Drzwi do mieszkania w bloku - materiały, parametry i rodzaje wypełnienia

Zastanawiasz się, jak wybrać drzwi do mieszkania w bloku? W artykule omówimy rodzaje, parametry i poziom ochrony antywłamaniowej drzwi wewnątrzklatkowych. Przedstawimy też podział skrzydeł ze względu na materiały użyte do produkcji ram i rodzaje ich wypełnienia, aby wybór drzwi wejściowych do Twojego domu był zawsze trafny.

Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Drzwi do mieszkania w bloku, które odgradzają lokal mieszkalny od klatki schodowej nazywane są przez producentów drzwiami wewnętrznymi wejściowymi lub drzwiami wewnątrzklatkowymi. Ich rolą jest zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem. Mają wyciszać lokum, izolując je od hałasu z klatki schodowej, a także stanowić barierę cieplną. Pełnią również funkcję aranżacyjną, dopełniając styl architektoniczny wielorodzinnych domów lub bloków.

Drzwi do mieszkania w bloku - materiały, parametry i rodzaje wypełnienia

Przed zakupem drzwi zwróć uwagę na ich konstrukcję. Ich podstawę powinna stanowić mocna, najlepiej usztywniona rama, wykonana np. z drewna. Wypełnieniem takich drzwi jest najczęściej płyta pełna, która zapewnia wytrzymałość skrzydła. Pamiętaj, że drzwi tego rodzaju będą zabezpieczały wejście do Twojego mieszkania. Im trwalszy model wybierzesz, tym mniejsza szansa, że uda się je sforsować podczas próby kradzieży lub wywarzyć.  

Ważną kwestią jest prawidłowe uszczelnienie. Drzwi zewnętrzne montowane w wejściu do mieszkania powinny być dobrze izolowane.  W tym celu sprawdzą się podwójne uszczelki oraz dodatkowe wypełnienie płytą HDF. Uszczelki ograniczają dostawanie się do wnętrza chłodnego powietrza, nieprzyjemnych zapachów, a także hałasów, które często dominują na korytarzach budynków osiedlowych. Izolacja akustyczna drzwi jest wyrażana za pomocą współczynnika Rw.

Powinieneś także zastosować okleiny we wszystkich miejscach łączenia poszczególnych elementów drzwi, w tym również na krawędziach. Okleina zabezpieczy drzwi przed negatywnym działaniem wilgoci oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdź jakie wypełnienie znajduje się we wnętrzu drzwi do mieszkania w bloku. Może to być styropian, wełna mineralna czy też aerozol. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety, dlatego powinieneś zastanowić się, który z nich sprawdzi się najlepiej.

Przeczytaj także: Przeszklone drzwi – gdzie sprawdzą się najlepiej? Poznaj najnowsze trendy

Drzwi zewnętrzne do bloku – inne ważne parametry

Jeśli drzwi do mieszkania w bloku będą zamontowane w miejscu, gdzie panują przeciągi, to ważnym parametrem jest izolacja termiczna. Aby ciepło nie uchodziło na zewnątrz, należałoby wybrać drzwi o współczynniku U niższym niż 2 W/(m2*K). Warto przy tym zwrócić baczną uwagę, by wartość ta była podana dla całych drzwi, a nie tylko dla poszczególnych elementów. Możemy także zadbać o takie wyposażenie, jak próg z przekładką, który zabezpieczy dół drzwi przed przeciągami.

Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku powinny zapewniać bezpieczeństwo. Dlatego też wybór odpowiedniego zamka to jeden z ważniejszych aspektów branych pod uwagę podczas poszukiwania idealnego produktu. W przypadku drzwi wewnątrzklatkowych warto zdecydować się na zamek wielopunktowy. W porównaniu z licznymi blokadami nie utrudnia on opuszczenia mieszkania w razie niebezpieczeństwa.

Pamiętaj, drzwi zewnętrzne posiadają różne klasy odporności na włamanie. Określa się ją w przedziale od 1 do 6. Im wyższa cyfra, tym trudniejszy do sforsowania jest dany model drzwi. Możesz także zdecydować się na drzwi dźwiękoszczelne do bloku, dzięki którym hałasy z korytarza nie będą Ci przeszkadzać.

