Ocieplanie dachu płaskiego

Przy projektowaniu domów wiele osób decyduje się na coraz bardziej nietypowe rozwiązania. Do takich możemy zaliczyć chociażby dach płaski. Wybierając takie rozwiązanie, powinniśmy posiadać podstawową wiedzę na temat ocieplania stropodachów.

Ocieplanie dachu płaskiego

Najbardziej istotną kwestią, jaką powinniśmy rozstrzygnąć w przypadku ocieplania dachu płaskiego, jest dobór właściwego materiału. Należy pamiętać, że zależy on od technologii i układu warstw poszczególnych materiałów, a także od sposobu użytkowania połaci dachowej. Niebagatelne znaczenie przy doborze oraz prawidłowym montażu ma rodzaj dachu – rozróżnić należy tutaj przede wszystkim stropodachy wentylowane i niewentylowane. Najczęściej wybieranymi materiałami są wełna mineralna oraz styropian i polistyren ekstrudowany.

Wełna mineralna

Za jej wyborem przemawia bardzo wysoka trwałość. Wybierając wełnę mineralną, nie mamy do czynienia ze starzeniem się materiału, a co za tym idzie, nawet po wielu latach użytkowania zachowuje on swoje właściwości. Do tych należy zaliczyć znakomitą izolację cieplną, a także akustyczną oraz – co bardzo ważne – niepalność.

Stropodachy niewentylowane

Wełnę mineralną, która służy jako materiał do ocieplania dachów płaskich, możemy spotkać pod różną postacią. Każda z nich ma swoje odrębne przeznaczenie. Do izolacji stropodachów niewentylowanych używana jest wełna w formie twardych płyt. Przy dobrym stanie podłoża płyty układane są bezpośrednio na powierzchni. Przykleja się je za pomocą specjalistycznego kleju lub lepiku asfaltowego. Pokrycie wierzchnie stanowią w takim przypadku najczęściej dwie warstwy papy zgrzewalnej – alternatywą dla takiego rozwiązania może być też blacha trapezowa, stosowana jednak znacznie rzadziej.

Ocieplanie dachu płaskiego

Stropodachy wentylowane

Do izolacji stropodachów wentylowanych używa się z kolei wełny w postaci granulatu oraz mat. Aby odpowiednio ocieplić ten rodzaj dachu, należy prawidłowo wykorzystać szczelinę wentylacyjną znajdującą się pomiędzy ostatnią kondygnacją a dachem. W tym celu zabezpiecza się ją folią lub odeskowaniem i dopiero wtedy rozmieszcza się wełnę w postaci granulatu – najbardziej skuteczne i wygodne będzie wdmuchanie go za pomocą specjalistycznego urządzenia pneumatycznego.

Styropian

Stosując płyty styropianowe mamy do czynienia przede wszystkim z materiałem twardym i odpornym na działanie wody. Co warto podkreślić, styropian posiada podobne właściwości cieplne do wełny mineralnej, aczkolwiek jest od niej znacznie gorszym izolatorem akustycznym. Poza brakiem dobrej dźwiękoszczelności należy również zaznaczyć, że to materiał palny. Takie same wartości dotyczą polistyrenu ekstrudowanego, który w niektórych przypadkach jest używany do izolacji cieplnej stropodachów.

Jeszcze przed montażem płyt styropianowych warto zweryfikować, jak gruba warstwa będzie konieczna do ułożenia w przypadku naszego dachu płaskiego. Specjaliści sugerują stosowanie płyt o grubości 15, a nawet 20 cm. Jeśli mamy do czynienia z dobrym stanem podłoża, będziemy w stanie przykleić płyty znajdujące się na środku dachu. W miejscach skrajnych powinniśmy natomiast przytwierdzać je mechaniczne ze względu na ochronę przed niekorzystnym działaniem wiatru. Podobnie jak w przypadku wełny mineralnej, pokrycie wierzchnie powinny stanowić dwie warstwy papy.