Produkty

Nakładki na schody - rodzaje i właściwości

Nakładki na schody - rodzaje i właściwości

Nakładki na schody nie są niezbędnym do nich dodatkiem, są jednak bardzo praktyczne i funkcjonalne. Na rynku znajdziemy wiele tego typu produktów. Warto je poznać, jeśli zastanawiamy się nad wykorzystaniem ich także w naszym domu.

nakładka na schodachFunkcje nakładek na schody

Jeżeli nasze schody prezentują się dobrze – są nowe lub po prostu podobają nam się w swojej obecnej formie – nie musimy korzystać z nakładek. Jednak w przypadku nowych konstrukcji warto przedłużyć życie stopni i zamocować na nich odpowiednie ochraniacze. Taka też jest jedna z podstawowych funkcji wszelkich nakładek – chronią schody przed zabrudzeniami czy uszkodzeniami.

Równie ważną kwestią jest bezpieczeństwo, jakie zapewniają podczas korzystania ze schodów. Bez względu na to czy są one wykonane z drewna, czy pokryte terakotą, dzięki nakładkom nie ślizgamy się na nich i nie ryzykujemy upadku. W zależności od zastosowanego materiału nakładki są także przyjemne dla naszych stóp i sprawiają, że nie musimy stąpać po zimnym tworzywie schodów.

Nakładki są także ozdobą – występują w różnych barwach, a do ich wytworzenia wykorzystuje się rozmaite materiały. Możemy więc dobrać je do stylu naszego wnętrza czy chociaż barw w nim dominujących. Za ich pomocą ukryjemy również wady i ubytki w schodach starych i podniszczonych.

Rodzaje nakładek

Ze względu na materiał:

- Nakładki wykładzinowe: wykonane są z wykładziny różnego typu i o różnych wzorach. Ochronę tego typu można wykonać na zamówienie z niemal każdej wykładziny i w dowolnym rozmiarze. Na rynku dostępne są także nastopnice wykonane z wykładzin o dłuższym, miękkim włosiu.

- Nakładki żelowe i podgumowane – wykonane są z antypoślizgowego materiału, od spodu podgumowane, dzięki czemu zapewniają lepszą przyczepność do podłoża i nie zsuwają się ze schodów.

- Nakładki gumowe – wykonane z trudnościeralnej gumy, występują w rozmaitych barwach, mogą być ażurowe. Często są stosowane na schodach znajdujących się na zewnątrz.

- Nakładki z tworzywa sztucznego PE/PP – antypoślizgowe i bezzapachowe, występują w wielu wersjach kolorystycznych, także w postaci transparentnej, dzięki czemu dostosowują się barwą do koloru stopni. Można stosować je na schodach wykonanych z drewna, marmuru, granitu, szkła itp.

- Nakładki Heat-Set – wykonane z dywanów, których nici poddawane są obróbce termicznej, dzięki czemu materiał zyskuje wyższą jakość i większą trwałość. Imituje niemal dywan wełniany. Nakładki wykonane z tego tworzywa są miłe w dotyku i estetyczne wizualnie, cechuje je bowiem większy połysk.nakładka wykładzinowa

Ze względu na kształt

- półokrągłe,

- prostokątne,

- trapezowe.

Sposób montażu

Przymocowanie nakładek do stopni schodów nie jest niczym trudnym, chociaż różne produkty charakteryzuje odmienny sposób montażu. W przypadku nakładek wykładzinowych stosuje się np. taśmę rzepową wielokrotnego użytku, która pozwala na ściąganie i powtórne mocowanie nakładek na schodach. Inne nakładki mocujemy na dwustronną taśmę zbrojoną siatką, a jeszcze inne na klej. 

Data publikacji: 18.11.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Sposoby na nowoczesne wykończenie klatki schodowej

Sposoby na nowoczesne wykończenie klatki schodowej
Klatka schodowa to ważny ciąg komunikacyjny w piętrowych domach jednorodzinnych, a także budynkach mieszkalnych. Współczesnych metod na jej wykończeni...
Czytaj więcej

Układanie płytek na schodach krok po kroku

Układanie płytek na schodach krok po kroku
By bezbłędnie położyć płytki na schodach, odpowiednio przygotuj podłoże, dobrze rozprowadź klej i stale kontroluj poziom układanej powierzchni. O czym...
Czytaj więcej

Jakie drewno na schody?

Jakie drewno na schody?
Częste użytkowanie schodów w domach wymaga użycia do ich budowy materiałów o odpowiednich parametrach. Jeśli decydujemy się na drewno, warto wiedzieć,...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Nakładki na schody - rodzaje i właściwości