Budowa domu w stylu kanadyjskim – wady i zalety

„Kanadyjki”, mimo że coraz bardziej popularne, ciągle postrzegane są w kategoriach nowości i ustępują tradycyjnym domom murowanym. Wyróżnia je sposób wznoszenia, opierający się na drewnianej konstrukcji szkieletowej, co wpływa na szybkość budowy, ale i sposób użytkowania. Różnice w stosunku do obiektów murowanych są znaczne, dlatego warto zapoznać się z zaletami, jak i wadami takiego rozwiązania.

Budowa domu w stylu kanadyjskim

Przejdź do następnych akapitów:

Dom w stylu kanadyjskim — zalety

Czym jest styl kanadyjski? Dom, tzw. Kanadyjczyk, buduje się w technologii lekkiego szkieletu — właśnie w takich mieszka większość Kanadyjczyków. Budowa domu w stylu kanadyjskim często kojarzy się z domem w pełni drewnianym, jednak wykończenie i wygląd zewnętrzny w pełni zależy od nas. Może on odwzorowywać nowoczesny dom murowany, ale także wiejską chatę. Tym samym nie jesteśmy skazani na drewnianą szalówkę lub deski i możemy zdecydować się na obmurówkę klinkierową czy tynk, które w pełni zakryją drewniany szkielet.

Styl kanadyjski — dom gotowy od zaraz

Stosunkową nowością na polskim rynku budowlanym jest styl kanadyjski. Dom wybudowany w ten sposób ma wiele zalet, wśród których najważniejszą jest możliwość szybkiego ukończenia budowy w porównaniu z konstrukcjami murowanymi. W przypadku budynków do 150 m² (po odpowiednim przygotowaniu gruntu) wystarczy nawet jeden miesiąc, by dom został w pełni wykończony.

Tworzenie budynku mieszkalnego składanego na placu budowy z belek i słupków może trwać około 3 miesiące, natomiast takiego, który jest przewożony na plac budowy w elementach — zaledwie parę dni. Czas pracy zależy też od wielkości i kształtu elewacji, na jaką się zdecydujemy, wznosząc dom w stylu kanadyjskim. Projekt jest więc niesamowicie ważny i już na etapie planowania budowy powinno się myśleć o efektywnych rozwiązaniach. 

Obciążenia, jakie wywiera dom szkieletowy, są znacznie mniejsze od budynków tradycyjnych, dlatego fundamenty mogą być o wiele węższe. W przypadku lekkiej elewacji ściany fundamentowe nie muszą być szersze niż 25 cm, a przy sprzyjającym podłożu wystarczy wylać betonową płytę. Innym rozwiązaniem jest tzw. fundament oszczędny, który polega na rozmieszczeniu co 2-3 m słupów posadowionych poniżej poziomu przemarzania oraz umieszczonej na poziomie gruntu żelbetowej belki podwalinowej.

Szkielet drewniany o małym ciężarze jest wykonywany w technologii suchej. Budowa domu w stylu kanadyjskim ogranicza się więc do montażu drewnianych elementów, łączonych na gwoździe i metalowe łączniki. Nie występują przerwy związane ze schnięciem cementu, stwardnieniem betonu czy zaprawy. Po wyłożeniu fundamentów nie wykonuje się już żadnych robót mokrych, dlatego prace budowlane możemy prowadzić także zimą. To sprawia, że do domu można wprowadzić się od razu po zakończeniu prac.

Budowa domu w stylu kanadyjskim

Dom w stylu kanadyjskim — materiał przyjazny człowiekowi

Domy kanadyjskie zbudowane są z naturalnych materiałów, które nie zagrażają naszemu zdrowiu – przede wszystkim drewna i wełny mineralnej. Drewno, jako surowiec naturalny, stwarza niepowtarzalny mikroklimat wnętrza budynku, trudny do uzyskania za pomocą innych materiałów. Poza tym jest to budulec odnawialny, a co za tym idzie – ekologiczny. Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu z drewna posiadającego certyfikat FSC, mamy pewność, że zostało ono pozyskane w sposób zrównoważony i z troską o ochronę przyrody.

