Czarne ściany – pomysły na czarną ścianę w salonie, kuchni i przedpokoju

Czarne ściany w mieszkaniu mają złą sławę − rzekomo przytłaczają pomieszczenie, zmniejszają je i wprowadzają do wnętrza gotycki mrok. Jednak odpowiednia aranżacja i materiały, z których wykonana jest ściana, mogą zdziałać cuda. Zobacz, czy czarna ściana będzie pasować do Twojego domu.

Czarne ściany

Spis treści:

Czarne ściany mogą zmniejszać optycznie pomieszczenie i sprawiać, że przestrzeń stanie się klaustrofobiczna. To fakt! Jednak czarna strukturalna ściana za kominkiem w salonie czy kontrastująca z białymi szafkami ciemna farba w kuchni wygląda niezwykle elegancko i szlachetnie. Zobacz, w jakich pomieszczeniach warto pomalować ściany na czarno, jakimi materiałami wykończyć ścianę oraz o jakich zasadach aranżacyjnych pamiętać. 

Czarne ściany − do jakiego pomieszczenia pasują?

Tak naprawdę dobrze przemyślane wprowadzenie czarnego koloru na ścianach sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Czarne ściany pasować będą do salonu, kuchni, sypialni, a nawet bawialni. Bardzo gustownym rozwiązaniem jest również pokrycie ścian ciemną farbą w przedpokoju. 

Czarna ściana w salonie

Którą ścianę w salonie najlepiej przemalować na czarno? Staraj się wybrać dobrze oświetlone miejsce. Najlepiej więc sprawdzi się powierzchnia tuż przy oknie, na którą pada światło dzienne. W przypadku wprowadzenia czerni na murze, dobierz jasne i kolorowe dodatki. 

Czarna ściana skupia uwagę. Ozdób ją więc dziełami sztuki, np. okazałą fotografią w ramie czy obrazem. Zawieszenie na niej czarno-białej fotografii w srebrnej lub złotej ramie to klasyczne rozwiązanie, które stosuje się w aranżacjach w stylu francuskim czy nowojorskim. Skoro czerń przyciąga wzrok, wykorzystaj to! Na ciemnym tle zawieś telewizor i stwórz kino domowe. Innym rozwiązaniem jest przemalowanie na czarno powierzchni z kominkiem (nie musisz malować całej ściany − wystarczy pokryć tylko odstającą część zabudowy kominka − sprawdzi się to najlepiej przy pionowych szybach ciągnących się do samego sufitu). 

Czarne ściany w sypialni

Sypialnia to jedno z tych pomieszczeń, w którym ciemne barwy prezentują się bardzo dobrze. To miejsce, w którym dominować powinien spokój i równowaga. Aby nie przytłoczyć pomieszczenia, nie maluj na czarno wszystkich ścian i ogranicz się jedynie do muru za łóżkiem. Będzie ona stanowić ciekawe tło dla centralnego punktu w pomieszczeniu, a więc łóżka. Do czarnej ściany dobierz najlepiej białe lub jasne meble w stylu nowoczesnym. Do wystroju takiego pasować będą również elementy chromowane, srebrne lub złote. Aby dodać pokojowi odrobinę przytulności, wezgłowie łóżka możesz wykonać z jasnobeżowego, miękkiego obicia. Dobrym kontrastem dla czarnej ściany w sypialni jest jasna, miękka wykładzina, na której stąpać będziesz każdego dnia bosą stopą po zejściu z łóżka. 

Malowanie ścian

Czarne ściany w biurze

Czarny kolor jest wyniosły i stylowy. Dlatego pasuje do biznesowego otoczenia. Pomaluj na czarno ścianę za biurkiem. Jeżeli masz pokaźną biblioteczkę, stwórz czarną ścianę i zamontuj na niej drewniany regał w tym samym kolorze. Kolorowe książki będą doskonale prezentować się na jego tle. 

Czarna ściana w kuchni

Czy czerń to dobre rozwiązanie do kuchni? Tak! Czarne ściany dobrze prezentować będą się na tle białych mebli, szczególnie wykończonych okleiną na wysoki połysk. Choć w kuchni ze względów funkcjonalnych królować powinny powierzchnie matowe (nie widać na nich brudu), czasem warto zrezygnować z użyteczności na rzecz ogólnego wyglądu. Czarne ściany wprowadzisz za pomocą glazury ułożonej w przestrzeni między blatami a górnymi szafkami. 

Innym ciekawym pomysłem jest zastosowanie czarnej farby tablicowej na jednej ze ścian lub jej części. Będzie to miejsce, w którym rozpiszesz grafik dnia dla całej swojej rodziny lub też stworzysz na niej własne dzieła sztuki za pomocą kredy. 

Czarne ściany w przedpokoju

Ta aranżacja nie jest polecana w długich i ciemnych korytarzach. Czerń lepiej pozostaw miejscom dobrze oświetlonym. Jeżeli jednak zdecydujesz się na nowoczesny, zaciemniony przedpokój, połącz do z drewnem (np. boazerią) i dodaj wiele źródeł światła. Przydadzą Ci się m.in. listwy ze światłem LED

Czarne ściany − farba tablicowa, winylowa, tapeta czy płytki?

