LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Czym jest i do czego służy dysperbit?

Dysperbit jest substancją służącą do izolacji od wody, którą możemy stosować z równą skutecznością na dachu i przy fundamentach. Dzięki swojej konsystencji jest łatwy do nakładania i stanowi barierę hydroizolacyjną. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tym środku?

Czym jest i do czego służy dysperbit?

Zapewnienie budynkowi izolacji od wody jest sprawą pierwszoplanową – między innymi po to stawiamy domy, aby były one schronieniem przed deszczem i wodą gruntową. Aby te nie miały do nas dostępu, już na etapie budowania domu niezbędne będzie szczelne odgrodzenie się od możliwych niebezpieczeństw – dokonamy tego za pomocą warstwy substancji hydroizolacyjnej. Jedną z nich jest dysperbit.

W przeciwieństwie na przykład do smoły, nie wymaga on uprzedniego podgrzania przed naniesieniem, nadaje się do aplikowania tuż po otwarciu pojemnika (5,10 lub 20 kg). Ważne, by niewykorzystany lub gotowy do użycia dysperbit nie był przechowywany w zbyt niskiej temperaturze – kiedy woda, która jest składnikiem preparatu, zamarznie, właściwości masy znacznie się pogorszą.

Gęstym pędzlem lub pacą nanosi się warstwę o grubości 1 mm. Po jej wyschnięciu, kiedy preparat zmieni kolor na czarny, nanosi się kolejną o tej samej grubości. Wszelkie powłoki hydroizolacyjne tuż po aplikowaniu ostatniej warstwy wzmacnia się za pomocą posypki dachowej. W podobny sposób zabezpieczamy wszelkie wystające ponad dach zakończenia instalacji wentylacyjnej, dysperbitem powinny być też pokryte wszelkie powierzchnie do wysokości ok. 10 cm ponad płaszczyzną dachową. Prace należy prowadzić podczas sprzyjających warunków atmosferycznych, gdy temperatura przekracza 10ºC i nie pada deszcz. Kiedy masa wyschnie, nabierze pełni swoich właściwości, a warstwa hydroizolacyjna będzie odporna na działanie wszystkich warunków atmosferycznych i temperatury w zakresie -30º do 100ºC.

Przeczytaj także: Izolowanie rur — co warto wiedzieć?

Czym jest i do czego służy dysperbit?

Dysperbit należy do środków zbudowanych na bazie asfaltów ponaftowych z wykorzystaniem inhibitorów korozji, środków emulgujących i obniżających temperaturę zamarzania wody. Aplikuje się go przy okazji stawiania fundamentów i później, kiedy postawiony jest już dach – wymienione przykłady stosowania dysperbitu nie wyczerpują jednak wszystkich możliwości wykonania izolacji wodnej. Dzięki niemu naszej uwadze nie umknie:

- wykonanie izolacji wodnej w łazience, pralni, kuchni,

- izolacja pozioma i pionowa ścian budynku,

- izolacja na elementach konstrukcji stalowej (stanowi zarazem ochronę antykorozyjną),

- gruntowanie posadzki po zmieszaniu substancji z wodą w tej samej proporcji – produkt jest przeznaczony również do wewnętrznych powierzchni mieszkania i domu.