Drewno sprawia, że w budynku o konstrukcji szkieletowej dużo łatwiej przeprowadzić remont. Poprowadzenie kabli lub instalacji grzewczej nie wiąże się w tym przypadku z kuciem ścian. Możemy ukryć je pod ich poszyciem, co nie tylko skraca czas pracy, ale także ułatwia dostęp do instalacji w przypadku awarii.

Izolacja domu w postaci wełny mineralnej sprawia ponadto, że nie musimy martwić się o nasz komfort cieplny. Budowa domu w stylu kanadyjskim sprawia, że budynek będzie skutecznie chronił zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami panującymi na zewnątrz. By dom prawidłowo izolował ciepło i wilgoć, musi być wykonany z dużą precyzją i starannością. W przeciwnym razie może dojść do powstania w konstrukcji ścian mostków cieplnych, które powodują skraplanie pary, a w konsekwencji zawilgocenie naszego domu. 

Jest jeszcze jedna zaleta, którą posiada każdy dom w stylu kanadyjskim. Projekt budowli ma lekką konstrukcję, co oznacza, że mniej kosztuje transport materiałów na plac budowy. 

Domy w stylu kanadyjskim a ogrzewanie

Domy kanadyjskie charakteryzują się małą akumulacją cieplną, co znacząco obniża stabilizację temperatury wnętrza. Powodem tego jest słaba zdolność ścian do gromadzenia ciepła, które następnie oddawane jest do otoczenia. To sprawia, że nasz dom będzie szybko się wychładzał. Jednak to, co jest minusem tej konstrukcji, może być też jej zaletą – dzięki słabej akumulacji dużo szybciej ogrzejemy dom w stylu kanadyjskim, cena ogrzewania będzie tym samym mniejsza, ponieważ energia nie będzie zużywana na ocieplenie ścian. To sprawia, że łatwiej będziemy gospodarować energią.

Pomocne okazać mogą się jednak urządzenia sterujące i monitorujące temperaturę w naszym domu. Dlatego najlepiej sprawdzają się systemy ogrzewania powietrznego, gdyż w krótkim czasie zapewniają komfort cieplny. Konstrukcja szkieletowa umożliwia zastosowanie każdego typu instalacji grzewczej, łącznie z kominkiem. 

Budowa domu w stylu kanadyjskim

Jakie wady mają domy w stylu kanadyjskim?

Niestety domy kanadyjskie mają również swoje wady. Jedną z nich jest słaba – w porównaniu z budynkiem murowanym – izolacja akustyczna. Mankament ten dotyczy szczególnie stropów, które w dużo mniejszym stopniu tłumią dźwięki z powodu swojej małej masy. Jednak dom możemy wyciszyć, układając wełnę mineralną i stosując grube wykładziny. Mała masa ścian i stropów sprawia również, że są mniej odporne na uszkodzenia i duże obciążenia.  

Konstrukcja szkieletowa stawia także ograniczenia w rozpiętości stropów (do 5 m). Jeżeli nie zastosujemy specjalnych podciągów lub dźwigarów, w pewnym stopniu ogranicza to wielkość pomieszczeń. Drewno do budowy domu musi być dobrze wysuszone i posiadać wilgotność nie większą niż 20%. Najlepiej użyć drewna iglastego.

Dom w stylu kanadyjskim — cena

Rozważając decyzję o budowie domu, dobrze zastanówmy się, jaką rolę ma on spełniać nie tylko w momencie wprowadzenia, ale także za 20 lat. Koszt budowy domu kanadyjskiego o powierzchni 100 m² wynosi około 200 000 zł. Domy w stylu kanadyjskim łatwo w przyszłości rozbudować i zmienić układ pomieszczeń, co jest ich zaletą. Z drugiej strony będą spełniać swoją funkcję tylko w przypadku zachowania najwyższych standardów podczas wznoszenia konstrukcji. W przeciwnym razie ich wytrzymałość pozostawia wiele do życzenia.