Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Wybór drzwi wewnętrznych zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Łazienkowe muszą mieć otwory umożliwiające wentylację, a kuchenne być odporne na wilgoć i podwyższoną temperaturę. Warto znać również wymagania, które powinny spełniać drzwi wewnętrzne do sypialni – najbardziej prywatnego pomieszczenia w domu.

Przejdź do następnych akapitów:

Jakie drzwi wewnętrzne do sypialni wybrać? – drzwi prawe i lewe

 Różnica polega na tym, że:

  • drzwi prawe mają zawiasy po prawej stronie, gdy otwieramy je do siebie, stojąc w sypialni. Jeśli jednak musimy je popchnąć w przeciwną stronę, zawiasy będziemy widzieli po stronie lewej,
  • drzwi lewe, kiedy otwieramy je w swoją stronę, mają zawiasy po stronie lewej. Gdy stoimy po drugiej stronie i musimy je popchnąć, zawiasy widzimy po stronie prawej.

Drzwi pełne Connemara 60 lewe dąb skalny

Drzwi tradycyjne, przesuwne, łamane, a może harmonijkowe?

Najczęściej wybieranymi drzwiami do mieszkań są drzwi tradycyjne, czyli ze skrzydłem zamontowanym w ościeżnicy na zawiasach. Są eleganckie, stabilne i – w zależności od modelu – przystępne cenowo.

Tradycyjne drzwi to jednak nie jedyne rozwiązanie, na jakie możemy sobie pozwolić w sypialni. Jeśli w zasięgu skrzydła znajdują się przedmioty zajmujące sporo miejsca, warto zastanowić nad wyborem drzwi przesuwnych bądź harmonijkowych.

Drzwi przesuwne są równie eleganckie, co tradycyjne. Są ciche, ponieważ nie trzaskają podczas zamykania czy przeciągu. Decydując się na to rozwiązanie, nie uderzymy klamką np. w znajdujące się nieopodal lustro, a także będziemy mogli ustawiać meble w miejscach, które wcześniej stały puste z uwagi na ruch skrzydła tradycyjnych drzwi. Drzwi przesuwne to również dobre rozwiązanie do sypialni osoby niepełnosprawnej. Otwieranie i zamykanie ich jest znacznie łatwiejsze i wymaga mniejszych nakładów energii.

Komfortowe w użytkowaniu są również nowoczesne drzwi harmonijkowe i łamane. W tych pierwszych panele połączone są ze sobą drobnymi zawiasami, drugie zaś trzymają się bezpośrednio listwy – każdy panel osobno. Takie drzwi są przystępniejsze cenowo od poprzednich modeli oraz atrakcyjne dla dzieci – to w dziecięcej sypialni sprawdzą się najlepiej.

Dzwi harmonijkowe Natura 001P-80-64 dąb grafitowy

Do sypialni drzwi pełne czy przeszklone?

Wybierając drzwi wewnętrzne, nie zapominajmy o ich przeznaczeniu. Sypialnia to – obok łazienki – najintymniejsze pomieszczenie w domu. Niekoniecznie chcemy pokazywać je wszystkim gościom, więc drzwi przeszklone będą dobrym wyborem tylko w szczególnych sytuacjach.

Drzwi przeszklone sprawdzają się w mieszkaniach, w których główny korytarz nie prowadzi obok sypialni oraz w sypialniach, w których panuje ciemność. Szyba w drzwiach pozwala doprowadzić do pomieszczenia więcej światła, co przy okazji wpływa na wizualne powiększenie przestrzeni. W takiej sytuacji warto zdecydować się na szło, które nie zakłóci prywatności – ciemniejsze, nieprzezroczyste, grube lub o niejednolitej fakturze. Dobrym pomysłem jest zastosowanie szkła mrożonego bądź piaskowego, ponieważ pozwala dostrzec jedynie zarysy osób i przedmiotów znajdujących się wewnątrz sypialni. Trafny będzie także wybór wielu mniejszych szklanych płytek zamiast pojedynczej dużej szyby.

Drzwi wewnętrzne w sypialni powinny wygłuszać dźwięki.

Czy wiesz, że...?

Izolacja akustyczna w dużej mierze zależy od konstrukcji skrzydła oraz wypełnienia. W tanich modelach drzwi wypełnione są tekturą, która izoluje dźwięki w niskim stopniu. Najlepsze wypełnienie drzwi to panele warstwowo klejone drewno bądź warstwowe z płyt wiórowych.

Jaki kolor drzwi wewnętrznych do sypialni?

Nie mniej ważna od trwałości drzwi jest ich estetyka. Drzwi można dobierać:

  • zgodnie z kolorystyką sprzętów znajdujących się w pokoju, zwłaszcza mebli – sprawdźmy, jaki kolor drzwi wybrać. Jeśli w sypialni zostały zamontowane drewniane okna, warto by drzwi były utrzymane w tej samej stylistyce . Drzwi powinny współgrać z ościeżnicą i kolorem ścian, a jednocześnie pasować do reszty drzwi znajdujących się w mieszkaniu,
  • na zasadzie kontrastu, a nawet decydując się na modele niestandardowe. Białe ściany i jasne meble, a do tego drzwi z ciemnego drewna? Czemu nie! W ten sposób warto wyróżnić zwłaszcza drzwi klasyczne, eleganckie i rzeźbione.

Drzwi pokojowe przesuwne Exmoor Olga Graso

Warto również zwrócić uwagę na sposób wykończenia drzwi. Nie muszą być one odporne na wilgoć, dobrze jednak zadbać o to, by wykazywały się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i czyszczenie środkami chemicznymi. Drzwi mogą wyć wykończone płytami pilśniowymi, różnorodnymi okleinami, a także fornirami drewnianymi.

Data publikacji: 30.03.2018