Co to jest strop typu filigran?

Planując remont, nie możesz pominąć wyboru odpowiedniego stropu – kluczowej części każdego budynku. Strop filigran może być idealnym rozwiązaniem, łącząc zalety stropów prefabrykowanych z możliwościami konstrukcyjnymi stropów monolitycznych. W naszym artykule dowiesz się, jakie są techniczne dane stropu filigran, jego zalety, wady i zastosowania. Odkryj, jak strop filigran z łatwością dopasowuje się do każdego kształtu pomieszczenia, zapewnia doskonałą izolację akustyczną, a także skraca czas i ilość pracy na budowie, stając się idealnym wyborem dla Twojego projektu.

strop

Co to jest strop typu filigran?

Projektowanie i budowa obiektów wielokondygnacyjnych, to próba znalezienia idealnych rozwiązań, seria pytań oraz niezliczone decyzje, które musisz podjąć. Jedna z nich dotyczy tego, w jakim systemie zostaną stworzone przegrody dzielące kondygnacje budynku. Do wyboru masz kilka systemów – m.in. strop monolityczny, gęstożebrowy, filigran lub drewniany. By zadecydować o najwłaściwszym dla siebie, zwróć uwagę na takie parametry jak: wytrzymałość, tłumienie dźwięków, termoizolacyjność, a także stopień trudności montażu.

Dlaczego akurat te wskaźniki są tak ważne? Wytrzymałość określa obciążenie (ludzi i sprzętów), jakie jest w stanie unieść strop. Tłumienie dźwięków świadczy o komforcie użytkowania obiektu – szczególnie budynków mieszkalnych (im materiał bardziej izoluje hałas, tym mniej słychać kroków, uderzeń i rozmów z sąsiednich lokali). Termoizolacyjność ma wpływ na temperaturę w obiekcie. Z kolei stropień trudności montażu świadczy m.in. o konieczności użycia specjalnego sprzętu (np. dźwigu).

Wśród kilku najpopularniejszych rozwiązań stworzenia sufitów, znajduje się strop typu filigran. Co to takiego? Materiał ten łączy w sobie zalety stropów prefabrykowanych z możliwościami konstrukcyjnymi stropów monolitycznych. Mimo że jego elementy ważą od 125 do około 200 kg, zalicza się go do lżejszych rozwiązań stropowych. Konstrukcję systemu tworzą płyty prefabrykowane w zakładach betoniarskich (które następnie dowożone są na plac budowy) oraz beton. Ten rodzaj przykrycia pomieszczeń odznacza łatwość w montażu i kształtowaniu oraz dobra izolacja akustyczna.

Oczywiście strop filigran ma znaczne więcej zalet. Z uwagi na tworzenie powierzchni z gotowych prefabrykatów, czas wykonywania pracy jest krótszy. Sam montaż nie należy do skomplikowanych z uwagi na fakt, że trudniejsze miejsca są wzmacniane już w zakładzie poprzez zagęszczenie zbrojenia (kratownic).

Co więcej, nie skraca się tylko czas pracy na budowie, ale także jej ilość. Jest to możliwe m.in. dzięki gładkości powierzchni od strony sufitu, a także opcji rozmieszczenia w płytach (już w fazie produkcji) np. puszek elektrycznych, a potem – przed ułożeniem nadbetonu – możliwości rozłożenia na płytach kabli elektrycznych. Dzięki parametrom materiału nie musisz także wykonywać deskowania – tę funkcję przejmują płyty.

Omawiany rodzaj materiału daje także duże możliwości konstrukcyjne, bo strop filigran rozpiętość osiąga do 12 m. Możesz go także oprzeć na bezpośrednich słupach. Optymalizacja grubości i zbrojenia stropów, przekłada się na kolejną oszczędność, tym razem kosztów. Co najważniejsze – materiałem pokryjesz powierzchnię o dowolnym kształcie.

