Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Drzwi do salonu – za i przeciw

Drzwi do salonu – za i przeciw

Moda na otwarte przestrzenie sprawia, że w wielu wypadkach rezygnujemy z zastosowania skrzydeł drzwiowych. Jeśli to możliwe, brak przegród uwzględniamy już na etapie projektu naszego domu. Najczęściej decydujemy się na połączenie ze sobą kuchni i salonu. Czy rezygnacja z drzwi sprawdzi się także w przypadku salonu i przedpokoju?

drzwi do salonuHol, korytarz, przedpokój a salon

Zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu, salon jest pomieszczeniem reprezentatywnym. Jeśli nie służy przyjmowaniu gości, pełni rolę miejsca spotkań całej rodziny – stanowi przestrzeń do wspólnego odpoczynku czy zabawy. Gdy połączony jest z aneksem kuchennym, bywa dodatkowo wnętrzem przechodnim, w którym niemal bez przerwy pojawiają się wszyscy domownicy. Wejście do salonu bardzo często znajduje się w korytarzu lub przedpokoju, z których szybko możemy dostać się wprost do centrum naszego lokum. Czy warto te dwa wnętrza oddzielać za pomocą drzwi?

Przedpokój z drzwiami do salonu

Drzwi prowadzące z przedpokoju do salonu warto zamontować z kilku względów. Jeśli w przedpokoju znajduje się wejście do naszego domu, skrzydło oddzielającego go od salonu będzie jednocześnie chroniło pokój przed wychłodzeniem na skutek wchodzenia czy wychodzenia z domu. Dzięki niemu wygłuszymy także nieco hałasy dobiegające do mieszkania z klatki schodowej, a ponadto zasłonimy sobie widok na płaszcze, buty i inne elementy znajdujące się w przedpokoju. Drzwi w salonie będą także przydatne w sytuacji, gdy będziemy mieli potrzebę zapewnienia sobie odrobiny prywatności.

Drzwi pokojowe Classen Morison 80 prawe biały lakierPrzedpokój bez drzwi do salonu

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, drzwi w salonie nie zawsze będą potrzebne. Wiele projektów budynków obejmuje tzw. wiatrołapy, które chronią nasz dom przed wychłodzeniem. W takiej sytuacji do salonu naszego domu może prowadzić jedynie otwór w ścianie – jeśli chęć braku drzwi uwzględnimy wcześniej, najlepiej, by był on szerszy niż tradycyjne skrzydła drzwiowe.

Inne możliwości

To, że mieszkamy w domu jednorodzinnym, nie oznacza, że nie musimy zrezygnować z drzwi. Zależy to od naszych upodobań, ale też o indywidualnego projektu domu, który nie zawsze musi obejmować wiatrołap oddzielony drzwiami od holu i prowadzących z niego pomieszczeń. Podobnie w przypadku mieszkania – obecność drzwi do salonu nie jest konieczna, a w małym mieszkaniu powoduje dodatkowy podział przestrzeni. Tam, gdzie mamy taką możliwość i brak przegrody nie jest dla nas problemem, możemy z niej zrezygnować.

Warto rozważyć także inne wyjście, będące kompromisem pomiędzy obecnością przegrody a jej brakiem. Mowa o drzwiach przesuwnych – sprawdzą się szczególnie w domach jednorodzinnych i dużych mieszkaniach, gdzie nie chcemy zrezygnować z otwartej przestrzeni, a jednocześnie chcemy zachować możliwość jej podziału. Dwa skrzydła rozsuwające się na boki pozwolą nam w mgnieniu oka otworzyć hol na salon i tak samo szybko go od niego odizolować. Najlepiej zdecydować się na system ukryty wewnątrz muru, co nie ograniczy wolnej przestrzeni przy ścianach naszego wnętrza. Decyzja o jego zastosowaniu powinna jednak paść odpowiednio wcześnie – na etapie projektu lub gruntownego remontu domu.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku
Opadanie drzwi balkonowych to naturalny proces, który od czasu do czasu należy skorygować. Podobna sytuacja dotyczy szczelności drzwi balkonowy...
Czytaj więcej

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?
Wybór drzwi wewnętrznych zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Łazienkowe muszą mieć otwory umożliwiające wentylację, a k...
Czytaj więcej

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?
Drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Mimo mody na łączenie ze sobą różnych stref domowych, wciąż pozostają niezbęd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Drzwi do salonu – za i przeciw