Jak wybrać baterię bidetową?

Decydując się na zamontowanie bidetu w łazience, powinniśmy również dopasować do niego odpowiednią armaturę – tylko wtedy będzie spełniać swoją funkcję. Jaką baterię bidetową wybrać, by nie tylko zapewniała nam komfort, lecz również nietuzinkowo się prezentowała? Zobaczmy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę!

Jakie są rodzaje baterii bidetowych i czym się od siebie różnią?

bateria bidetowa

Najprostszy podział baterii bidetowych dotyczy sposobu montażu. Wyróżniamy tutaj dwie podstawowe grupy: baterie bidetowe stojące oraz ścienne. Która z nich będzie odpowiednia dla Ciebie? Żeby podjąć odpowiednią decyzję trzeba dowiedzieć się o nich kilku rzeczy.

Bateria bidetowa stojąca - jest to klasyczne rozwiązanie, z którym możemy spotkać się najczęściej. Montowana jest bezpośrednio do podłogi lub ściany za pomocą śrub, zazwyczaj znajduję się na wysokości około 40 cm. Jest to opcja zarówno zapewniająca wysoką estetykę, jak i dużą wygodę oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Opcja ta prezentuje się świetnie w większość toalet, szczególnie tych z klasycznym wystrojem. Dodatkowym jej atutem jest wygodny dostęp do wszystkich wężyków oraz uszczelek - co zapewnia łatwość w przypadku ewentualnych napraw czy wymian. Zajmują jednak one więcej miejsca niż baterie ścienne.

Bateria bidetowa ścienna - jest to z kolei rozwiązanie, które staje się coraz modniejsze. Pasuje idealnie do nowoczesnych wystrojów, dodaje łazience klasy oraz eleganckiego charakteru. Zamontowana jest ona do ściany na dwa możliwe sposoby: natynkowo lub podtynkowo, z czego bardziej zalecany jest drugi z tych sposób, który wymaga zamontowania stelażu podtynkowego. Jest montowana niżej niż jej stojący odpowiednik, więc może być idealnym wyborem, gdy użytkownikami mają być także dzieci. Dodatkowo zapewnia dostęp do całej powierzchni podłogi, co ułatwia zachowanie czystości w łazience. 

Wybór odpowiedniej baterii bidetowej zależy w głównym stopniu od naszych preferencji, wystroju naszej łazienki oraz jej wielkości. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, to w celu zwiększenia komfortu użytkowania bidetu nabyć można dywaniki łazienkowe, które odpowiednio dopasowane poprawiają także estetykę łazienki.

Bateria bidetowa ścienna - natynkowa czy podtynkowa?

Bateria bidetowa Grohe Start Loop chrom

Na który ze sposobów montażu baterii ściennej powinniśmy się zdecydować? Przed podjęciem decyzji trzeba przyjrzeć się kilku aspektom. 

Aspekty estetyczne

Niewątpliwie opcją korzystniejszą, jeżeli chodzi o względy estetyczne, jest zamontowanie baterii bidetowej podtynkowo. W ten sposób wszystkie elementy montażowe są wbudowane i schowane w ścianie, przez to też niewidoczne dla użytkowników pomieszczenia. 

Codzienna eksploatacja

To jak zamontowana jest nasza bateria bidetowa nie wpływa tylko na estetykę, dlatego przy podjęciu tej decyzji trzeba mieć na uwadze inne aspekty. Montaż podtynkowy ze względu na swoją charakterystykę utrudnia możliwości dokonania naprawy oraz potencjalnej wymiany. W przypadku ewentualnej awarii ciężej się dostać do baterii, co nie dość, że utrudnia samą naprawdę, to może powodować także wyższy jej koszt. Z kolei pod tym względem montaż natynkowy oferuje nieograniczony dostęp do wszystkich część, co zapewnia łatwość w wymianie oraz ewentualnej naprawie każdej z części urządzenia. 

Wielkość łazienki

Ostatni z ważnych aspektów to wielkość naszej łazienki oraz jej predyspozycje. Z zasady natynkowa opcja montażu sprawdzi się lepiej w przypadku łazienki o dużej powierzchni. Z kolei w przypadku małych powierzchniowo pomieszczeń zdecydowanie rozsądniejszym wyborem jest opcja podtynkowa. Uwagę zwrócić trzeba także na to, czy ściana łazienki, jest na tyle silna i trwała, że bez problemu wytrzyma montaż oraz użytkowanie bidetu. Z tego powodu montaż podtynkowy jest uważany za bezpieczniejszą oraz bardziej zalecana, jeśli chodzi o baterie bidetową ścienną. 

Kolor baterii bidetowej - na jaki się zdecydować?

bidet

Jeśli chodzi o kolor samej baterii do bidetu to najpopularniejszym rozwiązaniem jest barwa chromu, jednak od kilku lat równie popularne stają się barwy, takie jak czerń czy złoto. 

Na rynku dostępne mamy także inne kolory baterii, jednak chcąc zdecydować się na bardziej oryginalną opcję, jak chociażby róż, błękit czy zieleń,  musimy być świadomi, że są one zazwyczaj dostępne tylko na specjalne zamówienie i wiążą się z wyższym kosztem oraz dłuższym czasem oczekiwania na produkt.

To, na jaki odcień baterii bidetowej się zdecydujemy zależy od naszych indywidualnych upodobań, ale także aranżacji reszty łazienki. Gdy wybieramy odpowiednią baterię bidetową warto zwrócić również uwagę, na to by była ona dopasowana pod inne akcesoria, które znajdują się w tym pomieszczeniu. Przy planowaniu łazienki możemy zwrócić uwagę na akcesoria takie jak stojące dozowniki do mydła czy też kosz łazienkowy, które dzięki dużej różnorodności i łatwej dostępności jesteśmy w stanie dostosować tak, by cała nasza łazienka miała jednolity charakter.  

Bateria bidetowa - dodatkowe korzyści - idealne rozwiązanie dla ochrony środowiska i większa oszczędność dla portfela?

Poza funkcjonalnymi zaletami samego bidetu możemy także zwrócić uwagę na to, że jest to rozwiązanie, którego stosowania związane jest z korzyściami zarówno dla środowiska, jak i naszych portfeli!

Niezbyt często wspominany jest fakt, iż montaż baterii bidetowej pozwala na zmniejszenie zużycia papieru toaletowego, co przekłada się na korzyści dla nas, jako że koszt wody jest niższy niż koszt papieru toaletowe. Jest to także korzystne dla środowiska, gdyż ograniczając zużycie papier, ograniczamy także powstawanie zanieczyszczeń.