Jak odstraszyć szpaki w sadzie?

Wiosna i lato to czas, kiedy możemy cieszyć się darami natury w postaci pysznych owoców. Często decydujemy się na samodzielną uprawę wiśni czy czereśni, ale musimy się liczyć z tym, że amatorów tych owoców jest o wiele więcej. Naszym największym wrogiem stają się wówczas szpaki, które ogołacają drzewa z owoców, jeszcze zanim zdążymy je zerwać – jak chronić przed nimi nasze przydomowe sady?

Strachy na wróble i inne straszaki

Tradycyjny strach na wróble może okazać się skuteczny, jeśli zamocujemy go nad koroną drzewa. Podobnie zadziałają inne przedmioty, które będą się poruszały pod wpływem działania wiatru, tym samym zniechęcając ptactwo przed żerowaniem na naszych drzewach. Przydatne będą tutaj dziecięce wiatraczki, baloniki, a nawet zwykłe reklamówki. Jeśli posiadamy w domu stare kasety magnetofonowe, możemy wykorzystać ich taśmy do stworzenia straszaka – zadbajmy jednak o to, aby solidnie je związać, w przeciwnym wypadku wiatr może je roznieść po okolicy. Warto też skorzystać z figurek ptaków łownych, np. sokołów i jastrzębi, których widok może zniechęcić szpaki przed ucztą na naszych drzewach – sprawdzą się także, jeśli zechcemy odstraszyć ptaki z naszego dachu lub tarasu.

Jak odstraszyć szpaki w sadzie?

Hałasy i muzyka

Szpaki odstraszają także głośne dźwięki – radio ustawione w pobliżu drzewek owocowych to dobra metoda na ochronę owoców, jednak trzeba się liczyć również z niezadowoleniem sąsiadów. To rozwiązanie będzie więc dobre na sporych przestrzeniach lub przy domkach jednorodzinnych. Podobnie zadziała huk wystrzelonej raz na jakiś czas petardy – ptaki będą kojarzyły ten dźwięk z przesiadywaniem na wiśniach i czereśniach, co może je skłonić do zmienienia miejsca żerowania.

Dowiedz się: Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?

Porada eksperta

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zakłócanie ciszy na naszym podwórzu, nagrajmy dźwięki ptaków łownych, np. krogulców i puszczajmy je zamiast muzyki. Szpaki w obawie przed drapieżnikami będą się trzymały z daleka od naszych plonów.

Jeśli drzewa w naszym sadzie lub ogrodzie nie są przesadnie wysokie, dobrym rozwiązaniem będzie okrycie ich specjalnymi siatkami. Dzięki nim ptaki stracą dostęp do owoców, a my będziemy mogli ściągnąć zabezpieczenie na czas zbiorów i skorzystać z całego dobrodziejstwa, jakie dają nam wiśnie lub czereśnie.

Zobacz też: Komary – dlaczego należy się przed nimi chronić?

Jeśli nie możesz wygrać ze szpakami, zaprzyjaźnij się z nimi! Kolejną ryzykowną, choć skuteczną metodą, jest stworzenie budki lęgowej dla szpaków. Rodzina, która zamieszka na drzewie owocowym, będzie

Morwa – wielki przysmak szpaków

Zasadzenie morwy przy wiśniach i czereśniach pozwoli nam przenieść uwagę ptactwa na inne owoce – morwa jest prawdziwym przysmakiem szpaków, więc będą chętniej przesiadywały właśnie na tym drzewie. Choć wiążę się to z również z ryzykiem ściągnięcia jeszcze większej liczby ptaków do naszego ogrodu, istnieje szansa, że stracą one zainteresowanie naszymi owocami na przetwory.

Jeśli nie możesz wygrać ze szpakami, zaprzyjaźnij się z nimi!

Kolejną ryzykowną, choć skuteczną metodą, jest stworzenie budki lęgowej dla szpaków. Rodzina, która zamieszka na drzewie owocowym, będzie odważnie chroniła swojego terytorium, zniechęcając liczne grupy przed posiłkiem w naszym sadzie. My natomiast będziemy musieli się podzielić owocami ze strażnikami – stracimy jednak o wiele mniej zbiorów, niż mogłoby to mieć miejsce w przypadku karmienia wszystkich okolicznych szpaków.