Nowoczesne i funkcjonalne wyposażenie WC – wszystko o bidetach i pisuarach

O ile kompakty WC są standardem w domowych toaletach, o tyle bidety i pisuary stanowią rzadkość. Istnieje jednak wiele korzyści z ich zastosowania. Korzyści, które zwiększają funkcjonalność naszej domowej toalety. Podpowiadamy, co charakteryzuje te urządzenia sanitarne oraz co należy wiedzieć o ich wyborze i zasadach montażu.

Bidet wiszący

BIDET

Po części łączy w sobie funkcję umywalki i wanny, choć z wyglądu przypomina wiszącą miskę sedesową. Służy przede wszystkim do tego, aby w łatwy i szybki sposób wykonać pożądane zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne.

Za: Jedni używają go po skorzystaniu z toalety, inni zaś preferują mycie w nim stóp. To jednak narzędzie, które może posłużyć też np. do golenia nóg, a nawet wykonania drobnego prania ręcznego. Bidet stanowi idealne rozwiązanie dla osób starszych i niepełnosprawnych, jak również dla dzieci, które mogą z łatwością umyć w nim ręce, bez konieczności sięgania do wysoko usytuowanej umywalki. Warto pamiętać o tym, że bidet usprawnia korzystanie z łazienki przy większej ilości użytkowników, zapewniając tym samym wygodne i szybkie dbanie o higienę osobistą. Jego użycie jest też ekonomiczne – dzięki temu, że nie musimy za każdym razem korzystać z wanny czy prysznica, oszczędzamy wodę.

Przeciw: Tak naprawdę trudno szukać minusów tego rozwiązania. Jednym z nich może być konieczność poniesienia większych kosztów związanych z zakupem dodatkowego urządzenia sanitarnego do naszej łazienki oraz niezbędnych mu akcesoriów pomocniczych. Taki zakup to koszt rzędu kilkuset złotych. W porównaniu do tego, jakie oferuje nam korzyści – jest to wydatek stosunkowo niewielki.

Porada eksperta:

Pamiętajmy o tym, że nie zawsze będziemy mogli zdecydować się na montaż bidetu w swojej łazience. Główną przeszkodą może być jej niewielki metraż. Z drugiej strony – nie warto od razu z takiego montażu rezygnować, jeśli posiadamy małe pomieszczenie – czasami odpowiednie rozplanowanie i niewielka gabarytowo miska bidetowa dają pełne komfortu wyposażenie, nie ograniczając przy tym swobodnego korzystania z łazienki.

Bidet stojący

Wybór

Jeśli chodzi o rodzaje bidetów, to podobnie jak w przypadku umywalek czy misek WC, dostępne na rynku są bidety stojące i wiszące. Pierwsze z nich przymocowuje się bezpośrednio do podłogi, co sprawia, że są wyższe od bidetów podwieszanych. Urządzenia wiszące zajmują mniej miejsca i z tego względu cieszą się większą popularnością, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach – instaluje się je do ściany na wysokości około 30 cm.

 Bidety produkowane są z ceramiki szkliwionej lub nieszkliwionej przez dobrze znane nam marki, takie jak Roca, Cersanit czy Koło – i choć występują najczęściej w standardowej białej wersji, możemy spotkać też modele w innych kolorach, dopasowane przede wszystkim do bardziej nowoczesnych i oryginalnych łazienek. Szeroka gama produktów pozwala nam na ich łatwe skomponowanie z pozostałymi urządzeniami sanitarnymi, szczególnie miską sedesową, w sąsiedztwie której montowany jest bidet. Podobnie zresztą jak kompakt WC, również bidet może być wyposażony dodatkowo w specjalną deskę, dzięki której korzystanie z urządzenia nie wiążę się z dotykaniem zimnej ceramiki.

Porada eksperta:

Aby korzystanie z bidetu było w pełni funkcjonalne, bateria w nim umieszczona powinna posiadać ruchomą końcówkę. Tylko w taki sposób będziemy w stanie swobodnie skierować strumień wody w pożądane miejsce, mając przy tym możliwość wykonywania różnych zabiegów.

Bidet wiszący

Zasady montażu

Decydując się na zainstalowanie bidetu w łazience, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o zachowaniu odpowiednich odległości między nim a pozostałymi urządzeniami sanitarnymi, znajdującymi się w pomieszczeniu. Poza wygospodarowaniem wystarczającej przestrzeni na samą miskę bidetową (najczęściej są to wymiary zbliżone do 40 cm szerokości i 60 cm głębokości), należy umieścić ją w odległości minimum 30 cm od ściany oraz pozostałych urządzeń (wyjątkiem jest pralka, od której bidet powinno dzielić przynajmniej 60 cm). Mając na względzie siadanie na bidecie zarówno przodem, jak i tyłem, konieczne jest wydzielenie przynajmniej 20 cm wolnej przestrzeni dla nóg po obu stronach miski. Przed bidetem powinniśmy mieć zaś około 60 cm² wolnej powierzchni.

