Bidet czy deska myjąca – co wybrać?

Coraz większa świadomość i dbałość o higienę sprawia, że ogromną popularnością w łazienkach cieszą się dodatkowe elementy wyposażenia pozwalające na wygodne umycie okolic intymnych. Wszystkim dobrze znane są bidety, które można spotkać już nie tylko w hotelach, ale również w mieszkaniach Polaków. Dla tych jednak, którzy podążają za technologicznymi nowinkami, bardziej atrakcyjne mogą się okazać deski myjące – co wybrać?

bidet

Bidety – łatwo dostępna klasyka

W wielu krajach bidet stanowi obowiązkowy element wyposażenia w każdej łazience – nie tylko u znanych z wysokiej higieny Japończyków, ale również w Europie zachodniej, na przykład Hiszpanii czy Portugalii. Najlepiej umiejscowić bidet zaraz przy toalecie, aby korzystanie z niego było jak najbardziej komfortowe.

Założenie tego elementu ceramiki sanitarnej wymaga doprowadzenia do niego instalacji wodociągowej, więc jeśli się na to zdecydujemy, konieczny będzie remont części pomieszczenia. W kwestii dostępności wzorów i kolorów bidetów obecnie możemy z łatwością znaleźć model pasujący do naszej miski WC – warto na to zwrócić uwagę, aby całość wystroju otoczenia była spójna. Bidety stojące, podwieszane czy w stylu retro – dopasowanie odpowiedniego wariantu nie będzie trudne.

Czy wiesz że...

Jedną z alternatyw dla bidetów są o wiele mniej popularne bidetty, czyli baterie prysznicowe z wężem umiejscowione tuż przy toalecie. Zastosowanie takiego rozwiązania również wymaga doprowadzenia wody w nowe miejsce, jednak w przeciwieństwie do bidetów, bidetta nie zajmuje wiele miejsca w łazienkach.

deska myjąca

Innowacyjne deski myjące

Deski myjące to doskonały wybór dla osób chcących jak najlepiej dbać o własną higienę, a posiadających ograniczoną przestrzeń w łazience. Zdecydowanym walorem jest ich wygląd – niewiele różnią się od standardowych desek toaletowych. Nie potrzebują dodatkowego miejsca w łazience, ani przeróbek wodno-kanalizacyjnych. Urządzenie posiada panel sterujący, choć często wyposażone jest również w pilot, który ułatwia sterowanie ustawieniami. Możemy zaprogramować je tak, jak chcemy i zapamiętać poszczególne parametry. Kierunek, siła i temperatura wody zależy jedynie od indywidualnych wymagań. Po skorzystaniu z deski myjąc, uruchamiają się dodatkowe funkcje, takie jak odkażanie czy autooczyszczanie. Korzystanie z tego rozwiązania jest zatem nie tylko maksymalnie komfortowe, ale też higieniczne.

Deska myjąca a bidet

Wygoda – w tej kategorii bezsprzecznie wygrywa deska myjąca. Nie musimy się bowiem przenosić do bidetu, aby się umyć, cała magia dzieje się po przyciśnięciu odpowiednich guziczków na pilocie lub panelu sterującym.

Czas – przeniesienie się na bidet, ustawienie wody oraz umycie zajmuje więcej czasu niż skorzystanie z deski myjącej (jeden program urządzenia trwa około 20 sekund).

bidet czy deska

Higiena – o zachowanie bidetu w odpowiedniej czystości musimy zadbać sami, pamiętając o właściwych detergentach i regularności. Programy deski myjącej same zapewniają wysoką higienę użytkowania.

Ekonomiczne gospodarowanie miejscem – deska myjąca nie zajmuje dodatkowego miejsca, ale bidet może okazać się dobrym rozwiązaniem w przestronnych łazienkach.

Cena – przyczyną, dla której deski myjące nie zyskały jeszcze ogromnej popularności jest przede wszystkim ich cena. Bidety można kupić już poniżej 200 zł, podczas gdy urządzenia myjące to wydatek rzędu ok. 1500-2000 zł. Należy jednak wziąć pod uwagę również koszty związane z przystosowaniem łazienki do montażu bidetu, jak również cenę baterii – w niektórych przypadkach deska myjąca może okazać się być tańszym rozwiązaniem.

Data publikacji: 29.01.2018