icon
31.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
31.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Sprawdzamy odczyn gleby – kwaśna czy zasadowa?

Prawidłowy rozwój roślin zależy przede wszystkim od jakości gleby. Dlatego zanim rozpoczniemy sadzenie, dobrze jest sprawdzić, jaki odczyn pH ma podłoże w naszym ogrodzie.

odczyn gleby

Odczyn pH – co to właściwie jest?

Odczyn pH to nic innego, jak określenie stopnia kwasowości gleby. Im niższa jest jego wartość, tym gleba jest bardziej kwaśna. Od jego poziomu zależą optymalne warunki do rozwoju roślin. Poszczególne typy gleby mają różną wartość pH. Piaszczyste charakteryzują się odczynem kwaśnym (od bardzo kwaśnego – 3,0, przez kwaśny – 4,0, po umiarkowanie kwaśny – 5,0). Gliniasto-piaszczyste i ilaste to gleby obojętne, są one słabo kwaśne – 6,0 lub słabo zasadowe – 7,0. Z kolei gliniaste i próchniczne mają odczyn zasadowy – wartość zasadowych wynosi 8,0, a silnie zasadowych 9,0.

Dlaczego pH jest takie ważne dla roślin?

Odczyn gleby ma zasadniczy wpływ na rozwój roślin, ich wzrost, możliwość pobierania składników pokarmowych, a nawet na rozwój drobnoustrojów i podatność na atak grzybów. Dlatego przed zaplanowaniem nasadzeń dobrze jest wiedzieć, jaką ziemię mamy w ogrodzie. Bez tego możemy posadzić rośliny, które nie będą miały szansy urosnąć na danym podłożu. Nie oznacza to jednak, że jeśli mamy glebę silnie zasadową, możemy tam posadzić tylko rośliny, które taką lubią. Nawet po określeniu wartości pH w razie konieczności możemy wpływać na stopień kwasowości gleby – wymaga to jedynie od nas większego nakładu pracy.

odczyn gleby

Jak sprawdzić wartość pH w glebie?

Odczyn gleby można sprawdzić za pomocą pehametrów. Dostępne są w sklepach w formie:

lakmusowego papierka – jest stosunkowo tani i można go kupić już za kilka złotych, dodatkowo pokazuje on wynik najszybciej. Do przeprowadzenia pomiaru potrzebny będzie czysty i suchy pojemnik, do którego najpierw wsypujemy próbkę ziemi, a następnie wlewamy destylowaną wodę. Po dokładnym wymieszaniu możemy zamoczyć papierek, po kilku minutach powinien zmienić kolor. Odczyt porównujemy z opisem umieszczonym na opakowaniu.

test do gleby – kosztuje ok. 30 złotych, a pomiar trwa 5 minut. Proces przebiega podobnie, jak z papierkiem lakmusowym – do kupionego pojemnika wsadzamy próbkę ziemi, zalewamy wodą destylowaną (dołączoną do zestawu) i wrzucamy tabletkę ze wskaźnikiem pH. Zamykamy pojemnik i potrząsamy nim, następnie czekamy, aż ziemia opadnie na dno, a woda zmieni kolor. Tak jak w poprzednim przypadku odczyt porównujemy z opisem umieszczonym na opakowaniu.

kwasomierz glebowy – kosztuje ok. 15 złotych, można go używać wielokrotnie. Umieszczamy w nim ziemię, zalewamy wodą destylowaną i czekamy, aż zmieni kolor (porównujemy go ze skalą umieszczoną na opakowaniu).

Uwaga! Jeśli chcemy, by pomiar był właściwie wykonany, nie należy się ograniczać do pobrania próbki z jednego miejsca.

Jeśli nie mamy dostępu do testera, odczyn gleby możemy ustalić również domową metodą. Kwasowość gleby sprawdzamy za pomocą sody, którą sypiemy na mały fragment ziemi – jeśli na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza, oznacza to, że jest ona kwaśna. Podobnie ustalamy zasadowość, tylko zamiast sody używamy octu.

Dodatkowo możemy również obserwować, jakie samorodne rośliny pojawiły się na terenie ogrodu. O ile np. skrzyp polny, koniczyna polna, szczaw polny oznacza glebę kwaśną, tak na glebie zasadowej i obojętnej lubią rosnąć m.in. groszek bulwiasty, miłek wiosenny czy mak polny.

odczyn gleby

Jak zmienić odczyn gleby?

Jeśli gleba w naszym ogrodzie nie jest odpowiednia dla roślin, które chcemy hodować, nie musimy rezygnować z naszego planu – wystarczy zmienić pH gleby. Zbyt wysoki odczyn zasadowy uregulujemy, jeśli dodamy do ziemi kwaśny torf, nawóz siarkowy lub azotowy. Mieszamy go z ziemią w proporcji 1:1. Z kolei odkwaszanie gleby uzyskamy, gdy wprowadzimy do niej wapno rolnicze, kredę mieloną lub nawozy wapniowe. Zmiana odczynu pH gleby nie jest możliwa na stałe, dlatego warto sprawdzać jego wartość, a jeśli będzie to konieczne – ponownie wykonywać cały proces.