Produkty

Budowa domu w stylu kanadyjskim – wady i zalety

Budowa domu w stylu kanadyjskim – wady i zalety

„Kanadyjki”, mimo że coraz bardziej popularne, w Polsce ciągle postrzegane są w kategoriach nowości i ustępują pola tradycyjnym technologiom murowanym. To co je wyróżnia, to sposób wznoszenia, który opiera się na drewnianej konstrukcji szkieletowej i wpływający nie tylko na szybkość budowy, ale także na sposób użytkowania. Różnice w stosunku do obiektów murowanych są znaczne, dlatego warto zapoznać się z zaletami, jak i mankamentami takiego rozwiązania.

budowa domu w stylu kanadyjskimDom kanadyjski często kojarzy się z domem w pełni drewnianym, jednak wykończenie i wygląd zewnętrzy w pełni zależy od nas, dlatego może odwzorowywać nowoczesny dom murowany, ale także wiejską chatę. Tym samym nie jesteśmy skazani na drewnianą szalówkę lub deski i możemy zdecydować się na obmurówkę klinkierową czy tynk, które w pełni zakryją drewniany szkielet.

Oszczędność czasu

Jedną z największych zalet domów kanadyjskich jest możliwość szybkiego ukończenia budowy w porównaniu z konstrukcjami murowanymi. W przypadku budynków do 150 m² (po odpowiednim przygotowaniu gruntu) wystarczy nawet jeden miesiąc, by dom został w pełni wykończony. Czas pracy zależy jednak od wielkości i kształtu elewacji na jaką się zdecydujemy.

Obciążenia, jakie wywiera dom szkieletowy są znacznie mniejsze od budynków tradycyjnych, dlatego fundamenty mogą być o wiele węższe. W przypadku lekkiej elewacji ściany fundamentowe nie muszą być szersze niż 25 cm, a przy sprzyjającym podłożu wystarczy wylać betonową płytę. Innym rozwiązaniem jest tzw. fundament oszczędny, który polega na rozmieszczeniu co 2-3 m słupów posadowionych poniżej poziomu przemarzania oraz umieszczonej na poziomie gruntu żelbetonowej belki podwalinowej.

Po wykonaniu fundamentów nie wykonuje się już żadnych robót mokrych, dlatego prace budowlane możemy prowadzić także zimą. To sprawia, że do domu można wprowadzić się od razu po zakończeniu prac.

Materiał przyjazny człowiekowi

Domy kanadyjskie zbudowane są z naturalnych materiałów, które nie zagrażają naszemu zdrowiu – przede wszystkim drewna i wełny mineralnej. Poza tym drewno jest budulcem odnawialnym, a co za tym idzie – także ekologicznym. Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu z drewna posiadającego certyfikat FSC, mamy pewność, że zostało ono pozyskane w sposób zrównoważony i z troską o ochronę przyrody.

Drewno sprawia, że w budynku o konstrukcji szkieletowej dużo łatwiej przeprowadzić remont. Poprowadzenie kabli lub instalacji grzewczej nie wiąże się w tym przypadku z kuciem ścian. Możemy ukryć je pod ich poszyciem, co nie tylko skraca czas pracy, ale także ułatwia dostęp do intalacji w przypadku awarii.

Izolacja domu w postaci wełny mineralnej sprawia ponadto, że nie musimy martwić się o nasz komfort cieplny, ponieważ dom będzie skutecznie chronił zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami panującymi na zewnątrz.

Uwaga! By dom prawidłowo izolował ciepło i wilgoć, musi być wykonany z dużą precyzją i starannością. W przeciwnym razie może dojść do powstania w konstrukcji ścian mostków cieplnych, które powodują skraplanie pary, a w konsekwencji zawilgocenie naszego domu.

Ogrzewanie

Domy kanadyjskie charakteryzują się małą akumulacją cieplną, co znacząco obniża stabilizację temperatury wnętrza. Powodem tego jest słaba zdolność ścian do gromadzenia ciepła, które następnie oddawane jest do otoczenia. To sprawia, że nasz dom będzie szybko się wychładzał. Jednak, to co jest minusem tej konstrukcji, może być też jej zaletą – dzięki słabej akumulacji dużo szybciej ogrzejemy pomieszczenia, ponieważ energia nie będzie zużywana na ocieplenie ścian. To sprawia, że łatwiej będziemy gospodarować energią.

Pomocne okazać mogą się jednak urządzenia sterujące i monitorujące temperaturę w naszym domu. Dlatego najlepiej sprawdzają się systemy ogrzewania powietrznego, gdyż w krótkim czasie zapewniają komfort cieplny. Konstrukcja szkieletowa umożliwia jednak zastosowanie każdego typu instalacji grzewczej, łącznie z kominkiem.

„Kanadyjczyk” nie taki idealny

Niestety domy kanadyjskie mają również swoje wady. Jedną z nich jest słaba – w porównaniu z budynkiem murowanym – izolacja akustyczna. Mankament ten dotyczy szczególnie stropów, które w dużo mniejszym stopniu tłumią dźwięki z powodu swojej małej masy. Dom możemy jednak wyciszyć, układając wełnę mineralną i stosując grube wykładziny. Mała masa ścian i stropów sprawia również, że są mniej odporne na uszkodzenia i duże obciążenia. 

Konstrukcja szkieletowa stawia także ograniczenia w rozpiętości stropów (do 5 m). Jeżeli nie zastosujemy specjalnych podciągów lub dźwigarów, w pewnym stopniu ogranicza to wielkość pomieszczeń.wełna mineralna

Pamiętajmy: drewno do budowy domu musi być dobrze wysuszone i posiadać wilgotność nie większą niż 20%. Najlepiej użyć drewna iglastego.

Przemyślany wybór

Rozważając decyzję o budowie domu, dobrze zastanówmy się, jaką rolę ma on spełniać nie tylko w momencie wprowadzenia, ale także za 20 lat. Domy kanadyjskie łatwo w przyszłości rozbudować i zmienić układ pomieszczeń, co jest ich zaletą. Z drugiej strony będą spełniać swoją rolę tylko w przypadku zachowania najwyższych standardów podczas wznoszenia konstrukcji. W przeciwnym razie ich wytrzymałość pozostawi wiele do życzenia.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?
Właściwości drewna konstrukcyjnego pozwalają na jego długowieczne stosowanie w konstrukcji budynków, zwłaszcza więźby dachowej. Oto wyszczególnienie k...
Czytaj więcej

Płytki kolczaste w drewnianych budynkach – do czego służą

Płytki kolczaste w drewnianych budynkach – do czego służą
Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się budownictwo prefabrykowane. Gotowe elementy konstrukcyjne, tzw. prefabrykaty, przygotowywane są w ...
Czytaj więcej

Wznoszenie domu technologią szkieletu stalowego

Wznoszenie domu technologią szkieletu stalowego
Obserwując rynek budowlany, wciąż jesteśmy świadkami powstawania nowych technologii. Jedną z nich jest możliwość wznoszenia budynków w oparciu o szkie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Budowa domu w stylu kanadyjskim – wady i zalety