LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Zlew wpuszczany czy nakładany?

Odpowiedni montaż zlewozmywaka to nie tylko kwestia jego późniejszego użytkowania, liczy się również walor estetyczny. Mamy dwa sposoby montażu zlewu: albo poprzez nałożenie go na blacie kuchennym, albo poprzez wpuszczenie go w blat. Który rodzaj wybrać?

 

zlew nakładanyZlewozmywaki mogą być jedno- lub dwukomorowe, z ociekaczem lub bez. Wykonane mogą być np. z nierdzewnej stali emaliowanej, a za jedne z najmocniejszych zlewozmywaków uważa wykonane z ceramiki. Ich powierzchnia nie rysuje się, a podczas czyszczenia nie wymagają przeprowadzania specjalnych zabiegów. Drugie w kolejności, bardzo mocne zlewozmywaki, są wykonane z granitu. Są nie tylko wytrzymałe na uderzenia, ale również na wysoką temperaturę oraz substancje pochodzące z produktów spożywczych.

Pierwszy rodzaj zlewu – nakładany na szafkę kuchenną, montujemy w wyciętym otworze opierając go na szafce. Ten sposób montażu jest zalecany szczególnie ze względu na łatwość wykonania. Jeśli zależy nam, by tego rodzaju zlew był szczelny, pamiętajmy o tym, by szczelinę znajdująca się na styku szafki i zlewozmywaka uszczelnić za pomocą listwy uszczelniającej. Zwróćmy także uwagę na tylną krawędź zlewozmywaka. Powinna być delikatnie wygięta, wówczas woda nie przecieknie na dół.

zlew wpuszczanyDrugi rodzaj zlewu – wpuszczany w blat, montuje się od dołu szafki. W rezultacie blat jest nieco szerszy od krawędzi zlewu. Montaż wygląda następująco: wycinamy otwór w blacie na podstawie szablonu, który dostarczył nam producent. Następnie miejsca styku uszczelniamy silikonem lub uszczelką – te najczęściej są dołączone do zestawu. Ten rodzaj zlewu polecany jest głównie dlatego, że jest dużo bardziej korzystny w aspekcie późniejszego utrzymania go w czystości, szczególnie na powierzchni blatu. Przede wszystkim nie musimy się martwić o to, że okruchy powstałe podczas przygotowania potraw dostaną się pod uszczelki wokół krawędzi zlewu.

Data publikacji: 24.10.2014