Równie ważne jest miejsce montażu. Najlepszą lokalizacją dla bidetu jest jego położeniu obok miski sedesowej, z którą powinien współgrać zarówno stylistycznie, jak i pod względem typu urządzenia – bidet stojący dobrze współpracuje z kompaktem stojącym i analogicznie – model wiszący z takim samym kompaktem. W przypadku braku możliwości umiejscowienia bidetu w sąsiedztwie miski ustępowej, alternatywną opcją jest umieszczenie go naprzeciwko sedesu. Bidet, podobnie jak umywalka, wymaga wykonania podejścia kanalizacyjnego i wodociągowego z ciepłą i zimną wodą.

Pisuar

PISUAR

To urządzenie sanitarne, które umieszcza się przede wszystkim w łazienkach publicznych: w galeriach handlowych, restauracjach, szkołach czy biurowcach, próżno szukać go w pomieszczeniach prywatnych: domach i mieszkaniach. Tymczasem jego wykorzystanie może być bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko ze względu na zmieniające się trendy w urządzaniu wnętrz.

Za: Podobnie jak bidet, także pisuar jest bardzo dużym udogodnieniem, a przy tym zajmuje jeszcze mniej miejsca (większość modeli posiada wymiary zbliżone do 40 cm szerokości i jedynie 30 cm głębokości). Oczywiście jest to urządzenie sanitarne przeznaczone wyłącznie dla męskiej części użytkowników i sprawdza się doskonale w sytuacji, kiedy to właśnie oni stanowią większość osób korzystających na co dzień z domowej toalety. Jest szczególnie przydatny w domach i mieszkaniach o większym metrażu, kiedy możemy sobie pozwolić na zaprojektowanie w nich dwóch osobnych łazienek – wówczas pisuar można zamontować tylko w jednej z nich i przeznaczyć ją dla męskiej części. Co wówczas zyskujemy? Przy odpowiednim korzystaniu z pisuaru – większą higienę w łazience oraz oszczędność spłukiwanej wody, nie wspominając już o mniejszych kolejkach do toalety i sprawniejszych załatwianiu najpilniejszych spraw.

Przeciw: Jeśli pisuar jest przeznaczony do użytku przez męską część mieszkańców, to analogicznie nie będzie nam potrzebny, kiedy w domu większość stanowią kobiety lub jeśli z rzadka przyjmujemy pod swój dach gości. W takiej sytuacji zamontowanie pisuaru sprawi, że nasza łazienka będzie wyłącznie mniej ergonomiczna – urządzenie to odbierze jej wolną przestrzeń.

Pisuar

Wybór

Jeśli chodzi o rodzaje tych urządzeń, to dostępne na rynku są pisuary zasilane z góry, zasilane z tyłu oraz bezwodne. Pierwsze z nich to najstarsze i najtańsze modele pisuarów, które doskonale znamy z toalet publicznych – zasila je przewód znajdujący się nad urządzeniem, na którym umieszczony jest spust służący do spuszczania wody. W drugich przewód doprowadzany jest od tyłu, dzięki czemu jest niewidoczny na zewnątrz. Pisuary te mogą być dodatkowo wyposażone w deskę. Urządzenia bezwodne są z kolei najdroższe, lecz również najbardziej zaawansowane technologicznie – jak sama nazwa wskazuje umożliwiają usuwanie nieczystości bez użycia wody, co pozwala zaoszczędzić jej ilość oscylującą w granicach 15 tysięcy litrów. Współpracuje on przy tym ze zintegrowanym systemem zapachowym.

Pisuary wykonywane są z ceramiki lub ze stali nierdzewnej. Pierwsze z nich to najpopularniejsze modele na rynku, swoim stylem idealnie pasujące do większości tradycyjnych urządzeń sanitarnych wyprodukowanych z tego samego materiału. Modele ze stali nierdzewnej to z kolei pisuary przeznaczone przede wszystkim do nowoczesnym wnętrz o charakterze industrialnym.

Porada eksperta:

Pamiętajmy o tym, że pisuar może być spłukiwany ręcznie lub automatycznie – jeśli posiada specjalną czujkę podczerwoną, sam wykonuje tę niezbędną czynność. Naturalnie przy pisuarach bezwodnych również nie musimy się przejmować spłukiwaniem, które także dokonuje się samoczynnie.

Zasady montażu

Podobnie jak w przypadku bidetu, także przy montażu pisuaru powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, co wpłynie na komfortowe korzystanie z pomieszczenia. Tak samo jak bidet, także pisuar zaleca się umieszczać w sąsiedztwie miski sedesowej, lecz tutaj odległość dzieląca te urządzenia powinna wynosić przynajmniej 50 cm. Alternatywą dla takiego położenia pisuaru może być umieszczenie go naprzeciwko kompaktu WC, co daje nam możliwość instalacji także w toalecie o niewielkim metrażu – wówczas odległość ta powinna wynosić minimalnie 90 cm. Pisuar może być zamontowany na 2 sposoby: bezpośrednio na ścianie lub na specjalnym stelażu, podobnie jak dokonuje się tego w przypadku stojących misek sedesowych.

Porada eksperta:

Jeśli posiadamy niewielką łazienkę, dobrym rozwiązaniem może być też zamontowanie pisuaru narożnego lub asymetrycznego. Większą prywatność korzystania z tego urządzenia możemy z kolei zapewnić wszystkim użytkownikom dzięki zainstalowaniu specjalnej przegrody, oddzielającej pisuar od miski sedesowej.

Data publikacji: 05.01.2016