Salon i kuchnia – aranżacje Doroty Szelągowskiej

Salon i kuchnia w mieszkaniu miłośników podróżowania to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza wtedy, gdy dotychczasowy wygląd i wyposażenie mieszkania zmusza Olę i Adama do podejmowania niecodziennych wyzwań. Jak urządzić kuchnię z salonem w nowoczesny i wygodny sposób? Odpowiedzią są nowe aranżacje Doroty Szelągowskiej!

Mieszkanie po przejściach – problem czy ciekawe wyzwanie?

Ola i Adam mieszkają w czteropiętrowym bloku. Kupili używane mieszkanie od poprzednich właścicieli i niemal od razu zostali zaskoczeni ilością dziwnych i mało funkcjonalnych rozwiązań, czających się na nich na każdym kroku. Salon z kuchnią urządzony jest w starym stylu, a meble swoje lata świetności mają już dawno za sobą. Niewłaściwe usytuowanie szafek kuchennych oraz wystające włączniki do oświetlenia są wyjątkowo niepraktyczne.

jak urządzić kuchniejak urządzić kuchniejak urządzić kuchniejak urządzić kuchnie

W kuchni stoi stara i zardzewiała lodówka, która głośno pracuje i przeszkadza w spokojnym odpoczynku. Sam salon to też targowisko różności – meble są zestawione zupełnie przypadkowo, nie komponują się ze sobą i sprawiają wrażenie mało przyjaznych dla użytkowników. Znajduje się tam samodzielnie skręcone przez Adama biuro, przerobione z kuchennych szafek, kanapa kupiona do poprzedniego mieszkania, antyczny stolik od prababci i niekompatybilne biurko. Do tego staromodne krzesło od babci Adama i telewizor, postawiony na styropianowych podstawkach – wszystko to wygląda jak wyjątkowo nieudany projekt lub nieprzemyślana aranżacja domorosłego projektanta wnętrz.

remont-mieszkania-szelagowskaremont-mieszkania-szelagowskaremont-mieszkania-szelagowskaremont-mieszkania-szelagowska

Mieszkanie jest mało funkcjonalne i nieestetyczne. Pod sufitem i na ścianach widać pozostałości po starej tapecie, którą domownicy nieskutecznie próbowali usunąć z powierzchni. W zastępstwie podwieszanego sufitu oklejonego tapetą Adam zbudował nowy podwieszany sufit z oświetleniem, jednak nie zdążył go odpowiednio wykończyć. Pracę wykonał nie do końca ze sztuką, gdyż zamocował go bezpośrednio nad szafkami kuchennymi – efekt nie jest zadowalający, a całość przytłacza i zniechęca do korzystania.

Niestety, każde pomieszczenie w tym domu wymaga remontu. Najpilniejszy do odmiany okazuje się jednak salon z aneksem kuchennym. Aranżacje Doroty Szelągowskiej mają na celu sprawić, że młodzi będą mieszkać w pięknym i estetycznym mieszkaniu, który już teraz ma ogromny, lecz niewykorzystany potencjał. Jak urządzić kuchnię i salon w trzy dni? Z taką ekipą nic trudnego!

METAMORFOZAMETAMORFOZAMETAMORFOZAMETAMORFOZA

Salon z aneksem kuchennym – przygotowanie przestrzeni

Przed przystąpieniem do remontu ważne jest dokładne określenie potrzeb domowników i przygotowanie przestrzeni. Para bohaterów lubi podróżować, kocha sport i spotkania z przyjaciółmi. W obecnej sytuacji trudno im zapraszać znajomych i sami czują, że coraz bardziej pogrążają się w panującym bałaganie. Tym bardziej, że Ola i Adam poniekąd przywykli do mieszkania w wiecznym i niekończącym się remoncie, a jak wiadomo, sprawdzone prowizoryczne rozwiązania lubią zostawać z pomysłodawcami na długo.

Ponieważ mieszkanie zatrzymało się w kwestii aranżacji na latach dziewięćdziesiątych, wymaga gruntownej przebudowy. Kompletnie skuty zostanie podwieszany sufit autorstwa Adama, usunięte będą też wszystkie kuchenne szafki, które są ciężkie i dają bardzo przytłaczający efekt. Ola nie lubi swojej obecnej lodówki, dlatego w kuchni znajdzie się też nowy sprzęt AGD.