Czy strop filigran jest systemem idealnym? Mimo tak wielu zalet nie jest to materiał perfekcyjny i ma swoje wady. Choć odznacza się łatwością w montażu, ułożenie stropu wymaga użycia dźwigu (nawet podczas budowy domu jednorodzinnego). Do tego wszystkie ściany muszą być wykonane bardzo precyzyjnie, żeby wymiary płyt były dokładnie dopasowane. Skąd ta konieczność dokładności? Odpowiedź jest banalna – na placu budowy niemożliwe są już żadne korekty wymiarów płyt ani dodatkowe modyfikacje.

strop

Strop filigran dane techniczne

Konstrukcję stropu tworzą prefabrykowane płyty. Ich grubość waha się od 4,5 do 7 cm. Materiał jest fabrycznie zbrojony stalowymi kratownicami przestrzennymi, ułożonymi równolegle do dłuższego boku płyty, w rozstawie nie większym niż 75 cm. Dodatkowe wzmocnienie stanowią pręty układane równolegle oraz prostopadle do kratownic.

Elementy stropu filigran tworzone są w zakładzie betoniarskim, z kolei na budowie musisz wykonać dodatkowe, niezbędne zbrojenia oraz wylać beton (tzw. nadbeton). Jak to zrobić? Pierwsze, dolne zbrojenie, ułóż na prefabrykowanych płytach (między kratownicami). Drugą część (górne zbrojenie) umieść na kratownicach. Dozbrojone w ten sposób płyty pokryj odpowiednim betonem – o klasie nie niższej niż C16/20.

To ważne, jaką klasę materiału zastosujesz. Twój wybór przełoży się na wytrzymałość oraz sztywność stropu.

Z uwagi na wymogi konstrukcyjne, całkowita wysokość, jaką osiąga strop filigran (grubość płyty wraz z dźwigarami kratowymi oraz warstwą nadbetonu), nie powinna być mniejsza niż 12 cm. Połączenie dwóch elementów konstrukcji – tej prefabrykowanej i tej tworzonej na budowie (tzw. monolitycznej) – zapewniają kratownice częściowo zabetonowane w stropie. Zespoleniu sprzyja też duża chropowatość powierzchni płyt prefabrykowanych.

Płyty stropu zazwyczaj wykonuje się do konkretnego, indywidualnego projektu domu. Zawierają już wycięcia na przykład na komin. Głównym ograniczeniem wielkości płyt, jest transport i idące za tym wymogi. W efekcie elementy mają od 2,4 do 7,8 m długości i od 0,6 do 2,5 m szerokość.

Poszczególne elementy tworzące strop filigran mogą osiągnąć maksymalną szerokość 2,7 metra. Rozpiętość materiału nie jest zawsze taka sama. Maksymalnie może wynosić wspomniane już wcześniej 12 metrów. Różnorodność parametrów rozpiętości poszczególnych elementów jest zależna od grubości warstwy nadbetonu. Co ważne, wskaźnik ten nie może być przypadkowy – powinieneś go określić już podczas projektowania obiektu.

Stosunkowo niewielka grubość i doskonała izolacja akustyczna charakteryzują strop filigran. Dane techniczne materiału zdecydowanie wyróżniają go na tle innych metod tworzenia kondygnacji. Szczególnie istotna jest izolacja akustyczna, bo po zastosowaniu konstrukcji odznaczających się wysokim poziomem zabezpieczenia przed przenikaniem dźwięku i hałasu, zwiększasz komfort użytkowania obiektu. Nie musisz także inwestować w dodatkowe warstwy wygłuszające.

Dlaczego to tak ważny jest ten parametr? Bo dźwięk przenosi się przez strop. W praktyce wygląda to tak, że po zastosowaniu materiału o wysokiej izolacji akustycznej, w konkretnym pomieszczeniu nie słychać, co dzieje się nad lub pod lokalem. Jeśli w swoim mieszkaniu lub biurze słyszysz odgłosy kroków, dźwięki, rozmowy i uderzenia wydawane przez sąsiadów, możesz być niemal pewny, że podczas budowy zastosowano materiał o niskiej izolacji akustycznej.

Strop typu filigran – montaż i zastosowanie

Montaż stropu filigran jest nieskomplikowany. Jednak z uwagi na wagę prefabrykatów (1 m kwadratowy płyty o najmniejszej grubości waży ok. 125 kg) podczas układania go, konieczne jest użycie dźwigu – niezależnie od wielkości obiektu, który budujesz. Jak powinna przebiegać instalacja stropu, gdy jego elementy dotrą już na plac budowy?

