icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak dbać o trawnik? O tych 6 rzeczach nie możesz zapomnieć

Dlaczego pielęgnacja trawnika jest niezbędna?

Posiadanie trawnika do tej pory kojarzyło Ci się wyłącznie z koszeniem? Bez wątpienia jest to bardzo istotny i zarazem jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Równocześnie jednak samo koszenie nie wystarczy, by w odpowiedni sposób zadbać o trawnik. Przycięta trawa nie będzie prezentowała się idealnie bez pozostałych czynności.

W zależności od pory roku, powinieneś wykonać inne zabiegi pielęgnacyjne. Niektóre z nich służą uzupełnieniu ubytków. Inne poprawiają stan samej gleby i zapewniają lepszy wzrost trawy. Regularne nawożenie i podlewanie jest równie ważne, co koszenie. O ile bowiem ta ostatnia czynność pozwala okiełznać zbyt wysoką trawę, o tyle pozostałe czynności zapewniają odpowiedni wzrost trawnika.

Jeśli zależy Ci na idealnym trawniku w ogrodzie lub przed domem, zadbaj o prawidłowy wzrost trawy. Dzięki kilku istotnym zabiegom stworzysz wyjątkową przestrzeń. Trawnik stanie się wizytówką Twojego domu. Może być także miejscem do zabaw dla dzieci lub do urządzania pikników czy przyjęć w ogrodzie.

Jak dbać o trawnik w przeciągu całego roku?

Powinieneś skoncentrować się na trawniku nie tylko podczas sezonu. Jeszcze zanim zacznie się intensywny wzrost trawy, pewne czynności pomogą Ci przygotować glebę pod soczyście zielony i idealnie wypełniony trawnik. Jak najlepiej rozplanować w ciągu roku pracę i jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Wertykulacja

Gdy wszystko budzi się do życia, a wiosna zaczyna się przejawiać w rosnących kwiatach i pąkach drzew, pora na pierwsze działania z trawnikiem. Po zimie murawa jest przeważnie brzydka i żółta. Taki trawnik nikogo nie zachwyci. Możesz jednak szybko odmienić jego stan.

Wertykulacja to zabieg, który polega na wyczesywaniu trawnika. Oznacza to usuwanie uschniętych źdźbeł trawy. Wyczesywanie jest połączone z nacinaniem darni do głębokości od 5 do 7 centymetrów. Dzięki tej czynności usuniesz zbitą, martwą trawę, czyli tzw. filc. Rozluźnisz także murawę.

Wertykulację możesz wykonać ręcznie dzięki specjalnym grabiom. W przypadku większego terenu lepiej sięgnąć po kultywator.

Aeracja

Aeracja następuje bezpośrednio po wertykulacji. Jest to proces nakłuwania murawy narzędziem ręcznym. Mogą nim być np. grabie. Nakłucia wykonuje się na głębokość 10 centymetrów. Pierwszą aerację dobrze jest wykonać w 2 roku od założenia trawnika. Możesz ją wykonać w okresie wiosny i późnego lata. Ważne jest, by wcześniej trawa była skoszona na wysokość 3 centymetrów.

Dzięki temu zabiegowi poprawisz strukturę gleby, napowietrzysz system korzeniowy i pobudzisz trawę do wzrostu.

W jaki sposób wykonać ten zabieg i z jakich narzędzi najlepiej korzystać? Dowiesz się z naszego artykułu. Zaopatrz się w narzędzia, które ułatwią Ci to zadanie.

Po aeracji wykonaj piaskowanie. Polega ono na wypełnianiu otworów po aeracji piaskiem. Poprawia on przepuszczalność gleby.

Uzupełnianie ubytków

Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o trawnik po zimie, weź pod uwagę jego ogólny stan. Nawet najbardziej zadbany trawnik nie obejdzie się bez ubytków w glebie po okresie zimowym. Pierwszym krokiem jest usunięcie martwej trawy. Następnie wymień podłoże na nowe i wysiej regeneracyjną mieszankę nasion.

