Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodnictwie?

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodnictwie?

Sodę oczyszczoną wykorzystywać można w kuchni, podczas zabiegów pielęgnacyjnych całego ciała oraz porządków w gospodarstwie domowym. To również świetny środek do ochrony roślin i zwalczania chwastów oraz szkodników. Jakie są sposoby na wykorzystanie sody oczyszczonej w ogrodnictwie?

Zwalczanie chwastów sodą oczyszczoną

Chwasty to coś, z czym miłośnicy prac ogrodniczych spotykają się co roku. Pojedyncze możemy wyrywać, liczne traktować środkami chwastobójczymi, ale i tak powracają. By usprawnić proces usuwania chwastów, a jednocześnie nie korzystać ze zbyt wielu gotowych preparatów, by nie wyjałowić gleby i nie zaburzyć wzrostu roślin, możemy sięgnąć po sodę oczyszczoną.

Sodę oczyszczoną stosuje się w miejscach o trudnej dostępności – w wąskich szczelinach, między płytkami chodnikowymi, przy płotach. Sama nie zwalczy chwastów, lecz spowolni ich odrastanie. Wystarczy posypać odchwaszczone miejsce.

Soda oczyszczona kontra szkodniki w ogrodzie

soda oczyszczonaJeśli w ogrodzie zalęgły się szkodniki, tu także może przysłużyć się nam soda oczyszczona – świetna alternatywa bądź uzupełnienie dla środków owadobójczych. Należy skorzystać z preparatu, do wykonania którego potrzebne będą:

- odstana, ale nie wychłodzona woda: 1 litr

- natłuszczenie w postaci oleju jadalnego (½ łyżeczki) lub szarego mydła/płynu do mycia naczyń (2 ml)

- soda oczyszczona: ½ łyżeczki

Składniki łączy się i miesza, można wstrząsnąć. Środek wymaga kilkakrotnego zastosowania na roślinach – wystarczy raz na tydzień przez kilka tygodni. Płyn musi dokładnie pokryć liście, pędy czy inne zaatakowane przez owady elementy. Można albo przecierać je ręcznie, albo skorzystać z pojemnika do oprysku – sprawdzi się zwłaszcza na większych obszarach.

Czy wiesz, że…?

Działanie preparatu z sody oczyszczonej i mydła polega na oblepieniu ciał insektów i uniemożliwienie im oddychania. To skuteczny sposób na walkę z roztoczami, mszycami, przędziorkami i mączlikami.

Soda oczyszczona pomaga w walce z insektami nie tylko w ogrodzie, ale również w domu. Jeśli mamy problem z mrówkami, możemy wymieszać ją z cukrem i umieścić na ścieżkach, którymi poruszają się mrówki. Jeśli zlokalizujemy gniazdo, również tam.

Na grzyby i pleśń – soda oczyszczona!

soda na pleśńW ogrodnictwie wykorzystuje się wiele przypraw kuchennych. Popularnym sposobem na zwalczanie pleśni w doniczce jest posypanie ziemi cynamonem. Jego zamiennikiem może być soda oczyszczona. Pomaga uporać się z chorobami takimi jak mączniak oraz wyeliminować plamistość liści. Działa także profilaktycznie, więc warto roztworem z niej – wykonanym według powyższego przepisu – przemywać roślinę zanim nastąpi choroba.

Właściwie zastosowany preparat z sody oczyszczonej – naniesiony na roślinę manualnie lub poprzez oprysk – sprawi, że już na drugi dzień zauważymy pierwsze efekty. Nalot na liściach czy łodygach ściemnieje. To znak, że środek działa.

Musimy jednak pamiętać, że naturalne środki mają łagodniejsze działanie niż ich chemiczne odpowiedniki. By zwalczyły problem, musi upłynąć więcej czasu. Aplikację warto ponawiać wieczorami, bo wtedy temperatura otoczenia spada, a słońce zachodzi.

Rośliny w domu – w doniczkach i wazonie

 Podstawka Tajlandia 2 do stożka 30 cm Aby kwiaty były piękne i zachowały świeżość przez długi czas, konieczne jest właściwe pielęgnowanie ich. Woda, w której stoją ścięte kwiaty oraz ta, którą podlewamy doniczkowe, musi być odpowiednia. Im więcej jest w niej bakterii, tym krócej będzie żyła roślina. Z tego powodu warto dosypać do wody środków odkażających, np. sody oczyszczonej. Wystarczy pół łyżeczki, by zmiękczyć wodę i wyeliminować brzydki zapach.

Mieszanka wody i sody oczyszczonej to także świetny środek do mycia doniczek i podstawek, a więc pojemników, które mają bezpośrednią styczność z rośliną.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli
Ola ma mały, odsłonięty balkon. Uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi. Marzy jej się duży i przestronny ogród z bujna roślinnością, lecz ...
Czytaj więcej

Jak i po co zrobić drenaż w doniczce?

Jak i po co zrobić drenaż w doniczce?
Uprawa roślin w domu może przynieść sporo satysfakcji i pozwoli na udekorowanie mieszkania w dobrym stylu – naturalnie i ze smakiem. Jednak aby ...
Czytaj więcej

Jaką podstawkę wybrać do roślin uprawianych na zewnątrz?

Jaką podstawkę wybrać do roślin uprawianych na zewnątrz?
Okazy flory, które możemy i chcemy trzymać na zewnątrz wymagają właściwego przechowywania. Nie tylko donica czy osłonka będą w tej kwestii ważn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodnictwie?