Jak działa bateria bezdotykowa?

Wśród baterii łazienkowych i kuchennych jest bardzo wiele modeli, różniących się od siebie ceną, materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz sposobem działania. Coraz bardziej popularne są baterie bezdotykowe. Co je charakteryzuje i dlaczego warto je kupić?

Bateria bezdotykowa – jak działa?

Każda łazienka i kuchnia posiada zestaw obowiązkowych elementów wyposażenia, które pomagają w realizowaniu codziennych czynności i ułatwiają nasze życie. Ciężko wyobrazić sobie kuchnię, łazienkę lub ubikację bez stałego dostępu do wody. Producenci prześcigają się w przygotowaniu wielu ciekawych rozwiązań, które wykorzystują nowoczesne pomysły technologiczne. Wiele takich innowacji, które pierwotnie były stworzone dla miejsc użyteczności publicznej i wielkopowierzchniowych sklepów, znalazło zastosowanie w domach i mieszkaniach indywidualnych użytkowników. Należy do nich armatura łazienkowa i kuchenna z fotokomórką.

Bateria bezdotykowa jak działa

Bateria bezdotykowa to rodzaj armatury, która działa dzięki wykorzystaniu czujnika na podczerwień. To niemal standard w budynkach użyteczności publicznej i miejscach, w których znajdują się publiczne toalety. Pozwala na lepsze utrzymanie czystości oraz zapobiega przenoszeniu się bakterii z rąk na elementy wyposażenia łazienki. Przez wiele osób uważana jest za bardziej wydajną niż tradycyjna. Rzadziej się psuje i nie wymaga skomplikowanej konserwacji.

W bardzo niewielkim stopniu różni się od tradycyjnej baterii umywalkowej. Bateria bezdotykowa nie jest wyposażona w żadne dźwignie lub uchwyty, służące do regulacji siły strumienia wody lub jej temperatury. Kształtem przypomina standardową baterię umywalkową. Zazwyczaj zajmuje mniej miejsca i jest bardziej kontaktowa. Może być utrzymana w stylu nowoczesnym lub przypominać dodatki do zabytkowej i rustykalnej łazienki. Jak działa bateria i dlaczego warto ją zamontować w Twoim domu?

Wewnątrz urządzenia znajduje się czujnik na podczerwień, który uruchamia strumień wody po dostrzeżeniu rąk w obrębie ujścia wody. Czujnik ruchu może reagować natychmiast lub z chwilowym opóźnieniem. Strumień wody może być automatycznie blokowany w momencie, gdy urządzenie nie zauważa rąk, albo po kilkunastu sekundach. W wybranych modelach czas ten można zaprogramować samodzielnie, w innych jest to rozwiązanie narzucone przez producenta.

Bateria bezdotykowa

Bateria umywalkowa z czujnikiem potrafi nie tylko odciąć w odpowiednim momencie dopływ wody. Dzięki wbudowanym czujnikom pozwala na zaprogramowanie siły i temperatury strumienia wody. Jest to wyjątkowo ważne, gdy w domu są małe dzieci. Ogranicza to ryzyko oparzenia lub ochlapania się. Wybór modelu z tą funkcją przyczyni się również do obniżenia rachunków za wodę.

Chociaż baterie bezdotykowe są zazwyczaj montowane w łazienkach lub toaletach, coraz częściej sprawdzają się także w kuchni. Ich niewątpliwą zaletą podczas gotowania jest fakt, że woda jest odcinana, gdy z niej nie korzystasz. Dzięki takim metodom możesz oszczędzić znaczną ilość wody – woda nie leje się swobodnie, gdy myjesz warzywa, owoce lub płuczesz półprodukty podczas przyrządzania potraw.

Bateria bezdotykowa – zasilanie

Tradycyjne baterie umywalkowe podłącza się do źródła wody za pomocą odpowiednich rur i przyłączy. Aby korzystać z wody, należy przekręcić kurek lub przesunąć dźwignię, które zwalniają odpowiedni zawór i puszczają wodę. Może to być jedno wspólne ujście wody ciepłej i zimnej lub oddzielne, regulowane przez użytkownika. Zdarza się niestety, że zawory są słabej jakości lub z biegiem lat zużywają się, co powoduje podciekanie wody lub zalanie wodą mieszkania. Gdy zdecydujesz się na baterię na podczerwień, problem ten znika – tutaj wykorzystuje się działanie fotokomórki.

jak działa bateria łazienkowa

Działanie fotokomórki w baterii opiera się na skutecznej pracy źródła zasilania. Energia może być dostarczana z akumulatora lub sieciowo. W pierwszym przypadku akumulator jest wyposażony w baterie o odpowiedniej mocy. Najczęściej jest to napięcie od 6,9 do 12 V. Powszechnie uważa się to za bezpieczniejsze rozwiązanie, ale wymaga okresowej wymiany akumulatorów i ładowania zużytych baterii. Z tego powodu warto, abyś zainwestował w produkt, który ma wysoką jakość i nie wymaga dodatkowej konserwacji.

Bateria umywalkowa z czujnikiem jest wyposażona w specjalny transformator, podłączany do gniazdka elektrycznego lub źródła prądu. Należy przy tym uważać, aby dokładnie zabezpieczyć przewody i nie dopuścić do dostania się wody do instalacji. Najczęściej są one umieszczane w ścianie lub maskowane przy pomocy specjalnej zaślepki. Użycie elementu maskującego, który można zdemontować, zdecydowanie ułatwia ewentualną naprawę i wymianę poszczególnych elementów.

bateria umywalkowa z czujnikiem

Możesz także zdecydować się na rozwiązanie, które umożliwi Ci korzystanie z obu tych metod zasilania. Jeżeli w danym momencie nie będziesz mógł korzystać z zapasowych akumulatorów, pozwoli Ci to przełączyć się na zapasowe źródło energii. Takie rozwiązanie zobowiązuje Cię do dodatkowych działań podczas pierwszej instalacji, jednak w przypadku przerw w dostawie prądu lub awarii akumulatora, będziesz mógł bez problemu korzystać z baterii w łazience i kuchni.

Jeżeli obawiasz się, że bateria bezdotykowa może Cię zawieść i doprowadzi to do zalania mieszkania, możesz rozważyć zamontowanie specjalnych czujników niedaleko źródła wody. Można je podłączyć do komputera, telefonu lub innego systemu, który będzie Cię powiadamiał o zagrożeniu zalania wodą. Takie rozwiązania są bardzo często używane w domach z tradycyjnymi bateriami łazienkowymi.

Czy baterie bezdotykowe są wygodne?

Bateria bezdotykowa – jak działa i dlaczego właśnie ją powinieneś wybrać? Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet i pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Pierwszą cechą jest podwyższony poziom higieny tego typu urządzenia. Podczas korzystania z toalety, zanim umyjesz ręce, musisz dotknąć kurka lub dźwigni, która uwalnia wodę. W ten sposób przenosisz potencjalne bakterie i zarazki na powierzchnię, którą musisz dotknąć ponownie, chcąc zamknąć dopływ wody. W baterii bezdotykowej ten problem się nie pojawia i jesteś w stanie – zupełnie nie dotykając czegokolwiek – umyć dłonie i zachować je długo czyste.

Niektóre modele posiadają dodatkowo wbudowany specjalny system dezynfekcji wody. W wodzie mogą rozwijać się bakterie Legionelli. Działanie fotokomórki zapobiega także ewentualnemu zalaniu łazienki. Jeżeli baterii używa dziecko, starsza osoba lub ktoś roztargniony, który często zapomina o ważnych sprawach, ta funkcja pozbawia nas obaw, związanych z nadmiernym zużyciem wody i niemiłą niespodzianką po dłużej nieobecności w domu.

działanie fotokomórki w baterii bezdotykowej

Podczas używania klasycznej baterii z pokrętłami lub dźwigniami, istnieje bardzo duże ryzyko zabrudzenia jej powierzchni. Na kurkach osiada mydło, brud, kurz i zanieczyszczenia z rąk, które ich używają. Zakręcając kurki mokrymi dłońmi, pozostawiasz na ich powierzchni większe lub mniejsze ilości wody. Z czasem w tych miejscach osiada kamień i mogą powstawać nieestetyczne plamy i zacieki. Jest to wyjątkowo widoczne na gładkich bateriach oraz polerowanych na wysoki połysk. Jak działa bateria bezdotykowa? Pozostaje czysta, gdyż wszystkie nieczystości zostają spłukane na wysokości ujścia wody. Docenią to szczególnie Ci, którzy cenią sobie nieskazitelną czystość i ład w łazience.

Baterie bezdotykowe są idealnym rozwiązaniem w przypadku małych i trudnych do adaptacji łazienek. Mogą Ci pomóc rozwiązać problem z dostępem do wody, gdy umywalka ma nietypowy kształt lub ściana ogranicza Ci możliwość swobodnego manewru. Z reguły są one mniejsze i nie wymagają dużej przestrzeni, zwłaszcza za samą baterią. Możesz je zamontować bardzo blisko ściany. Nie są wysokie, dlatego, jeśli bezpośrednio nad umywalką posiadasz szafkę lub półki na kosmetyki, jej montaż nie będzie dla Ciebie kłopotem.

Zazwyczaj są to modele, które są łączone z umywalką (stojące), ale możesz także zainwestować w urządzenia, które podłączysz do wylotu ze ściany. To czasami jedyna alternatywa podczas przerabiania lub remontu starszych mieszkań, w których niemożliwa jest większa zmiana dojścia wody i skomplikowane prace hydrauliczne. Będzie to wymagać od Ciebie odpowiedniego przygotowania i być może zatrudnienia wykwalifikowanego specjalisty, ale jest możliwe.

działanie fotokomórki w baterii łazienkowej

Analizując, jak działa bateria bezdotykowa i jakie są jej korzyści, warto wspomnieć o niewątpliwych walorach estetycznych. Z jednej strony spodoba się właścicielom małych, wąskich łazienek. Nie zajmuje dużo miejsca i łatwo ją zamontować. Jednocześnie jest na tyle niewielkich rozmiarów, że dobrze wkomponuje się w minimalistyczną i ascetyczną przestrzeń.

Jeżeli poszukujesz w baterii dużego i rzucającego się w oczy akcentu, możesz wybrać model, który ma zamontowany czujnik świetlny lub silny kolorystyczny akcent. Urządzenie bezdotykowe jest ciekawym pomysłem w łazienkach amatorów nowoczesnych i awangardowych rozwiązań.

Ponieważ bateria bezdotykowa może występować w różnych kształtach i wzorach, użyjesz jej w każdym rodzaju łazienki lub kuchni – rustykalnej, nowoczesnej, z żywymi barwami lub urządzonej w stonowanych kolorach. Z łatwością dobierzesz do niej dodatki lub możesz potraktować ją jako jeden z głównych elementów dekoracyjnych. Bateria może być błyszcząca i efektowna lub matowa, która jest prostsza w pielęgnacji. To wszystko sprawia, że baterie bezdotykowe zyskują coraz to nowszych zwolenników.

jak działa bateria bezdotykowa

Jeżeli zdecydowałeś się na baterię bezdotykową, pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu. Będziesz do tego potrzebował standardowych środków czystości. Do usunięcia podstawowych zabrudzeń wystarczy wilgotna szmatka i niewielka ilość płynu. Gdy na jej powierzchni pojawi się kamień, zastosuj specjalne płyny lub mleczka do czyszczenia armatury lub wybierz naturalne surowce, które potrafią walczyć z osadem. Należą do nich ocet, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona.

Odpowiednio konserwowana i użytkowana bateria będzie Ci służyć przez wiele lat. Mimo że jej cena jest zazwyczaj nieznacznie wyższa niż tradycyjnych modeli, w niedługim czasie zauważysz oszczędności na zużyciu wody. Pozwoli to na bezpieczne korzystanie małym dzieciom oraz osobom z niepełnosprawnością ruchową. To dobry pomysł na ciekawą i funkcjonalną aranżację każdej łazienki.

Data publikacji: 06.03.2019