Przede wszystkim podczas pracy działaj zgodnie z projektem konstrukcyjnym, w którym dostaniesz wszystkie wskazówki niezbędne do złożenia stropu. Określa on sposób wykonania zbrojenia, umiejscowienie poszczególnych płyt oraz rozstaw podpór montażowych, na których powstanie strop filigran (grubość konstrukcji uzależnia odległość stawiania kolejnych wsporników, która waha się od 1,7 do 2,1 metra).

Płyty układaj na przygotowanych wcześniej ścianach i podporach montażowych, ustawionych prostopadle do kratownic (podtrzymają one materiał do czasu całkowitego związania stropu). Następnie wykonaj odpowiednie zbrojenie wieńca stropowego albo ułóż dodatkowe zbrojenia stropu (w zależności od projektu może to być zbrojenie zasadnicze albo jedynie dodatkowe, w miejscach łączenia płyt).

Po ułożeniu płyt prefabrykowanych uzbrój podłużne styki. Użyj w tym celu siatki lub prętów. Zbrojenie jest konieczne do uniknięcia tzw. klawiszowania, czyli nierównomiernego odkształcania się poszczególnych fragmentów stropu. Na koniec nałóż jeszcze na strop warstwę betonu (o klasie co najmniej C20/25).

Po zamontowaniu stropu filigran pozostaje Ci jeszcze usunąć podpory montażowe. Nie zabieraj się za tę czynność zaraz po ułożeniu całego materiału. Demontaż wsporników rozpocznij dopiero po upływie dwóch tygodni od wylania mieszanki betonowej. Nie usuwaj od razu wszystkich elementów – najlepiej pozbywaj się co drugiego przedmiotu konstrukcji.

Strop filigran jest bardzo łatwy w montażu, ale też, z uwagi na swoje pozostałe parametry, niezwykle uniwersalny – sprawdzi się do zastosowania w dowolnym budynku. Jak zalety materiału przekładają się na wykorzystanie tego systemu pokrycia pomieszczeń w konkretnych obiektach?

strop

Pokrycie dopasowane do każdego kształtu

Zastanawia Cię, jaką postać przyjmują elementu stropu filigran? Domyślnie są to prostokąty, ale w zasadzie materiał ten przybiera dowolny kształt. Strop tworzony jest na zamówienie, pod indywidualny projekt – nie stosuje się gotowych wzorów. Zarówno kształt poszczególnych płyt, jak i całego stropu, dostosujesz do swoich potrzeb (oraz wizji architekta planującego Twój obiekt).

Wybierając strop filigran, swobodnie stworzysz pokrycie pomieszczenia w formie trójkąta, koła, rombu, elipsy czy też półkola. Zyskujesz dzięki temu dużą swobodę w projektowaniu, bo osiągniecie takich figur, nie jest możliwe przy zastosowaniu tradycyjnego stropu.

Materiał do wybranych fragmentów

Warto dodać, że tym rodzajem stropu nie musisz pokrywać całej kondygnacji, a jedynie wybrane fragmenty – szczególnie te o skomplikowanej geometrii czy specjalnych wymiarach. Wybór stropu filigran daje także możliwość stworzenia indywidualnych rozwiązań, np. łącznie wykonania w jednej technologii stropu wraz z płytami balkonowymi.

Duża rozpiętość, duże możliwości

Fakt, że szerokość płyt waha się od około 3 metrów, do nawet 12 metrów, sprawia, że strop filigran jest bardzo uniwersalny. Znajdzie zastosowanie zarówno podczas budowy domów, gdzie kondygnacje są z reguły niewielkie, jak i obiektów o wiele większej powierzchni.

Komfort pracy i życia

Jak już wiesz, doskonała izolacja akustyczna jest cechą charakterystyczną stropu filigran. Dźwiękoszczelność materiału sprawia, że doskonale sprawdza się on w budynkach mieszkalnych. Szczególnie wielokondygnacyjnych, gdzie ograniczy hałasy na sąsiednich piętrach, tak, by zachować komfort i prywatność życia lokatorów.

Ta zaleta stropu wpływa także na komfort pracy w budynkach biurowych. O wiele lepiej wykonuje się zlecone zadania, gdy nie rozpraszają hałasy i rozmowy płynące z sąsiednich gabinetów.