Produkty

Montaż drzwi - krok po kroku

Montaż drzwi - krok po kroku

Montaż drzwi tak naprawdę ogranicza się do osadzenia ich w zawiasach. Ale aby działały od tego momentu bez zarzutu, trzeba dokładnie wykonać wszystkie czynności związane z prawidłowym zamocowaniem ościeżnicy. Od czego zacząć?

regulacja drzwiJak przygotować ościeże

Ościeże to otwór w ścianie, który będzie zakryty drzwiami. Od jego prawidłowego przygotowania i starannego wymierzenia zależeć będzie zakup odpowiednich drzwi – te najczęściej sprzedawane są wraz z dopasowaną do nich ościeżnicą. Można co prawda przy okazji remontu pozostawić w ścianie starą ościeżnicę, ale znalezienie do niej drzwi w odpowiednim rozmiarze i z właściwym rozstawem zawiasów będzie bardzo trudne. W tym wypadku zakup kompletu – drzwi wraz z ościeżnicą - będzie gwarantował właściwe dopasowanie części.

Ościeże przygotowujemy przez uzupełnienie ubytków powstałych po pozbyciu się (wybiciu) starej ościeżnicy. Otwór w ścianie mierzymy i zgodnie z prawidłowością o wyborze rozmiaru (ościeże mają być większe od ościeżnicy o około 1,5 cm) wybieramy konkretne drzwi wraz z wymaganym przez nas kierunkiem ich otwierania.

Jak zamontować ościeżnicę

Unieruchomiona w ościeży za pomocą klinów ościeżnica powinna zostać teraz prawidłowo wypoziomowana. Nie inaczej będzie przy okazji poziomu nadproża oraz ustaleniu kątów prostych – pomocne kliny nie powinny być zbyt mocno wbite, bo może to skutkować odkształceniem ościeżnicy i w rezultacie – niedopasowaniem do niej drzwi.

Kliny i poziomica są też niezbędne w czasie przymocowywania ościeżnicy do ościeży za pomocą kołków montażowych. W tym momencie – po dokręceniu śrub w kołkach montażowych – po raz pierwszy zakładamy na zawiasy drzwi, aby sprawdzić czy będą się bez przeszkód otwierać i zamykać. Jeśli działają bez zarzutu, ściągamy skrzydło i po osłonięciu ościeżnicy taśmą malarską, możemy przystąpić do wypełniania pianką szczelin między ościeżnicą a ścianą.mocowanie zawiasów Z racji tego, że materiał ten zwiększa swoją objętość, nie ma konieczności aplikować go w dużych ilościach, a wystający nadmiar po wyschnięciu można uciąć nożem do tapet.

Co zrobić przed zamocowaniem drzwi?

To najlepszy czas na pozbycie się klinów. Puste miejsca po nich wypełniamy ponownie pianką montażową, a po jej wyschnięciu i usunięciu nadmiaru ościeżnicę można wyczyścić i zamocować listwy wykończeniowe (przycięte pod kątem 45ᵒ, tak aby obejmowały ościeżnicę). Tutaj przyda się klej montażowy, silikon lub gwoździe. Po usunięciu zanieczyszczeń na zawiasy nakładamy skrzydło drzwi.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się w drzwiach pokojowych?

Czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się w drzwiach pokojowych?
Mogłoby się wydawać, że wybór klamki do drzwi pokojowych nie ma większego znaczenia. Tymczasem to, na jaki model się zdecydujemy, może wpłynąć na wy...
Czytaj więcej

Jak wymienić klamkę krok po kroku

Jak wymienić klamkę krok po kroku
Klamki to niewielkie, jednak niezwykle funkcjonalne elementy, dzięki którym możemy wygodnie i sprawnie otwierać oraz zamykać drzwi. Przeważnie służą n...
Czytaj więcej

Wszystko o drzwiach wewnętrznych – montaż, dobór do pomieszczenia, klamki

Wszystko o drzwiach wewnętrznych – montaż, dobór do pomieszczenia, klamki
Dlaczego drzwi wewnętrzne są ważnym elementem wyposażenia naszego domu? Z praktycznego punktu widzenia – oddzielają poszczególne strefy naszego ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Montaż drzwi - krok po kroku