Produkty

10 przesądów ogrodniczych

10 przesądów ogrodniczych

Każdy ogrodnik z czasem wypracowuje własne metody uprawy ogrodu, jednak nadal krąży bardzo dużo mitów, które nie tylko mijają się z prawdą, ale także mogą poważnie zaszkodzić naszemu ogrodowi.

jak przycinać gałęzie1. To moja działka, więc mam prawo wyciąć to drzewo

Za wycięcie drzew, które mają powyżej 10 lat, będziemy musieli słono zapłacić, niezależnie od tego, że to nasza działka, a drzewo może być samosiejką. Za wycinkę przewidziane są niemałe kary – i tak np. za wycięcie sosny zapłacimy około 2 tys zł, za lipę 5 tys, a za magnolię nawet 19 tys zł. Nawet jeśli dany teren należy do nas, nie mamy prawa usuwać większych drzew bez uzyskania stosownego pozwolenia (o te można starać się w urzędzie miasta lub gminy).

2. Wypalanie to sposób na użyźnienie gleby

Niestety do dziś wiele osób uparcie stosuje wypalanie traw i pozostałości ogrodniczych, twierdząc, że to wzbogaci glebę. Tymczasem zabieg ten nie tylko nie pomaga, ale może poważnie zaszkodzić zarówno ogrodowi jak i środowisku. Wypalanie traw niszczy większość drobnoustrojów, występujących w glebie, przez co poważnie zaburzona zostaje równowaga biologiczna. Zanim wypalone miejsca odrodzą się i osiągną równowagę ekologiczną, może minąć wiele czasu. Poza tym, proceder ten jest w Polsce karalny.

3. Ogród to samo zdrowie

Oczywiście, jednak pod warunkiem, że świadomie dobieraliśmy rośliny ogrodowe. Nie każdy pamięta o tym, że niektóre popularne rośliny są toksyczne, a kontakt z nimi może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Niebezpieczne substancje znajdują się choćby w popularnym bluszczu pospolitym czy też kasztanowcu, a dokładniej w jego owocach (ich zjedzenie jest bardzo groźne). Równie niebezpieczny może być także wiciokrzew czy też owoce cisu pospolitego.

4. Naturalny nawóz – im więcej tym lepiej

Naturalny nawóz rzeczywiście może być najlepszym dodatkiem do ogrodu, jednak nawet w jego przypadku należy zachować umiar. Substancje powstające podczas rozkładu materii organicznej mogą okazać się bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Tak jest chociażby w przypadku naturalnego nawozu pochodzącego z ptasich odchodów (kurzaka), którego użycie w nadmiarze  może skutkować odkładaniem szkodliwych substancji w uprawianych przez nas warzywach. Uprawy tworzone na takim nawozie mogą mieć wiele azotanów, które z kolei wywierają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

5.Gdy chcemy odstraszyć ptaki, wystarczą zawieszki lub strach na wróble

Rozmaite sznurki i wstążki czy też strach na wróble mogą się sprawdzić, ale jest to działanie dość krótkoterminowe, gdyż ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do takich przeszkód i z łatwością je omijają. Jeśli zależy nam na skuteczniejszym odstraszaniu ptaków, możemy zawiesić sylwetki ptaków drapieżnych lub też zastosować specjalne systemy imitujące ich odgłosy. Jednak do dziś jedną z najskuteczniejszych metod pozostaje zabezpieczenie upraw specjalnymi siatkami o oczkach, które utrudnią ptakom dostęp do uprawy, a przy tym nie będą zaburzały naturalnego wzrostu i rozwoju roślin.

6. Mam czas, to podleję ogródek

Przy podlewaniu ogrodu, zwłaszcza latem, bardzo istotna jest pora dnia, w jakiej tego dokonujemy. Aby nie szkodzić roślinom, należy unikać podlewania w godzinach największego nasłoneczniania (czyi 10-16). Podlewanie w tym czasie jest także mało efektywne, gdyż woda szybko wyparuje. Poza tym ogród należy solidnie nawadniać co kilka dni – dopóki ziemia wchłania wodę.

7. Krety to jedynie szkodniki

Niektórzy ogrodnicy powtarzają, że należy tępić krety, gdyż te podgryzają korzenie, co niszczy większość upraw. Jednak zapominają oni, że krety należą do zwierząt owadożernych i korzonki nie znajdują się w ich jadłospisie. Co więcej, krety mogą być bardzo pożyteczne, gdyż zjadają na przykład szkodliwe dla niektórych roślin owady, larwy, a także niewielkie kręgowce. Dzięki temu  że ich apetyt jest naprawdę spory, potrafią w ciągu dnia zjeść porcję pokarmu równą temu, ile same ważą. Warto także pamiętać, że w Polsce kret należy do gatunków chronionych. 

8. Samodzielnie stworzę świetną odmianę wycinka drzew

Nasiona oznaczane jako F1 są kompilacją najlepszych cech gatunkowych danej rośliny – jednak nawet jeśli zbierzemy z niej nasiona, kolejne pokolenia nie będą miały już tak dobrych cech. Aby cieszyć się perfekcyjnymi odmianami, trzeba dokupować najlepsze gatunkowo nasiona w każdym sezonie.

9. Przycinanie nie ma sensu

Przycinanie drzewek służy nie tylko celom estetycznym. Dzięki regularnemu przycinaniu drzewek – zarówno tych ozdobnych, jak i owocowych - nie tylko formujemy daną roślinę, ale także poprawiamy jej owocowanie. Często dzięki cięciu owoce są znacznie dorodniejsze i ładniej zabarwione (ciecie daje lepszy dostęp do światła).

10. Po co komu deszczówka

Gromadzenie wody deszczowej i podlewanie nią ogrodu jest wyjściem ekologicznym,  ekonomicznym, a do tego korzystnie wpływa na rośliny ogrodowe. Zwykle woda z wodociągów zawiera ozon i chlor, które niekorzystnie wpływają na wzrost roślin. Deszczówka gromadzona w mieście jest zwykle bardziej kwaśna od tej zbieranej na mniej skażonych terenach. Jeśli więc mamy ogródek w mieście, lekko kwaśna woda świetnie sprawdzi się np. przy podlewaniu iglaków, azalii czy rododendronów.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wrzesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie
Lato zbliża się ku końcowi, lecz zostało Ci jeszcze mnóstwo czasu, aby cieszyć się swoim ogrodem, zwłaszcza w chłodniejsze wieczory po długim d...
Czytaj więcej

Rośliny na zielony nawóz

Rośliny na zielony nawóz
Zielony nawóz to tradycyjny sposób na dostarczenie glebie składników mineralnych, które ją wzbogacą i sprawią, że nasze uprawy będą lepiej odżywione. ...
Czytaj więcej

Naturalne środki do ulepszania gleby

Naturalne środki do ulepszania gleby
Teren zielony przylegający do naszego domu lub działka to miejsca szczególnie przez nas lubiane, o które starania czynimy w różnym nasileniu o każdej ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

10 przesądów ogrodniczych