Jak wykonać wieniec stropowy?

Wieniec stanowi jeden z niezbędnych elementów konstrukcyjnych budynku. Przypomina belkę wykonaną z betonu, która dodatkowo wzmocniona jest stalowymi prętami. Jego zadaniem jest usztywnienie stropu i spięcie ściany budynku, dzięki czemu zabezpiecza je przed rozejściem lub też przewróceniem się. Jak wykonać wieniec stropowy?

Jak wykonać wieniec stropowy

Wieniec stropowy układa się po ułożeniu stropu na każdej kondygnacji. Przypomina on pierścień, którego zadaniem jest wzmocnienie stropu. Jego budowa jest szczególnie ważna, gdy projekt budynku zakłada ulokowanie w ścianach zewnętrznych licznych otworów okiennych lub drzwiowych. Wymaga odpowiedniego zbrojenia oraz właściwego ocieplenia, ponieważ jest elementem żelbetowym. Na co zwrócić uwagę podczas jego budowy?

Wieniec stropu wykonujemy wzdłuż ścian zewnętrznych budynku. Standardowy przekrój tego elementu wynosi 20 × 20 cm lub 25 × 25 cm. Niezbędne do jego budowy będą 4 pręty zbrojeniowe o średnicy ok 10-12 mm oraz służące do ich połączenia strzemiona. Te ostatnie powinny mieć średnicę 6 mm i być rozmieszczone co ok. 30-35 cm. W narożnikach pręty wymagają zagięcia i połączenia na zakład bądź też spina się je dodatkowymi prętami o długości ramion wynoszącej ok. 0,5 m. Beton wykorzystany do budowy wieńca stropowego powinien być co najmniej klasy B20.

Do pracy przystępujemy w momencie, gdy został już ułożony strop i gdy została wymurowana warstwa elewacyjna bądź zamocowano deskowanie wzdłuż ścian zewnętrznych. Przygotowane wcześniej zbrojenie wieńca ustawia się wtedy na wszystkich ścianach nośnych budynku. Wieniec betonuje się w momencie zalewania stropu, ale w sytuacji, gdy mamy do czynienia z cienkim stropem monolitycznym, prace te wykonuje się osobno.

Jak wykonać wieniec stropowy

W pierwszym etapie mieszankę betonu układa się do takiej wysokości jak na stropie. Dopiero gdy jego warstwa stwardnieje, układamy deskowanie i wylewamy kolejną część betonu do wcześniej ustalonej wysokości. Należy jednak pamiętać, że nie może ona być mniejsza niż wysokość samego stropu, natomiast szerokość wieńca, w zależności od rodzaju stropu, waha się w granicach 10-18 cm.

Wieniec wymaga także ocieplenia. Jeśli ściany naszego budynku są dwu- albo trzywarstwowe, wieniec izoluje się równocześnie z układaniem izolacji całego budynku. Jeśli jednak ściany są jednowarstwowe, izolację cieplną wykonujemy przez zalaniem wieńca betonem. Najpierw obmurowujemy go betonowymi płytkami i układamy od wewnątrz warstwę styropianu lub wełny mineralnej. Zanim wylejemy beton, sprawdzamy jeszcze ułożenie całego zbrojenia.

Należy pamiętać, że wykonanie wieńca stropowego wymaga odpowiedniej wiedzy i powinno zostać wykonane przez profesjonalistów.