Marzy Ci się czarny akcent na murze w pokoju? Najprostszy sposób na nią to czarna farba do ścian. Pamiętaj, żeby rodzaj pokrycia dobrać do rodzaju pomieszczenia, w którym ją stosujesz. Do łazienki i kuchni, a więc do miejsc, które są narażone na wilgoć i zabrudzenia wybierz farbę lateksową lub akrylowo-lateksową − są one dość odporne na ścieranie. Do innych pomieszczeń nadadzą się z powodzeniem farby akrylowe czy winylowe. Jeżeli zależy Ci na efekcie wow, wybierz farbę strukturalną lub z połyskiem. Gładka, odbijająca światło czarna powierzchnia odda nieco optycznej przestrzeni. Jej przeciwieństwem będzie pokrycie ściany czarną farbą tablicową. Warto wspomnieć, że ten typ pokrycia doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym − możesz ją spokojnie myć wodą, a wszystkie zabrudzenia znikną. Co więcej, wielka tablica i możliwość rysowania po ścianach to dla maluchów nie lata frajda. Sprawdź wszystkie wady i zalety farby tablicowej.

Czarna ściana wykonana z materiałów nadających jej trójwymiarową strukturę potrafi stanowić element dekoracyjny sam w sobie. Do fragmentu muru przymocować możesz poręczne płyty PCV, które mogą imitować np. granit czy czarny marmur. Ciekawe wypukłości zapewni także tapeta. 

Ciemna ściana w salonie może być wykończona dodatkowo sztukaterią lub lamperią. Wybierając to drugie rozwiązanie, ciemny dół wykonany z boazerii angielskiej połącz z jasną tapetą lub farbą u góry. 

Jeżeli boisz się czerni we wnętrzach, jednak podobają Ci się intensywne, ciemne kolory, postaw na granat, grafit lub ciemną zieleń. 

Czarne ściany − o czym pamiętać przy aranżacji?

Czarny kolor na ścianach to trudny temat aranżacyjny. Pamiętaj o kilku zasadach, zanim weźmiesz wałek w dłoń. 

Po pierwsze, unikaj stosowania ciemnych kolorów na ścianach w niewielkich pomieszczeniach. Majestatyczna, czarna farba sprawdzi się na dużym metrażu. Ciemne kolory przytłaczają przestrzeń i optycznie ją zmniejszają. Jeżeli nie chcesz więc stworzyć z pokoju wnętrza zamkniętego pudełka, lepiej wybierz jaśniejszy odcień na mur. 

Po drugie, pomieszczenie z czarnymi ścianami, nawet duże, powinno być dobrze doświetlone, albo światłem słonecznym, albo odpowiednio zaplanowanym oświetleniem sztucznym. W przeciwnym wypadku będzie Ci się wydawać, że Twój salon czy sypialnia jest ciemna, zimna i nic w niej nie widać. 

Po trzecie, dobrym sposobem na rozjaśnienie pomieszczenia z czarnymi ścianami jest zastosowanie kontrastowych połączeń. Czarną fakturę na ścianie połącz z białym marmurem, połyskującymi jasnymi meblami pokrytych okleiną na wysoki połysk lub białą kanapą. Połączenie czerni i bieli to klasyczne rozwiązanie, często stosowane w stylu francuskim, nowojorskim lub nowoczesnym. 

Po czwarte, nie bez powodu wspominamy o połyskujących fakturach mebli. Do pokoju z czarną ścianą wprowadź elementy szklane, lustrzane lub połyskujące, np. podłogę czarnego salonu, wyłóż glazurą wykończoną na wysoki połysk. Dlaczego? To kolejne złudzenie optyczne − powierzchnie takie odbijają światło, powiększając przestrzeń. Do tego czerń w towarzystwie szkła i kryształów wygląda bardzo dostojnie i elegancko. To rozwiązanie, które sprawdziłoby się w pokoju urządzonym w stylu glamour. 

Po piąte, czarna farba lub tapeta spełni doskonale swoją funkcję w pokojach o kształcie tunelu − a więc długich i wąskich. Aby wyrównać proporcje, ściany mniejsze, węższe pomaluj na czarno. W ten sposób przybliżysz je do siebie, a pomieszczenie nabierze nowego wyrazu.

Po szóste, aby nie przytłoczyć pomieszczenia, najlepiej zdecyduj się na jedną, dominującą czarną ścianę w pokoju. Będzie ona pełnić funkcję elementu dekoracyjnego i wyróżni się na tle stonowanego kremu czy bieli.

Po siódme, pamiętaj, że czerń lubi nie tylko towarzystwo jasnych barw, ale i żywych kolorów. Jeżeli masz na oku fotel w odcieniu turkusu, pomarańczowego lub zielonego, ustaw go na tle ciemnej ściany. W ten sposób wydobędziesz jego prawdziwy kolor. 

Czarna ściana w domu − hit czy kit?

Czarne ściany w salonie należy uznać za absolutny hit wnętrzarski ostatnich lat. Trzymając się kilku zasad dopasowywania ich do wnętrza, osiągniesz niepowtarzalny efekt, który nie znudzi Ci się przez lata. W sypialni na czarno pomaluj ścianę za łóżkiem, w salonie zrób ciemne tło dla domowego kina, a w kuchni skontrastuj czarne płytki z białymi szafkami i połyskującą posadzką. Materiały do wykończenia czarnej ściany znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 09.02.2017

Data aktualizacji: 24.06.2024