Produkty

Zlewozmywak - jedno-, półtora- czy dwukomorowy?

Zlewozmywak - jedno-, półtora- czy dwukomorowy?

Nie ma zlewozmywaka idealnie pasującego do wszystkich kuchni. Każdy musi sam wybrać odpowiedni model, dostosowany do potrzeb, możliwości finansowych i stylu urządzenia kuchni. Wtedy przygotowywanie posiłków stanie się przyjemnością, a przestrzeń blatu będzie optymalnie wykorzystana.

zlewozmywak ceramicznyWspółczesne zlewozmywaki nie służą już tylko do mycia naczyń. Można na nich kroić żywność, płukać ją, odsączać, rozmrażać, obierać produkty i usuwać odpadki. Dobrze dobrany zlewozmywak powinien być wygodnym przedłużeniem kuchennej przestrzeni roboczej, przystosowanej do kontaktu z wodą lepiej niż niektóre blaty. Najpopularniejszymi materiałami do produkcji zlewozmywaków są: stal szlachetna, kompozyty i ceramika. Mniej typowe zlewozmywaki są wykonywane na zamówienie razem z blatem i tworzą z nimi integralną całość. Wytwarza się je z blachy stalowej i kompozytów, na przykład corianu, staronu czy sil granitu.  

Liczba komór 

Przed wyborem zlewozmywaka trzeba się zastanowić, jak duży będzie potrzebny. Warto wziąć wówczas pod uwagę to, czy dużo gotujemy, jak liczna jest rodzina, czy mamy zmywarkę (lub chcemy ją kupić) i ile miejsca mamy na blacie. Szerokość zlewozmywaka powinna być węższa o 5 cm niż szerokość szafki kuchennej, w której zostanie on zamontowany.

Jednokomorowy.

Wystarcza do mycia niewielkiej ilości naczyń i płukania produktów, gdy mamy w kuchni zmywarkę. Wersja z ociekaczem sprawdzi się zwłaszcza w niedużej kuchni, w której nie ma już miejsca na dodatkową półkę z suszarką. zlew w kuchni, ociekacz

Półtorakomorowy.

To dobre rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i wielofunkcyjność sprzętu. Dodatkowe pół komory może się przydać do wielu czynności, choćby płukania obranych ziemniaków czy rozmrażania mięsa. 

Dwukomorowy.

Jest niezbędny dla tych, którzy zmywają naczynia ręcznie oraz w kuchni,
w której blat ma dużą powierzchnię.

Dodatkowe wyposażenie

Wiele modeli zlewozmywaków wyposażonych jest seryjnie w automatyczny korek, wkładkę do odsączania, koszyk lub sito. Do pozostałych akcesoria te można kupić osobno. Oprócz tego niektóre zlewozmywaki można wyposażyć w deskę do krojenia, suszarki do naczyń, dozowniki do detergentów, a także młynek. Ten ostatni element rozdrabnia organiczne odpadki żywnościowe (na przykład obierki, skorupki jaj) i następnie razem z wodą są one spłukiwane do kanalizacji.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

TOP 4 najlepsze zlewozmywaki do Twojej kuchni

TOP 4 najlepsze zlewozmywaki do Twojej kuchni
Zlewozmywak to niezbędny element każdej kuchni. W naszej ofercie znajdzie zlewozmywaki stalowe, granitowe, szklane, ceramiczne, o różnym wykońc...
Czytaj więcej

Czy zlewozmywak pod oknem to dobry pomysł?

Czy zlewozmywak pod oknem to dobry pomysł?
Wbrew pozorom, ze zlewozmywaka w kuchni korzystamy bardzo często i to nie tylko podczas zmywania. Dlatego też warto zadbać o umiejscowienie go w taki ...
Czytaj więcej

Prawidłowo zaprojektowana kuchnia – ustalamy miejsce dla zlewu

Prawidłowo zaprojektowana kuchnia – ustalamy miejsce dla zlewu
Kuchnia jest miejscem do pracy, a jej właściwe urządzenie powinno tę pracę ułatwić. Jak ustawić kuchenne sprzęty, by móc z nich wygodnie i przy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
4 komentarze
06.11.2015
koniecznie dwukomorowy, jeśli mam coś radzić. po prostu jedna komora, nawet z ociekaczem nie ma sensu. strata pieniędzy.
26.10.2015
Czeka mnie właśnie wybór zlewozmywaka więc chętnie czytam takie porady. tu przydałoby się trochę więcej o materiałach i cenach, a także dopasowania względem rodzaju blatu, ale ogólnie przydatne info na dobry początek. a może ktoś by chciał podzielić się swoimi doświadczeniami?
31.08.2015
Nie wyobrażam sobie, jak można normalnie działać w kuchni bez dwóch komór, nawet zlew i ociekacz to stanowczo za mało jak na moje potrzeby :) Na takie rozwiązanie zdecydować się tylko ci, którzy rzeczywiście nie mają miejsca na dwie komory.
09.06.2015
Nie wiedziałam, ze są zlewy półtorakomorowe, taki by mi się przydał, bo kuchnia mała, a jednak jednokomorowy zlew to trochę mało... chyba czas na przearanżowanie kuchni ;)

Ocena i komentarz dla:

Zlewozmywak - jedno-, półtora- czy dwukomorowy?