Z przestrzeni kuchennej wyniesione zostają wszystkie sprzęty i meble, a podłoga też zostanie dokładnie zabezpieczona przed ewentualnymi uszkodzeniami. Nie będzie ona zmieniana, dopasuje się do niej nowe rozwiązania. Ekipa przystępuje do najbrudniejszego etapu remontu – kucia, czyszczenia i usuwania niepotrzebnych elementów na ścianach i suficie. Następnie odtworzą gładki sufit, a na ścianie nad blatem w kuchni przykleją nowe płytki w kształcie heksagonów. Ich dokładne umieszczenie i wyschnięcie całości wymaga czasu i precyzji. Z salonu też znika większość mebli i sprzętów, a pokój zyska zupełnie nowe oblicze.

salon-przed-remontemsalon-przed-remontemsalon-przed-remontemsalon-przed-remontem

Salon z aneksem kuchennym – wymagające wnętrza z potencjałem

Ola i Adam dysponują dużą przestrzenią, która wymaga umiejętnego podzielenia i określenia ich najważniejszych potrzeb. Wspólny salon z aneksem kuchennym to wiele korzyści i duży potencjał aranżacji. Dorota zaproponowała postawienie niewielkiej ścianki działowej między salonem a kuchnią, która optycznie oddzieli obie przestrzenie.

W kuchni pojawi się zabudowa meblowa – dolne z szufladami i podwieszane szafki, a także ukryta w meblach nowa lodówka i ukryty w zabudowie okap, a także zmywarka w zabudowie. To kuchnia stanowi największe wyzwanie podczas tej metamorfozy. Na ścianie zostaną umieszczone błyszczące, eleganckie kafelki w kształcie heksagonów, zamontowany zostanie nowy zlewozmywakpiekarnikpłyta gazowa i elegancja bateria. Heksagony na ścianę zostaną ułożone też w salonie, jako tło do telewizora i niewielkiego stolika do pracy.

Dodatkowym elementem oddzielającym oba miejsca będzie półwysep, który docelowo stanie się miejscem pracy, wspólnego spożywania posiłków i celebrowania wolnego czasu z przyjaciółmi. Kolorystycznie będzie współgrał zarówno z kolorem kuchennego blatu, jak i elementami dekoracyjnymi salonu. Sam salon wypełnią ciepłe kolory i miękkie struktury. Na miejscu obecnej nielubianej kanapy pojawi się nowa, a nad nią zawiśnie geometryczny jelonek.

Nad półwyspem pojawi się duże lustro w ramie, które optycznie powiększy przestrzeń i delikatne, mocowane do sufitu lampy. W pobliżu kanapy Dorota zaplanowała miejsce na lampę podłogową do czytania książek, umieści tam stoliki kawowe i zrealizuje nietypowe rozwiązanie, jakim niewątpliwie jest huśtawka w salonie.

W kącie pojawi się niewielka zabudowa do pracy i szafka pod ogromny telewizor. Całość dopełnią i ocieplą dodatki – miękkie, lekkie zasłony, dywany i kwiaty, a na kanapie kolorowe poduszki. Salon i kuchnia – aranżacje będą spójne i będą wzajemnie się dopełniać, a dodatkowo stylistyką będą nawiązywać do morza i tematyki podróżniczej. Zastosowanie odpowiednich kolorów i odcieni kojarzących się z wodą, morzem i przyrodą, pozwoli lokatorom poczuć się jeszcze bardziej komfortowo w swoim mieszkaniu i snuć marzenia o kolejnych zamiejscowych wojażach.

Jak urządzić kuchnię otwartą na salon i stworzyć spójną całość? Ekipa Doroty w akcji!

Dorota zostawia ekipę na przysłowiowym placu budowy, a sama jedzie w poszukiwaniu odpowiednich mebli do kuchni. Urządzenie pomieszczenia zamkniętego i oddzielonego od pozostałych miejsc w domu jest stosunkowo proste. Jednak w sytuacji, gdy kuchnia płynnie przechodzi w salon, kluczowe jest użycie i idealne dopasowanie wielofunkcyjnych szafek i umiejętne ukrycie nadmiaru przedmiotów.

Do nowoczesnego i modnego mieszkania Dorota wybiera jasne szafki, które łączą w sobie klasykę i innowacyjność. Ponieważ nie posiadają klamek ani gałek, zostały wyposażone w ciekawe uchwyty, które chronią przed pozostawianiem na powierzchni mebli odcisków palców, a jednocześnie są łatwe w czyszczeniu i codziennym użytkowaniu. Szafki nie będą jednak jednolite – część podwieszana będzie mieć imitujące drewno fronty, a dolna część pozostanie biała. Tę część aranżacji dopełni klasyczny grafitowy blat w uniwersalnym kolorze.

