Tynki do wnętrz – jakie wybrać?

Na naszych ścianach najpopularniejsze są tynki cementowo-wapienne. Do wyboru jednak mamy o wiele więcej ich odmian – czym się od siebie różnią i do czego ich użyć? Które będą idealne dla alergików?

Dlaczego w ogóle tynkujemy ściany?

Tynk sprawia, że mieszka nam się komfortowo. I nie jest to jedynie kwestia estetyki wnętrz – warstwa tynku jest przecież dopiero punktem wyjścia do dalszego upiększania ścian. Tynk wchłania wilgoć, izoluje dźwiękowo, nie pozwala uciec ciepłu, chroni przed ogniem, dzięki niemu ściany są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i poprawia się pokojowy mikroklimat. Jeśli chodzi o sam wygląd ścian, duże pole do popisu dają nam tynki strukturalne, które nadadzą tynkowanym powierzchniom nie tylko ciekawą kolorystykę, ale i niecodzienną fakturę.

Tynki do wnętrz – jakie wybrać?

Dlaczego tynki cementowo-wapienne są najpopularniejsze?

Siła przyzwyczajenia sprawia, że rozwiązanie sprawdzające się dobrze od lat jest wciąż wykorzystywane do wykańczania nowych pomieszczeń w budynkach. Jednak mieszanka cementowo-wapienna to tylko jeden z rodzajów tynków, wśród których znajdziemy te z zupełnie innym składem (i przeznaczeniem): akrylowe, mineralne, silikonowe, silikatowe. Popularność tynku cementowo-wapiennego bierze się jeszcze stąd, że można go nakładać zarówno ręcznie, jak i maszynowo i jest on najłatwiejszy do zacierania, dzięki czemu możemy go z powodzeniem użyć sami.

Zobacz także: Co to jest poliuretan?

Czy możemy użyć do wnętrz tynk przeznaczony na elewację?

Na elewację budynku przeznaczone są tynki renowacyjne. Z tej racji, że ich przeznaczeniem jest kontakt ze zmiennymi warunkami pogodowymi widać już, że są na nie niezwykle odporne. Dzięki temu znajdą zastosowanie również wewnątrz budynków, tam, gdzie warunki są dalekie od cieplarnianych, np. w wilgotnych piwnicach.

Wady i zalety tynku gipsowego

Największą zaletę tynku gipsowego odczują alergicy, którzy… niczego nie odczują, a to z tej racji, że PH tynku gipsowego jest identyczne jak ludzkiej skóry. Nałożone na ścianę schną szybciej niż tradycyjne, bo ok. 2 tygodnie. Tworzą dobrą izolację akustyczną i chłoną wilgoć, ale tu uwaga – jeśli jej stężenie w powietrzu przekroczy 70%, tynk zacznie się łuszczyć i odpadać (dlatego nieodpowiednie są dla tynku gipsowego ściany w łazience czy kuchni). Wadą tynku gipsowego jest to, że w zetknięciu z nim zardzewieją niezabezpieczone antykorozyjnie przedmioty wykonane ze stali.

Sprawdź też: Rodzaje gładzi

Tynki do wnętrz – jakie wybrać?

Tynki do zadań specjalnych

Wymienić tu można specjalne tynki o zwiększonej przyczepności. Dzięki swoim właściwościom znakomicie nadają się na ściany pokryte wcześniej farbą olejną. Przykładem niech będzie tu lamperia, która nierzadko jest bardzo trudna do usunięcia. Po przetarciu wierzchu papierem ściernym o dużym ziarnie, będzie można nałożyć na nią cienką warstwę tynku, co umożliwi nam przeprowadzenie następnych zmian w wyglądzie ściany.