Nawożenie

Nawożenie jest jedną z najważniejszych czynności, jakie wykonuje się podczas pielęgnacji trawnika. Odbywa się co najmniej kilkukrotnie w ciągu roku. Pierwsze ma miejsce na wiosnę. Po odnowieniu murawy i przygotowaniu gleby do nowego sezonu, możesz wykonać zabieg, który obudzi trawę do wzrostu. Pozwoli też szybciej wypełnić zimowe uszkodzenia.

Wczesną wiosną, ale też późną jesienią dobrze jest rozrzucić cienką warstwę kompostu. Organiczna materia zwabi dżdżownice. To one wprowadzą materię w głąb gleby. Wraz z nią do wnętrza podłoża dotrą także składniki odżywcze.

Jak dbać o trawę, gdy nie dysponujesz kompostem? Zamiennikiem dla niego może być biohumus lub sztuczne nawozy mineralne, które są oznaczone jako wiosenne. Te konkretne nawozy zawierają dużo azotu, który odpowiada za szybki wzrost trawy.

Nawożenie to odpowiedź na pytanie, jak dbać o trawę z rolki oraz z wysiewu. W obu przypadkach odpowiedni nawóz jest w stanie odmienić wygląd trawnika.

Koszenie

W sezonie bez wątpienia czeka na Ciebie najwięcej pracy. Jak dbać o trawnik w okresie wiosennym i letnim? Regularną czynnością, którą musisz wykonywać, jest koszenie. Bez niego trawa traci urodę i odporność. Optymalna wysokość trawnika przydomowego to około 3,5-4 cm. Wymaga to koszenia średnio co 5 dni.

Zrezygnuj z koszenia poniżej 3,5 cm. Krótko ścięte źdźbła bardzo szybko brązowieją podczas suszy. Nie zetniesz także trawy o wysokości 10 cm. Podczas jednego koszenia możesz skrócić trawnik do połowy aktualnej wysokości. Dlatego lepiej kosić bardziej regularnie.

Koszenie przed zimą ma duże znaczenie dla przygotowania trawnika do tej pory roku. Więcej o tym procesie przeczytasz w innym artykule.

Podlewanie

Jeśli nie pada deszcz, trawnik będzie wymagał podlewania. Najlepiej robić to co 2-3 dni, ale z dużą intensywnością. Na metr kwadratowy trawnika powinno przypadać 8-12 litrów. Zbyt częste podlewanie trawnika mniejszymi ilościami wody jest błędem. Przede wszystkim woda nie ma szansy przenikać do głębszych warstw gleby. Dodatkowo trawa, która jest przyzwyczajona do rzadszego podlewania, lepiej rozbuduje system korzeniowy.

Nie podlewaj trawnika w południe. Z powodu wysokiej temperatury woda zbyt szybko odparuje.

Usuwanie chwastów

Nawet najbardziej gęsty i idealnie przycięty trawnik nie będzie prezentował się dobrze, jeśli zostawisz na nim chwasty. Usuwanie ich to jedna z tych czynności, którą powinieneś wykonywać regularnie. Skuteczne sposoby poznasz dzięki treści naszego artykułu.

Jak dbać o trawnik i zapobiegać powstawaniu chwastów?

Zwalczanie chwastów to trudne zadanie, które wymaga powtarzalności. Często też walka wydaje się nierówna, a zadanie – z góry skazane na porażkę. Tymczasem istnieje prostsze rozwiązanie. Mowa o profilaktyce. Przede wszystkim jest ona mniej pracochłonna i zdecydowanie bardziej skuteczna niż późniejsze usuwanie chwastów. Na czym polega?

Przede wszystkim przed założeniem trawnika upewnij się, że gleba jest dobrze spulchniona i odsłonięta. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przekopanie gleby, by usunąć z niej młode siewki chwastów. Wolne miejsca natomiast możesz wypełnić korą lub zasadzić w nich okrywowe rośliny. Dobrym wyborem będą lawenda, rojnik, floksy i barwinki.

Regularne nawożenie także ma wpływ na ograniczenie wyrastania chwastów. Nawożona trawa dobrze się krzewi. Dzięki temu staje się bardzo silną konkurencją dla chwastów i wypiera je z trawnika. Z kolei regularne koszenie jest w stanie zlikwidować na stałe chwasty, które nie lubią częstego przycinania. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak zadbać o trawnik, koszenie na pewno będzie jednym z lepszych rozwiązań.