Produkty

Montaż metalowej barierki schodowej

Montaż metalowej barierki schodowej

Podczas urządzania naszego mieszkania często decydujemy się na samodzielne wykonanie poszczególnych elementów – pozwala to obniżyć koszty, a także zrealizować nasze wizje artystyczne. Własnoręczne stworzenie barierki schodowej nie będzie wcale trudne, zaś końcowy efekt da nam wiele satysfakcji i wzbudzi w nas poczucie dumy.

balustradaMateriał wykonania i wzór

Materiał na balustradę trzeba dobrać do charakteru całych schodów. Jeśli są one wykonane z drewna, wówczas powinniśmy z tegoż surowca zrobić barierkę. Do schodów wyłożonych płytkami ceramicznymi z powodzeniem możemy wykorzystać inne materiały – tutaj sprawdzą się z pewnością rozmaite metale, które będziemy mogli wykończyć na kilka sposobów. Konstrukcja balustrady decyduje też o stopniu bezpieczeństwa jej użytkowania:

balustrada pełna – najmniej efektowna, lecz zdecydowanie najbezpieczniejsza. Przyjmuje postać ścianki biegnącej wzdłuż stopni schodów. Może powstać z dużych desek, betonu, cegły, a nawet płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli natomiast marzy nam się efektowne wykończenie, wówczas możemy wykorzystać szklane pustaki.

balustrada kurtynowa – najczęściej spotyka się ten model w przypadku metalowego stelażu oraz przyczepianych do poszczególnych paneli tafli szkła. Zamiast szyby wykorzystać można także wysokojakościową blachę.

balustrada ażurowa – dobre rozwiązanie przy schodach drewnianych – stelaż wypełniony jest pionowymi elementami, lecz aby były one bezpieczne, należy je rozmieścić blisko siebie, tak by nawet najmłodszy domownik nie zdołał się przez nie przecisnąć.

Montaż balustrady metalowej

Wszystkie z wyżej wymienionych rodzajów barierek możemy wykonać z wykorzystaniem metalowych rurek. Podpowiemy, zatem jak zbudować i zamontować najprostszy model, czyli balustradę ażurową. barierka metalowa castorama

Przede wszystkim należy dokonać dokładnych pomiarów, pamiętając, że bezpieczna balustrada powinna mieć minimum 90 cm wysokości. W zależności od tego, czy nasze schody biegną prosto, czy zakręcają, będziemy potrzebowali jednej lub więcej grubych rur, które będą stanowiły poręcz, a także kilka innych o tej samej średnicy, które będziemy mocowali do stopni, tworząc szkielet. Kiedy już znamy dokładne parametry schodów, możemy przystąpić do dzieła.

Najpierw tniemy elementy, które przymocujemy do stopni – będą one tej samej wysokości, więc nie powinno nam to sprawić większych problemów. Do cięcia w zupełności wystarczy nam szlifierka z tarczą do metalu. Następnie wycinamy poręcz, dostosowując ją do długości schodów – jeśli schody zakręcają, najłatwiej podzielić ją na kilka kawałków, które potem zespolimy łącznikami.

Pionowe elementy mocujemy do schodów za pomocą trzpienia – dokładnie przywiercamygo do stopnic – tutaj przyda się wkrętarka, a jeśli mamy do czynienia z twardymi schodami, wówczas używamy wiertarki. Następnie nakładamy na nie wsporniki, które umożliwią przytwierdzenie poręczy pod dowolnym kątem.

Poręcz przykręcamy do ściany na szczycie schodów, wykorzystując wspornik ścienny, i, stopniowo schodząc w dół, mocujemy ją do łączników na pionowych słupkach. Pamiętajmy, żeby starannie przykręcić wszystkie śrubki, gdyż decydują one o stabilności poręczy.

W ten sposób zyskaliśmy szkielet balustrady. Jeśli pragniemy dodatkowo ją udekorować, możemy zaopatrzyć się w ozdobne tralki i umieścić je pomiędzy głównymi słupkami. Możemy także zamówić szyby o odpowiednich rozmiarach i umieścić je pomiędzy pionowymi elementami, wykorzystując specjalne łączniki.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Schody w domu – co zrobić by były bezpieczne?

Schody w domu – co zrobić by były bezpieczne?
Schody nadają estetyczny i oryginalny charakter pomieszczeniu, w którym się znajdują. Ponadto są kluczowym uzupełnieniem całej aranżacji domu. ...
Czytaj więcej

Jak zadbać o to, żeby balustrada była wykończona estetycznie?

Jak zadbać o to, żeby balustrada była wykończona estetycznie?
Prawidłowy montaż samej balustrady nie zawsze będzie oznaczać zadowalający efekt końcowy pod względem wizualnym. Aby zapewnić sobie estetyczne wyk...
Czytaj więcej

Prawidłowe mocowanie poręczy stalowej

Prawidłowe mocowanie poręczy stalowej
Poręcz wykonana ze stali stanowi nie tylko zabezpieczenie schodów czy poziomych i pionowych powierzchni, ale i dekorację, zwłaszcza w przestrze...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Montaż metalowej barierki schodowej