icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Montaż drzwi wewnętrznych – instrukcja krok po kroku

Drzwi wewnętrzne służą przede wszystkim zachowaniu odpowiedniej dozy prywatności i oddzieleniu przestrzeni. Aby drzwi działały bez zarzutu, trzeba dokładnie wykonać wszystkie czynności związane z prawidłowym zamocowaniem ościeżnicy. Przeczytaj o tym, jak poprawnie zamontować drzwi wewnętrzne w domu.

Jak przygotować się do montażu drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne są często bagatelizowanym elementem wykończenia domu. Największą uwagę najczęściej skupiają drzwi zewnętrzne. To jednak duży błąd. Drzwi wewnętrzne, zwłaszcza te odpowiednio zamontowane nadają mieszkaniu nowego charakteru i sprawiają, że staje się ono dużo bardziej praktyczne. Drzwi wewnętrzne to nie tylko dobre uzupełnienie pod względem designu. To przede wszystkim bardzo dobry sposób na oddzielenie przestrzeni między pomieszczeniami, a co za tym idzie na zwiększenie swojej prywatności.

Montaż drzwi wewnętrznych to bardzo istotna rzecz podczas remontu naszego mieszkania lub domu. Przed zakupem drzwi dokładnie zmierz wysokość i szerokość otworu drzwiowego. Pamiętaj, że szerokość otworu drzwiowego nie jest równa szerokości drzwi. Zmierzyć musisz również grubość ścian, żeby na tej podstawie dobrać odpowiednie ościeżnice.

Ościeże to powierzchnia otworu w ścianie, który będzie zakryty drzwiami. Od jego prawidłowego przygotowania i starannego wymierzenia zależeć będzie zakup odpowiednich drzwi – te najczęściej sprzedawane są wraz z dopasowaną do nich ościeżnicą. Można co prawda przy okazji remontu pozostawić w ścianie starą ościeżnicę, ale znalezienie do niej drzwi w odpowiednim rozmiarze i z właściwym rozstawem zawiasów będzie bardzo trudne.

W tym wypadku zakup kompletu – drzwi wraz z ościeżnicą – będzie gwarantował właściwe dopasowanie części. Zanim jednak podejmiesz decyzję o tym, że samodzielnie wykonasz montaż drzwi wewnętrznych, przejrzyj umowę gwarancyjną, gdyż może się okazać, że gwarancja przysługuje Ci tylko wówczas, gdy instalację drzwi wykona autoryzowana ekipa remontowa. Warto to sprawdzić, aby nie spotkać się później z przykrą niespodzianką w przypadku niepowodzenia podczas samodzielnego montażu. Zastanawiasz się, czy można kupić drzwi wewnętrzne z montażem wliczonym w cenę? Jest to rozwiązanie proponowane w wielu sklepach, dlatego przed dokonaniem zakupu możesz sprawdzić, czy taka opcja jest dostępna. 

Ościeże przygotowujemy przez uzupełnienie ubytków powstałych po pozbyciu się starej ościeżnicy. Otwór w ścianie mierzymy i zgodnie z prawidłowością o wyborze rozmiaru (ościeże mają być większe od ościeżnicy o około 1,5 cm) wybieramy konkretne drzwi wraz z wymaganym przez nas kierunkiem ich otwierania. Wymiana drzwi wewnętrznych to zasadniczo nieskomplikowany proces, z którym większość osób powinna sobie poradzić. Tu również, jak w przypadku innych prac remontowych liczy się rzetelność i precyzja wykonania.

Montaż drzwi wewnętrznych – instrukcja krok po kroku

Jak zamontować ościeżnicę?

Unieruchomiona w ościeży za pomocą klinów ościeżnica powinna zostać teraz prawidłowo wypoziomowana. Nie inaczej będzie przy okazji poziomu nadproża oraz ustaleniu kątów prostych – pomocne kliny nie powinny być zbyt mocno wbite, bo może to skutkować odkształceniem ościeżnicy i w rezultacie – niedopasowaniem do niej drzwi. Niektóre ościeżnice dostarczane są w całości, jednak większość wymaga złożenia. Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną to niezbędny element podczas montażu, dlatego tak ważne jest jego precyzyjne osadzenie. Pamiętaj – w czasie montażu drzwi wewnętrznych wykonanych z drewna, należy sprawdzić wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Kliny i poziomica są też niezbędne w czasie przymocowywania ościeżnicy do ościeży za pomocą kołków montażowych. W tym momencie – po dokręceniu śrub w kołkach montażowych – po raz pierwszy zakładamy na zawiasy drzwi, aby sprawdzić, czy będą się bez przeszkód otwierać i zamykać. Podczas montażu pilnuj, żeby między pionowymi elementami ościeżnicy a częścią poziomą były zachowane kąty proste. Jeśli działają bez zarzutu, ściągamy skrzydło i po osłonięciu ościeżnicy taśmą malarską, możemy przystąpić do wypełniania pianką szczelin między ościeżnicą a ścianą. Z racji tego, że materiał ten zwiększa swoją objętość, nie ma konieczności aplikować go w dużych ilościach, a wystający nadmiar po wyschnięciu można uciąć nożem do tapet.

