Marzec w ogrodzie

Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewać i zaczną kwitnąć pierwsze żonkile. Jeśli w lutym było zbyt zimno lub pogoda była wyjątkowo niesprzyjająca, w tym miesiącu możesz nadrobić wszelkie zaległości.

Pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu w marcu nie ogranicza się tylko do ogrodnictwa. Gdy rośliny budzą się do życia, nadchodzi czas na serwisowanie narzędzi. Upewnij się, że narzędzia, których używasz regularnie, są gotowe do pracy w nadchodzących miesiącach. Jeśli nie masz odpowiednich narzędzi, musisz zainwestować w te produkty, aby prawidłowo pielęgnować ogród:

Marzec w ogrodzie

Klomby i rabaty

Jeśli jeszcze nie udało Ci się usunąć zimowych chwastów z powodu niesprzyjającej pogody, możesz zrobić to teraz. Następnie zetnij obumarłe listowie z roślin całorocznych lub trawy, a także obłóż ściółką klomby i rabaty, aby zapewnić glebie niezbędne składniki odżywcze. Po zakończeniu tej części przygotowań możesz rozpocząć planowanie sadzenia letnich roślin. Doskonałym wyborem są lilie i krokosmie, które pięknie zakwitną w sierpniu. Rozważ również zasadzenie na klombach mrozoodpornych roślin jednorocznych i dzikich kwiatów. Wspaniale nadają się do tego słoneczniki i maki. Marzec to ostatni miesiąc, w którym można sadzić róże z nagimi korzeniami. Zaleca się sadzenie ich poza okresem wegetacyjnym, aby pomóc im w szybkim ukorzenieniu się, zwłaszcza jeśli są one sadzone w odpowiednio drenowanej glebie, która jest nawożona polepszaczem gleby lub obornikiem. Po zasadzeniu ich w marcu możesz cieszyć się wachlarzem kolorów i pięknym zapachem w okresie letnim.

Przeczytaj także: Pompa do oczka wodnego – jaką wybrać?

Własne uprawy: warzywa i zioła

Uprawa własnych roślin jadalnych to wspaniała rozrywka, w której może uczestniczyć cała rodzina. Marzec to idealny okres na sadzenie wielu odmian warzyw na zewnątrz, takich jak:

  • marchew

  • bób

  • ziemniaki

  • rzodkiewki

Jeśli chcesz zasadzić wczesny groszek, letni kalafior lub sałatę, upewnij się, że odpowiednio zabezpieczysz warzywa, osłaniając je agrowłókniną. Jeśli posiadasz ograniczoną przestrzeń na zewnątrz, a chcesz zająć się samodzielną uprawą, do zasadzenia w tym miesiącu idealnie nada się bazylia. Możesz umieścić ją na kuchennym parapecie, a także używać jako smacznego dodatku do potraw.

Marzec w ogrodzie

Własne uprawy: owoce

Pielęgnacja roślin owocowych odgrywa kluczową rolę w zakresie plonów, jakie wydają, dlatego odpowiednio podlewaj uprawiane w doniczce owoce, takie jak śliwkibrzoskwinie i oliwki. Możesz zabezpieczyć owoce i kwiaty przed mrozem, osłaniając je brezentem, folią lub jutą. Drzewa należy zakryć aż do samej ziemi, aby umożliwić utrzymywanie odpowiedniego poziomu ciepła. Możesz również użyć niewielkiej kratki lub palików, aby ograniczyć kontakt między osłoną a listowiem.

Przycinanie

Kwitnące krzewy wymagają przycięcia natychmiast po zakwitnięciu, aby zaczęły ponownie wzrastać i były gotowe na kolejny rok. Jeśli w swoim ogrodzie masz jabłonie lub grusze, pozostawienie ich bez żadnej ingerencji może być kuszące, właśnie teraz jest najlepszy czas na przycinanie drzew owocowych przed wzrostem pąków. Dzięki temu umożliwisz im wydanie lepszych plonów w ciągu roku. Marzec stanowi idealną porę na rozpoczęcie przycinania i nawożenia róż krzaczastych i pnących. Wykonanie tych czynności wspomoże ich wzrost i umożliwi im zakwitnięcie wiosną.

Zobacz także: 7 wskazówek, jak przycinać tuje, żeby były gęste

Marzec w ogrodzie

Drzewa i krzewy

Bez względu na to, czy planujesz posadzić nowe drzewo czy chcesz przygotować swój ogród na lato, nadszedł czas na rozpoczęcie sadzenia kwitnących latem krzewów i winorośli, a także ozdobnych i wiecznie zielonych drzew. Gdy nadejdzie lato, Twój ogród będzie pełen życia. Oto przykładowe rośliny do zasadzenia:

  • kalina to całoroczny krzew, który wypuszcza delikatne kwiaty wiosną i latem.

  • hortensja (więcej o uprawie i pielęgnacji hortensji przeczytasz tutaj) to kolejny krzew, który wzbogaca kolorystykę ogrodu w okresie letnim, lecz nie kwitnie w chłodniejszych regionach.

Jeśli sadzisz krzewy, musisz wykopać dół, który będzie nieco głębszy i szerszy niż bryła korzeniowa. Pamiętaj, aby delikatnie wyjąć krzew ze skrzynki lub doniczki i delikatnie przerzedzić korzenie rękoma. Zanim ostatecznie zasadzisz krzew, musisz upewnić się, że jest odpowiednio wyrównany z otaczającą go ziemią. Po uzyskaniu właściwego poziomu obróć roślinę, aby ustawić ją zgodnie ze swoimi preferencjami. Podczas sadzenia upewnij się, czy krzew nie będzie rósł pod kątem — musi być ustawiony prosto. Rozejrzyj się dookoła, aby sprawdzić, czy krzew został odpowiednio wyrównany. W przypadku sadzenia drzew, krzewów i winorośli musisz wzbogacić glebę na danym obszarze o składniki odżywcze, które pozwolą roślinom w pełni się rozwinąć. Oferujemy szereg nawozów, które poprawią właściwości gleby w Twoim ogrodzie.