Dla wielu osób ważny jest wygląd drzwi zewnętrznych. Estetyka drzwi zapewnia, że klatka schodowa w bloku prezentuje się schludnie i spójnie z tym, co przedstawia architektura zabudowy. Warto zatem dobrać do domu takie drzwi, które będą odpowiadały swoją stylistyką charakterowi budownictwa. Dobierzmy je również do własnej aranżacji przedpokoju oraz drzwi umieszczonych w sąsiedztwie.

Drzwi do mieszkania w bloku - materiały, parametry i rodzaje wypełnienia

Podział drzwi do mieszkania w bloku

Drzwi wewnątrzklatkowe z drewna i materiałów drewnopodobnych

Zalety: Drewno to materiał trwały i ponadczasowy. Zaletą drzwi drewnianych jest dobra izolacyjność cieplna i akustyczna.

Wady: Cena drzwi drewnianych jest z reguły wyższa niż drzwi o konstrukcji z materiałów drewnopodobnych. Trzeba też pamiętać o regularnej impregnacji drewna – nawet jeśli drzwi wewnątrzklatkowe nie są wystawione na bezpośrednie działanie deszczu, są nadal narażone na wilgoć.

Głównym elementem konstrukcyjnym drzwi wejściowych z drewna jest gruba rama z litego (wyższy koszt drzwi wejściowych) lub klejonego drewna, tzw. klejonki (niższy koszt drzwi wejściowych). Do jej produkcji najczęściej stosuje się drewno z drzew iglastych, np. świerka.

Drzwi sosnowe są popularne ze względu na atrakcyjną cenę. Do wyrobu drzwi wejściowych drewnianych wykorzystuje się też drewno dębowe, jesionowe i bukowe. Bardziej eleganckie drzwi robi się z drewna egzotycznego np. teku, mahoniu czy palisandru. Natomiast ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór drzwi wewnątrzklatkowych wykonanych z ramiaka z drewnopodobnych płyt MDF pokrytych płytami HDF.

Wypełnienie drzwi wejściowych drewnianych i drewnopodobnych

– Płycinami w drzwiach wykonanych z klejonki są często profilowane płyty drewniane. Pomiędzy nimi znajduje się materiał termoizolacyjny, np. styropian lub pianka poliuretanowa.

– Okładzinami skrzydeł drzwiowych płytowych wewnątrzklatkowych mogą być sztywne drewnopodobne płyty MDF lub HDF. Dobrymi parametrami cechują się na przykład drzwi wewnątrzklatkowe z płyty Homalight. Ich konstrukcja może być dodatkowo wzmacniana blachami stalowymi i wypełnieniem pianką poliuretanową.

– Drzwi z płytami kompozytowymi są bardzo wytrzymałe i sztywne. Ich wypełnieniem jest pianka poliuretanowa, a zewnętrzne okładziny są wykonane z kompozytowych płyt z włókna szklanego.

– Do drewnianych ramiaków drzwi wejściowych do mieszkania w bloku mogą być zamocowane też płyty stalowe lub aluminiowe. Wypełnieniem takich drzwi jest zwykle sztywna pianka poliuretanowa, która spełnia funkcję izolatora ciepła.

Zobacz też: Kupujemy drzwi wewnętrzne

Wykończenie drzwi wejściowych drewnianych lub drewnopodobnych

– Drzwi z klejonki mogą być wykańczane grubymi drewnianymi okleinami, dodatkowo lakierowanymi lub okleinami syntetycznymi o strukturze drewna.

– Drzwi z wypełnieniem płytami HDF mogą być pokryte cienkimi wodoodpornymi płytami wiórowymi, laminowanym drewnem lub dekoracyjną folią finish o barwie i rysunku drewna.

– Drzwi z wypełnieniem kompozytowym również mogą być wykańczane laminatami imitującymi drewno.

Drzwi do mieszkania w bloku - materiały, parametry i rodzaje wypełnienia

Drzwi wewnątrzklatkowe ze stali

Zalety: Drzwi ze stali są wytrzymałe. Skrzydła wypełnione pianką poliuretanową cechują się bardzo dobrymi parametrami akustycznymi.

Wady: Drzwi stalowe do mieszkania mogą być cięższe niż drzwi z innych materiałów.

Drzwi wewnątrzklatkowe o konstrukcji stalowej mają szkielet z kształtowników. Stalowa rama jest wzmocniona profilowaną blachą, prętami lub dodatkowymi kształtownikami.

Wypełnienie i wykończenie drzwi stalowych do mieszkania w bloku

Zewnętrzną okładziną drzwi wewnątrzklatkowych mogą być zarówno płyty stalowe wytłaczane i gładkie, jak i materiały drewnopodobne – grube płyty wiórowe z okleiną z naturalnego drewna, płyty laminowane czy wodoodporne sklejki. Od materiału okładziny zależy wykończenie drzwi wejściowych do mieszkania, które mogą być lakierowane lub pokrywane dekoracyjnymi foliami.

Wnętrze stalowych drzwi wewnętrznych może być wypełnione izolacją cieplną i akustyczną ze sztywnej pianki poliuretanowej lub wełną mineralną.

Izolacyjność termiczna – współczynnik przenikania ciepła drzwi wewnątrzklatkowych

Współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych lub dla drzwi w przegrodach między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi określany jest w przepisach prawa budowlanego. Jeśli klatka schodowa w naszym bloku jest ogrzewana, wówczas ten zapis w prawie nie dotyczy drzwi wewnątrzklatkowych. O wartościach izolacji dla drzwi zewnętrznych w budynku można przeczytać tutaj: Nowe przepisy budowlane 2017 – zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła.

Jeśli zależy nam na wyborze drzwi o bardzo dobrych właściwościach izolujących, sięgnijmy po produkt, którego przenikalność cieplna jest równa lub niższa 2,0 W/(m²K). Oczywiście dodatkowe wypełnienia i izolujące materiały pozwalają osiągnąć niższy współczynnik, ale to podnosi cenę drzwi. Poziom izolacyjności termicznej poprawią też uszczelki do drzwi.

Izolacyjność akustyczna drzwi wejściowych do mieszkania w bloku

Bardzo dobra izolacyjność dźwiękowa drzwi rozpoczyna się już na poziomie 30 dB. Wartość izolacyjności akustycznej wskazuje poziom decybeli, jaki drzwi są w stanie wytłumić. Przy wyborze stolarki drzwiowej do mieszkania w bloku zawsze trzeba kierować się specyfiką miejsca – czy mieszkanie znajduje się w bloku przy ruchliwej ulicy? Czy zależy nam na tłumieniu odgłosów kroków? Czy blisko mieszkania przebiegają schody lub przejeżdża winda? Jeśli zależy nam na szczególnie wysokim współczynniku izolacyjności dźwiękochłonnej, możemy wybrać nowoczesne drzwi wejściowe ze specjalnymi płytami dźwiękoszczelnymi.

Drzwi wejściowe – wymiary

Według przepisów rozporządzeni Ministra Infrastruktury drzwi wejściowe do domu w bloku powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej szerokość 90 cm i wysokość 200 cm.

Drzwi do mieszkania w bloku - materiały, parametry i rodzaje wypełnienia

Sposób otwierania drzwi wejściowych

Drzwi wewnątrzklatkowe powinny otwierać się do środka. Jest to podyktowane bezpieczeństwem – gdyby drzwi otwierały się na zewnątrz mieszkania, moglibyśmy przypadkowo uderzyć osobę przechodzącą klatką schodową. Aby skrzydło nie uderzało o ściany i meble, zastosujmy odbojnik do drzwi. Skrzydła drzwi do domu w bloku mogą być lewostronne (otwierane do środka w lewą stronę) lub prawostronne (otwierane na prawo). Sposób ich otwierania powinien być dopasowany do układu pomieszczenia i naszej wygody.

Wygląd drzwi wejściowych do mieszkania

Zarówno stalowe, jak i drewniane drzwi wejściowe wewnątrzklatkowe powinny być dopasowane do stylu architektonicznego budynku i komponować się z wejściami do pozostałych lokali. Szeroki wybór skrzydeł pasujących do nowoczesnych i klasycznych aranżacji możesz znaleźć tutaj – drzwi wejściowe Castorama.

Drzwi do mieszkania w bloku – teraz już wiesz, jak je wybrać!

Wybór drzwi zewnętrznych nie musi być wcale trudny, wystarczy tylko kierować się kilkoma prostymi zasadami. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi, wybierzesz model najlepiej spełniający Twoje potrzeby. Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie prywatność, ale także bezpieczeństwo. Odizolujesz się też od zewnętrznych dźwięków i będziesz mógł w spokoju spędzać czas w zaciszu własnego domu.