Montaż metalowej barierki schodowej

Podczas urządzania naszego mieszkania często decydujemy się na samodzielne wykonanie poszczególnych elementów – pozwala to obniżyć koszty, a także zrealizować nasze wizje artystyczne. Własnoręczne stworzenie barierki schodowej nie będzie wcale trudne, zaś końcowy efekt da nam wiele satysfakcji i wzbudzi w nas poczucie dumy.

Materiał wykonania i wzór

Materiał na balustradę trzeba dobrać do charakteru całych schodów. Jeśli są one wykonane z drewna, wówczas powinniśmy z tegoż surowca zrobić barierkę. Do schodów wyłożonych płytkami ceramicznymi z powodzeniem możemy wykorzystać inne materiały – tutaj sprawdzą się z pewnością rozmaite metale, które będziemy mogli wykończyć na kilka sposobów. Konstrukcja balustrady decyduje też o stopniu bezpieczeństwa jej użytkowania:

balustrada pełna – najmniej efektowna, lecz zdecydowanie najbezpieczniejsza. Przyjmuje postać ścianki biegnącej wzdłuż stopni schodów. Może powstać z dużych desek, betonu, cegły, a nawet płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli natomiast marzy nam się efektowne wykończenie, wówczas możemy wykorzystać szklane pustaki.

balustrada kurtynowa – najczęściej spotyka się ten model w przypadku metalowego stelażu oraz przyczepianych do poszczególnych paneli tafli szkła. Zamiast szyby wykorzystać można także wysokojakościową blachę.

balustrada ażurowa – dobre rozwiązanie przy schodach drewnianych – stelaż wypełniony jest pionowymi elementami, lecz aby były one bezpieczne, należy je rozmieścić blisko siebie, tak by nawet najmłodszy domownik nie zdołał się przez nie przecisnąć.

Montaż balustrady metalowej

Wszystkie z wyżej wymienionych rodzajów barierek możemy wykonać z wykorzystaniem metalowych rurek. Podpowiemy, zatem jak zbudować i zamontować najprostszy model, czyli balustradę ażurową.

balustrada metalowa

Przede wszystkim należy dokonać dokładnych pomiarów, pamiętając, że bezpieczna balustrada powinna mieć minimum 90 cm wysokości. W zależności od tego, czy nasze schody biegną prosto, czy zakręcają, będziemy potrzebowali jednej lub więcej grubych rur, które będą stanowiły poręcz, a także kilka innych o tej samej średnicy, które będziemy mocowali do stopni, tworząc szkielet. Kiedy już znamy dokładne parametry schodów, możemy przystąpić do dzieła.

Najpierw tniemy elementy, które przymocujemy do stopni – będą one tej samej wysokości, więc nie powinno nam to sprawić większych problemów. Do cięcia w zupełności wystarczy nam szlifierka z tarczą do metalu. Następnie wycinamy poręcz, dostosowując ją do długości schodów – jeśli schody zakręcają, najłatwiej podzielić ją na kilka kawałków, które potem zespolimy łącznikami.

Pionowe elementy mocujemy do schodów za pomocą trzpienia – dokładnie przywiercamygo do stopnic – tutaj przyda się wkrętarka, a jeśli mamy do czynienia z twardymi schodami, wówczas używamy wiertarki. Następnie nakładamy na nie wsporniki, które umożliwią przytwierdzenie poręczy pod dowolnym kątem.

Poręcz przykręcamy do ściany na szczycie schodów, wykorzystując wspornik ścienny, i, stopniowo schodząc w dół, mocujemy ją do łączników na pionowych słupkach. Pamiętajmy, żeby starannie przykręcić wszystkie śrubki, gdyż decydują one o stabilności poręczy.

W ten sposób zyskaliśmy szkielet balustrady. Jeśli pragniemy dodatkowo ją udekorować, możemy zaopatrzyć się w ozdobne tralki i umieścić je pomiędzy głównymi słupkami. Możemy także zamówić szyby o odpowiednich rozmiarach i umieścić je pomiędzy pionowymi elementami, wykorzystując specjalne łączniki.

rurka