Ściana nad blatem w kuchni – top 3 pomysły na jej aranżację

Przestrzeń w kuchni daje duże możliwości aranżacji. Ściana nad blatem w kuchni to miejsce, które możesz wykończyć w konkretny i wyrazisty sposób lub pozostawić neutralną, kładąc nacisk na kolorystyczne dodatki. Jakie są najpopularniejsze trendy i co możesz wykorzystać?

sciany-nad-blatem-w-kuchni

Spis treści:

Ściany w kuchni – nieszablonowe inspiracje aranżacyjne

Przestrzeń kuchenna pozwala na stworzenie ciekawych i nietypowych aranżacji mieszkania. To miejsce, w którym przy pomocy dodatków, sprzętów kuchennych, a nawet zastawy stołowej, możesz zbudować ciepły i zachęcający do spędzania czasu kąt. To, jaki styl wybierzesz i na jakie elementy dekoracyjne postawisz, zależy wyłącznie od Twoich upodobań i tego, do czego ma Ci służyć kuchnia.

Coraz częściej spotyka się kuchnie otwarte na mieszkanie, połączone z jadalnią lub salonem. Nierzadko mieszkanie stanowi jedną niezamkniętą przestrzeń, która jest jednocześnie miejscem pracy, snu, odpoczynku, wspólnego gotowania i zabawy dzieci. To wygodna forma aranżacji, która pozwala na wspólne spędzanie czasu z pozostałymi domownikami i rodzinne biesiadowanie nie tylko podczas posiłków.

Jedną z kluczowych kwestii, z jakimi spotykasz się podczas urządzania i planowania swojego mieszkania, jest zagospodarowanie aneksu kuchennego. Tutaj wyjątkowo ważny jest wybór trwałego i atrakcyjnego wizualnie blatu kuchennego, na którym będziesz stawiać wszystkie kuchenne akcesoria, przygotowywać półprodukty na posiłki i organizować przestrzeń. Nie mniej istotny jest wybór wykończenia ściany nad blatem, która się z nim bezpośrednio styka.

Ściana nad blatem w kuchni może być miejscem eksperymentu, ciekawej i odważnej prowokacji lub tym elementem, który pomoże Ci w codziennym funkcjonowaniu i pamiętaniu o ważnych dla Ciebie rzeczach. Dostosuj ją do zadań, które ma spełniać i ciesz się jej wyglądem. Postaw na taką formę, która będzie łatwa w pielęgnacji i czyszczeniu, a jednocześnie wykorzystaj ją, jak możesz najefektywniej. To zaledwie niewielki fragment ściany, który może diametralnie odmienić Twój dom.

Szkło nad blatem kuchennym

Ściana nad blatem w kuchni to niełatwa i wymagająca regularnego czyszczenia powierzchnia. Bardzo często, podczas gotowania i smażenia, drobinki jedzenia, tłuszcz i woda rozpryskują się na dużej powierzchni. Pozostawiają na ścianie i blacie nieestetycznie i trudne do usunięcia ślady. Sposobem na walkę z tym problemem jest użycie ścieralnej farby lateksowej, którą będziesz mógł wielokrotnie myć, praktycznie po każdym gotowaniu.

Nie jest to jednak idealnie rozwiązanie. Jeżeli do jedzenia dodajemy składniki o silnych właściwościach barwiących, takie jak kurkuma, buraki czy niektóre zioła, mimo dokładnego mycia ściany pozostaną na niej przebarwienia. Rozwiązaniem na te problemy jest szkło nad blatem kuchennym.

szklo-nad-blatem-kuchennym

Szklane panele pozwalają na skuteczne zabezpieczenie ściany. Możesz je kupić w dowolnym kształcie lub wymiarze. Najczęściej są dostępne jako kwadratowe lub prostokątne płyty o zaokrąglonych rogach. Do ich wykonania używa się szkła hartowanego i odpornego na stłuczenia, takiego samego, z jakiego produkuje się deski do krojenia warzyw lub szklane podkładki izolujące ciepło.

Tu możesz wybierać spośród wielu form, kolorów i kształtów. Jeżeli cenisz sobie proste i stonowane rozwiązania, zdecyduj się na szkło gładkie i bezbarwne. Gdy planujesz, że ściana nad blatem ma stanowić główny element dekoracyjny pomieszczenia, wybierz szkło barwione. Może być jednokolorowe, wielobarwne, z przenikającymi się odcieniami albo z motywem ozdobnym. Na rynku są dostępne szkła z motywem kwiatowym, pejzaże, obrazy przedstawiające zwierzęta i wiele innych.

Kiedy decydujesz się na mocne i kolorowe akcenty na szkle, dopasuj je do pozostałych dodatków w kuchni. Skoro szkło ma być na pierwszym planie, pozostałe elementy, np. czajnik, ściereczki lub pojemniki na przyprawy, dobierz w delikatnym i stonowanym kolorze. Jeśli Twoja kuchnia połączona jest z pokojem, kolor szkła niech będzie zgodny z barwą poduszek na kanapie, podkładek do siedzenia lub obrusu.