Podczas gdy dziewczyny projektują zabudowę w kuchni, w mieszkaniu trwa poważny remont. Ekipa stawia dodatkową ściankę działową i usuwa stary, podwieszany sufit. W salonie na całej ścianie pojawiają się sześciokątne kafelkiHeksagony w kuchni i te same heksagony na ścianę w salonie stanowią spójne połączenie między obiema przestrzeniami. Są łatwe w układaniu i stosunkowo lekkie, do ich zamocowania wystarczy klej do gipsu.

heksagonyheksagonyheksagonyheksagony

Płytki są w kilku deseniach o różnych fakturach, co pozwala na zróżnicowanie wzoru na ścianie. Możesz je malować na różne kolory lub zabezpieczyć środkiem impregnującym, który zapobiega osiadaniu kurzu i ułatwia czyszczenie, zwłaszcza w kuchni. Przed nałożeniem można je pomalować farbą na różne odcienie i stworzyć kolorową mozaikę.

Ściany zostają pomalowane matową farbą zmywalną. Na nowo powstałej ścianie Dorota zdecydowała umieścić portal kominkowy. Nad nim umieści duże dekoracyjne lustro. Aby podkreślić jeszcze bardziej jego kształt i wielkość, lustro zostało umieszczone w dużej, jasne ramie.

metamorfozametamorfozametamorfozametamorfoza

W salonie pojawia się kompaktowy mebel do pracy, który przygotowuje pod wymiar Darek. W blacie powstają otwory, dzięki którym łatwiej będzie korzystać z lampki nocnej i ukryć niechciane kable. Aby blat był spójny z kuchnią, drewno zostaje zabejcowane w odcieniu drewnianych frontów kuchennych. W pomieszczeniu musi stanąć też pojemna szafa. W przedpokoju najlepiej sprawdzi się szafa przesuwna – głęboka, z lustrzanymi, prostymi frontami lub gładkimi drzwiami, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń.

heksagony-na-scianachheksagony-na-scianachheksagony-na-scianachheksagony-na-scianach

Całość salonu i kuchni zostaje dopełniona dekoracyjnym papierowym jeleniem w białym kolorze, który, mimo że jest dość duży, ze względu na jednakowy kolor ze ścianą stanowi delikatny i niezbyt rzucający się w oczy akcent geometryczny. Zostaje umiejscowiony symetrycznie nad kanapą, a na szarej ścianie między kuchnią i salonem zawisły ciekawe ramy i obrazy z motywami roślinnymi. Pomieszczenie pomału nabiera właściwego charakteru i coraz bliżej jest zakończenia tej ciekawej metamorfozy.

Salon i kuchnia – aranżacje i dodatki DIY w Twoim domu

Dorota postanowiła wzbogacić mieszkanie o kilka dodatków, które para może wykonać samodzielnie. Zanim jednak zaprosiła ich do swojego warsztatu, zaplanowała ciekawą dekorację na ścianie działowej, czyli portal kominkowy. To imitacja prawdziwego kominka, którą z powodzeniem możesz użyć jako przestrzeń pod dekoracyjne świece, książki czy inne dodatki.

Konstrukcję pod portal można wykonać z niepotrzebnych desek lub płyt, które zostaną połączone we właściwy sposób i zamocowane na ścianie. W tym przypadku boki obłożone zostają dodatkowo naturalnymi sosnowymi deskami. Całość została pomalowana na biało, a następnie przytwierdzona do ściany. W ten sposób uzyskano efekt gipsowego zdobienia, które trudno byłoby tak precyzyjnie wykonać przy użyciu prawdziwego gipsu, mozolnie rzeźbiąc  w nim idealne kształty.

Ola i Adam dostają za zadanie stworzenie naturalnej, dekorowanej drewnem lampki nocnej. W tym celu zostanie wykorzystana kremowa, niewielka lampka nocna oraz wyschnięte, odpowiednio zaimpregnowane kawałki gałązek i pędów. Takie dekoracje może znaleźć w sklepach wnętrzarskich lub sklepach zoologicznych.

aranzacje-doroty-szelagowskiejaranzacje-doroty-szelagowskiejaranzacje-doroty-szelagowskiejaranzacje-doroty-szelagowskiej

Przy pomocy kleju na gorąco i sekatora bohaterowie metamorfozy łączą ze sobą poszczególne kawałki drewna w wymyślonej przez siebie aranżacji i przytwierdzają je klejem do podstawy lampki. To stosunkowo proste i niewymagające dużego doświadczenia zadanie, z którym bez trudu poradzisz sobie w swoim domu. Lampka łączy w sobie akcenty nadmorskie, podróżnicze, a przy tym jest nowoczesna, designerska i unikatowa.

