Nakładki na schody - rodzaje i właściwości

Nakładki na schody nie są niezbędnym do nich dodatkiem, są jednak bardzo praktyczne i funkcjonalne. Na rynku znajdziemy wiele tego typu produktów. Warto je poznać, jeśli zastanawiamy się nad wykorzystaniem ich także w naszym domu.

Funkcje nakładek na schody

Jeżeli nasze schody prezentują się dobrze – są nowe lub po prostu podobają nam się w swojej obecnej formie – nie musimy korzystać z nakładek. Jednak w przypadku nowych konstrukcji warto przedłużyć życie stopni i zamocować na nich odpowiednie ochraniacze. Taka też jest jedna z podstawowych funkcji wszelkich nakładek – chronią schody przed zabrudzeniami czy uszkodzeniami.

Równie ważną kwestią jest bezpieczeństwo, jakie zapewniają podczas korzystania ze schodów. Bez względu na to czy są one wykonane z drewna, czy pokryte terakotą, dzięki nakładkom nie ślizgamy się na nich i nie ryzykujemy upadku. W zależności od zastosowanego materiału nakładki są także przyjemne dla naszych stóp i sprawiają, że nie musimy stąpać po zimnym tworzywie schodów.

Nakładki są także ozdobą – występują w różnych barwach, a do ich wytworzenia wykorzystuje się rozmaite materiały. Możemy więc dobrać je do stylu naszego wnętrza czy chociaż barw w nim dominujących. Za ich pomocą ukryjemy również wady i ubytki w schodach starych i podniszczonych.

Rodzaje nakładek

Ze względu na materiał:

- Nakładki wykładzinowe: wykonane są z wykładziny różnego typu i o różnych wzorach. Ochronę tego typu można wykonać na zamówienie z niemal każdej wykładziny i w dowolnym rozmiarze. Na rynku dostępne są także nastopnice wykonane z wykładzin o dłuższym, miękkim włosiu.

- Nakładki żelowe i podgumowane – wykonane są z antypoślizgowego materiału, od spodu podgumowane, dzięki czemu zapewniają lepszą przyczepność do podłoża i nie zsuwają się ze schodów.

- Nakładki gumowe – wykonane z trudnościeralnej gumy, występują w rozmaitych barwach, mogą być ażurowe. Często są stosowane na schodach znajdujących się na zewnątrz.

- Nakładki z tworzywa sztucznego PE/PP – antypoślizgowe i bezzapachowe, występują w wielu wersjach kolorystycznych, także w postaci transparentnej, dzięki czemu dostosowują się barwą do koloru stopni. Można stosować je na schodach wykonanych z drewna, marmuru, granitu, szkła itp.

- Nakładki Heat-Set – wykonane z dywanów, których nici poddawane są obróbce termicznej, dzięki czemu materiał zyskuje wyższą jakość i większą trwałość. Imituje niemal dywan wełniany. Nakładki wykonane z tego tworzywa są miłe w dotyku i estetyczne wizualnie, cechuje je bowiem większy połysk.

nakładka na schody

Ze względu na kształt

- półokrągłe,

- prostokątne,

- trapezowe.

Sposób montażu

Przymocowanie nakładek do stopni schodów nie jest niczym trudnym, chociaż różne produkty charakteryzuje odmienny sposób montażu. W przypadku nakładek wykładzinowych stosuje się np. taśmę rzepową wielokrotnego użytku, która pozwala na ściąganie i powtórne mocowanie nakładek na schodach. Inne nakładki mocujemy na dwustronną taśmę zbrojoną siatką, a jeszcze inne na klej. 

nakładki na schody