Szkło jest niezwykle proste w utrzymaniu i czyszczeniu. Aby lśniło czystością, wystarczy płyn do mycia naczyń lub inny detergent, usuwający tłuszcz i gąbka. Panele szklane możesz zamontować bezpośrednio na ścianie przy pomocy specjalnych plastikowych lub stalowych uchwytów. Przy takim rozwiązaniu możliwe będzie wyjmowanie paneli z elementów mocujących i ich dokładne umycie, gdy zajdzie taka konieczność. Możesz także przykleić je na stałe dom ściany lub blatu klejem albo silikonem. To wyjątkowo wygodne rozwiązanie, które posłuży Ci przez lata.

Farba tablicowa w kuchni nad blatem

Drugim, bardzo popularnym obecnie trendem jest farba tablicowa. W kuchni nad blatem bardzo często stosuje się takie rodzaje wykończenia, które szybko się myje i łatwo konserwuje. Farba tablicowa dorównuje wygodą szklanym panelom. Jest przy tym bardzo elegancka i daje efekt aksamitnego, matowego wykończenia wnętrza.

farba-tablicowa-w-kuchni-nad-blatem

To atrakcyjna i elegancka forma zabezpieczenia ściany. Czarna farba dobrze komponuje się zarówno z blatem z płyty, jak i blatem drewnianym, wzmacniając jego kolor i walory estetyczne. Czarny kolor pasuje do wszystkiego – współgra także z marmurem, innymi kamieniami i wszystkimi kolorami frontów meblowych. To podstawowy element wykończenia mieszkania w stylu industrialnym.

Farba tablicowa pozwala na nawet bardzo silne szorowanie i jest w pełni zmywalna. Występuje także w postaci farby magnetycznej, która ma właściwości przyciągania metalu. Dzięki temu przestrzeń nad blatem kuchennym może posłużyć jako tablica do wieszania ważnych informacji, przepisów kulinarnych lub listy zakupowej. Na metalowych uchwytach lub niewielkich łącznikach możesz przyczepić rękawicę kuchenną lub metalowe pojemniki z przyprawami.

Farbę tablicową z łatwością nałożysz na ścianę samodzielnie, z wykorzystaniem miękkiego wałka. Jeżeli po jakimś czasie farba się wytrze, szybko ją odświeżysz – wystarczy naniesienie jednej nowej warstwy. Czarny kolor neutralizuje plamy z wody i jedzenia, a także pozwala osiągnąć matową i gładką strukturę. Ponieważ ściana nad blatem stanowi zazwyczaj niewielką przestrzeń, nie niesie ze sobą ryzyka optycznego zmniejszenia pomieszczenia i pozwala wyeksponować kolorowe kuchenne dodatki.

Drewno nad blatem w kuchni

Ściana nad blatem stosunkowo rzadko zabezpieczana jest przy pomocy drewna. A szkoda, ponieważ drewno nad blatem w kuchni może stanowić niezwykle ciekawe dopełnienie całości dekoracji pomieszczenia. Drewniana ściana może łączyć się z blatem kuchennym, tworząc spójną całość. To dobry pomysł, jeśli chcesz, aby w Twojej kuchni królowały naturalne i ekologiczne materiały.

panele_przyblatowe_kuchenne

Aby drewno służyło Ci na długo, musisz wybrać sprawdzone i skuteczne środki do impregnacji. W przeciwnym razie po kilku miesiącach użytkowania będziesz musiał walczyć z plamami i zabrudzeniami, które trudno będzie usunąć. W tym przypadku najlepiej poradzi sobie odpowiedni lakier do drewna lub olej. Odświeżaj jego warstwę co jakiś czas, by chronił drewno na długo.

Ściana nad blatem w kuchni – podsumowanie

Kuchnia to przestrzeń, w której spędzasz czas każdego dnia. Warto, abyś zdecydował się na takie dekoracje wnętrz, które pozwolą Ci swobodnie gotować, odpoczywać i nie przytłoczą nadmiarem kolorów. Wykończ ścianę nad blatem w taki sposób, który będzie odpowiadał Twoim zwyczajom i potrzebom. Jeśli spędzasz w kuchni dużo czasu i często przygotowujesz samodzielnie posiłki, wybierz materiały, które będą skutecznie chronić ścianę.

Pamiętaj, aby inwestować w dobrej jakości materiały. Nie kieruj się opiniami innych, lecz wybierz to, co Tobie podoba się najbardziej. Zarówno szkło, jak i farba tablicowa czy drewno to solidne produkty, które będą z Tobą przez lata, a gdy Ci się znudzą, szybko je wymienisz lub odświeżysz.

Przed podjęciem decyzji wybierz się do sklepu z elementami do wykończenia domu i obejrzyj zdjęcia z gotowymi aranżacjami. Weź pod uwagę cenę i ustal kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na zagospodarowanie kuchni. Dzięki temu Twój wybór będzie w pełni przemyślany i da Ci pełnię satysfakcji.

Data publikacji: 29.03.2019

Data aktualizacji: 19.06.2024