Każda taka samodzielna aranżacja lub własnoręczne wykonanie jakiegoś przedmiotu daje ogromną satysfakcję i wiele radości, a także uczy nowych umiejętności. Aby zmienić przestrzeń wokół siebie, możesz użyć nietypowych przedmiotów lub kompletnie zmienić ich pierwotne zastosowanie. Nie bój się eksperymentować! Jak urządzić kuchnię z salonem i czuć się w niej dobrze? Warto realizować nawet najbardziej oryginalne pomysły – ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Jeśli nie jesteś pewien końcowego efektu, poradź się specjalisty lub dopasuj z nim materiały lub odcienie, a efekt będzie oszałamiający.

salon-z-aneksem-kuchennymsalon-z-aneksem-kuchennymsalon-z-aneksem-kuchennymsalon-z-aneksem-kuchennym

Huśtawka w salonie, czyli dodatki na wagę złota

Niezależnie od tego jak piękne wnętrze zaplanujemy, to dodatki stanowią o jego ostatecznym wyglądzie. Nie musza być kosztowne i wyszukane – czasem niewielkie, prawie niezauważalne akcenty pozwalają ocieplić pomieszczenie i sprawić, że domownikom żyje się w nim lepiej.

wskazowkiwskazowkiwskazowkiwskazowki

W salonie Oli i Adama pojawiła się ciekawa dekoracja, a w zasadzie dodatkowy mebel – piękna i miękka huśtawka. Jej mocowanie stanowią grube, marynarskie liny. Umieszczona została na wprost okna w salonie, dzięki czemu może stać się ciekawym i zaskakującym gadżetem dla odwiedzających parę gości.

hustawka-w-saloniehustawka-w-saloniehustawka-w-saloniehustawka-w-salonie

W pobliżu lustra pojawiły się świece w różnych kształtach, kolorach i wysokościach.  Na stole gości stylizowana zastawa stołowa, błękitne kubki i porcelanowe talerzyki. W oknach pojawiły się długie, grafitowe zasłony, które nadają salonowi miękkości i tworzą go bardziej przytulnym. Na podłodze znajduje się miękki i przyjemny w dotyku dywan, a miejscem do odpoczynku jest biała i wygodna kanapa.

Ola i Adam byli zachwyceni. Mają wreszcie ergonomiczną kuchnię, zmywarkę, piękny salon i bezpieczne oświetlenie nad kuchennym blatem. Olę zaskoczyła romantyczna i oryginalna huśtawka, a mieszkanie wreszcie jest przyjazne dla domowników. Bohaterowie mogą bez skrępowania zapraszać do siebie przyjaciół i cieszyć się wspólnym czasem we dwoje.

Podsumowanie

Podczas urządzania łączonej przestrzeni, która jest jednocześnie salonem i kuchnią, przestrzenią do pracy, odpoczynku i spotkań z bliskimi, dobrze jest postawić na spójne kolory i podobne rozwiązania. Warto wykorzystać odcienie lub produkty do urządzenia kuchni w salonie lub zainwestować w podobne materiały do ich wykonania.

Dzięki wykorzystaniu dodatkowej ścianki działowej i półwyspu kuchennego, kuchnia została optycznie oddzielona od salonu. W korytarzu znalazła się biała, gładka szafa, niemal niezauważalna podczas jej mijania. Zamyka ona przestrzeń i daje duże pole do dalszej aranżacji i doboru dodatków.

heksagony-w-kuchniheksagony-w-kuchniheksagony-w-kuchniheksagony-w-kuchni

Oryginalny akcent stanowią heksagonowe płytki oraz niespotykana huśtawka. Surowość nowoczesnych rozwiązań, czyli gładkich, błyszczących frontów i biel poszczególnych mebli ocieplają miękkie dywany, delikatne oświetlenie z prostych lamp czy drewniane fronty. W tak zrównoważonym mieszkaniu dobrze się zarówno odpoczywa, jak i pracuje. Organizacja przestrzeni jest stosunkowo prosta i pozwala na dowolną zabawę dodatkami. Otwarta kuchnia z salonem to idealne rozwiązanie dla amatorów funkcjonalnych i eleganckich mieszkań w jednym!

Data publikacji: 08.08.2019