymałego podkładu.

Odpowiednią trwałość są nam zaś w stanie zagwarantować producenci gotowych mieszanek. Niezależnie od naszego wyboru powinniśmy pamiętać o tym, że wylewka, która będzie współpracować z ogrzewaniem podłogowym, powinna posiadać zbrojenie przeciwskurczowe z siatek stalowych lub w postaci włókien z mikrozbrojenia, o którym przeczytamy w tym artykule.

Wielu producentów ogrzewania podłogowego zaleca użycie specjalnego dodatku uplastyczniającego, dzięki któremu zaprawa służąca do stworzenia jastrychu zyskuje znacznie lepsze właściwości, ograniczające ilość wody zarobowej. Wszystko po to, by zmniejszyć porowatość stosowanej wylewki, która przekłada się z kolei na większą zdolność przewodzenia ciepła oraz lepszą wytrzymałość cementowej konstrukcji.

Powinniśmy przy tym pamiętać, że zastosowanie takiego środka nie wyklucza konieczności usunięcia resztek wilgoci, którego dokonuje się podczas wygrzewania wylewki, jeszcze przed ułożeniem na niej właściwej podłogi. Proces ten powinien trwać około 21 dni.

Wylewka betonowa na ogrzewanie podłogowe wymaga zastosowania około 6,5-centymetrowej warstwy. Cieńsza warstwa może źle wpłynąć na rozkład ciepła na podłodze, a także zmniejszyć jej wytrzymałość. Jej aplikacja jest dość pracochłonna. Materiał, z którego jest wykonana, jest naturalnie porowaty. Z tego powodu należy szczególną uwagę zwrócić na połączenia wylewki z elementami układu grzewczego. Należy upewnić się, że nie powstały tam żadne szczeliny, a sam materiał dobrze przylega do instalacji. Samą wylewkę należy rozprowadzać za pomocą pacy lub łaty murarskiej.

Ponadto wylewka betonowa spowoduje pewne straty ciepła podczas ogrzewania. Współczynnik przewodzenia ciepła tego rodzaju wylewki wynosi zaledwie 1 W/mK.