Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Pielęgnacja drewnianych poręczy

Drewniane poręcze spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo użytkowania schodów – dzięki nim wchodzi się i schodzi po stopniach dużo wygodniej, bez obawy o ześlizgnięcie. Stanowią też dekorację naszych schodów, które wraz z poręczami wyglądają o wiele bardziej reprezentacyjnie.

drewniana poręcz

Drewniane poręcze stanowią element wykończenia wielu schodów, zwłaszcza tych wykonanych w klasycznym stylu. Balustrady często stanowią taki element konstrukcji, który w dużej mierze wpływa na odbiór całego wnętrza. Są miłe w dotyku i wytrzymałe dzięki temu, że do ich budowy użyto drewna. Balustrady z tego materiału ze względu na częste użytkowanie należy odpowiednio pielęgnować oraz konserwować. Zwykle do tego celu stosujemy takie same środki, jak w przypadku innych przedmiotów wykonanych z drewna.

Skąd wiedzieć, jaki środek wybrać?

Odpowiedni środek do pielęgnacji drewna powinien mieć kilka swoistych właściwości. Przede wszystkim zaleca się do zastosowania takie specyfiki, które tworzą na danej powierzchni powłokę odporną na szkodliwe działanie promieni UV, a także które zapewnią drewnu trwałość przez długi czas. Wiele ze środków dodatkowo uwidacznia także na danej powierzchni rysunek słojów, dzięki czemu wiemy, z jakiego drzewa pochodzi materiał.

Środki mogą być dostępne w wersji matowej oraz z połyskiem. Ta druga rozświetli wnętrze, natomiast mat doda schodom eleganckiego charakteru.

Spośród wszystkich środków do pielęgnacji można wyróżnić także lakierobejce oraz lazury, które pozwalają nadać poręczom różne kolory.

lakierobejca do drewna castorama

Renowacyjne malowanie

Jeśli nasza poręcz wymaga przemalowania, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie jej powierzchni. Rozpoczynamy od usunięcia starych powłok, które są już mocno podniszczone. Aby usunąć całość zużytego lakieru, potrzebna będzie opalarka oraz skuteczny środek chemiczny, który zmiękczy oraz odspoi stare złogi. Do wyczyszczenia trudnych miejsc z pewnością przyda się również papier ścierny. Po przeszlifowaniu danej powierzchni, kolejnym krokiem będzie jej odpylenie oraz uzupełnienie szpachlówką ewentualnych ubytków oraz pęknięć.

Aby balustrada była mocna i solidnie wykończona, wszystkie zepsute elementy należy zastąpić nowymi.

Przed rozpoczęciem właściwego malowania upewnijmy się, że materiał jest suchy. Malujemy starannie całą powierzchnię, najlepiej wzdłuż słojów. Jeśli zależy nam na typowym malowaniu renowacyjnym, powinniśmy nanieść najwyżej dwie warstwy środka. Nowe powierzchnie możemy pokryć nawet dwoma lub trzema warstwami. Pamiętajmy, że pomiędzy nałożeniem każdej z warstw konieczne jest odczekanie kilkunastu godzin.

Data publikacji: 09.02.2015