Montaż drzwi wewnętrznych – krok po kroku

 1. Montaż ościeżnicy 

  Podczas montażu drzwi wewnętrznych pierwszymi i najważniejszymi krokami są oczywiście odpowiedni montaż i przygotowanie ościeżnic. Ościeżnice łączy się mechanicznie za pomocą śrub lub specjalnych klamer. Istnieje również możliwość montażu na klej.

 2. Zawieszenie skrzydła drzwi 

  Gdy ościeżnica jest już gotowa, przechodzimy do kolejnego kroku, jakim jest zawieszenie skrzydła drzwi. Na początku warto upewnić się, czy skrzydło nie jest zbyt długie. Z reguły zawieszenie skrzydła i sam montaż drzwi wewnętrznych jest prostą rzeczą, lecz ze względu na wymiary drzwi warto mieć do pomocy drugą osobę. 

 3. Regulacja zawiasów 

  Trudniejsze zadaniem jest wyregulowanie zawiasów. Odkręcając i dokręcając śruby, ustawiasz pozycję zawiasu względem pionu oraz wysuwasz lub chowasz trzpień, korygując wysokość zawieszenia skrzydeł. Do tego celu należy zaopatrzyć się w specjalny klucz imbusowy i śrubokręt.

 4. Montaż klamki. 

  Kolejnym, ostatnim krokiem jest montaż klamki. Z reguły w drzwiach jest już fabrycznie wykonany otwór na klamkę i gniazdo na mechanizm zamykający. Sam montaż klamki polega na wsunięciu  mechanizmu w gniazdo i przykręceniu odpowiednim kluczem. Klamkę przykręca się przeważnie kluczem imbusowym. Należy ją umieścić w otworze po wcześniejszym przyłożeniu rozetki. 

Przeczytaj także: Instrukcja wideo - jak wyregulować zawiasy w drzwiach?

Montaż drzwi wewnętrznych – instrukcja krok po kroku

Montaż drzwi wewnętrznych – najczęściej popełniane błędy

Chcąc dobrze zamontować drzwi wewnętrzne, trzeba pamiętać, aby nie popełnić kilku błahych błędów, które w konsekwencji mogą zepsuć efekt finalny. Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas montażu drzwi jest nieprawidłowe wymierzenie ościeżnicy. W konsekwencji ościeżnica będzie niestabilna lub zbyt ciasna, przez co nie będzie odpowiedniej ilości miejsca na montaż. Podobny błąd można wykonać, źle dopasowując szerokość drzwi. Według norm drzwi wewnętrzne powinny posiadać minimum 80 cm szerokości i 200 cm wysokości. 

Oprócz pomyłek popełnianych podczas zbierania wymiarów można również popełnić poważniejsze usterki, których korekta bardzo często staje się niemożliwa do wykonania. Jednym z nich jest zbyt mocne skrócenie drzwi. Jeśli skrzydło drzwiowe zostanie za bardzo przycięte, drzwi zostaną zniszczone i nie będą nadawały się do montażu.

Sprawdź również: Listwy maskujące do drzwi – funkcje i rodzaje

Bardzo istotnym jest również, aby montaż drzwi wewnętrznych był przeprowadzany dopiero po ukończeniu wszystkich prac, takich jak malowanie ścian, gipsowanie czy kładzenie podłogi. W innym przypadku możemy spodziewać się zabrudzeń, a nawet nieodwracalnych uszkodzeń drzwi. 

Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności technicznych, lepiej, aby to specjalna ekipa wykonała montaż drzwi wewnętrznych. Cena montażu nie jest wygórowana, a  daje gwarancję prawidłowego wykonania.  Ile kosztuje montaż drzwi wewnętrznych? W tym przypadku dużo zależy od tego, jakie drzwi będą montowane. W zależności od rodzaju drzwi wewnętrznych koszt montażu zazwyczaj waha się w granicach 280 – 500 zł. W przypadku bardziej wymagającego montażu, jak np. w przypadku drzwi szklanych, cena może być nieco wyższa.