LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Do czego służą profile ścienne

Prawidłowo zamocowane profile ścienne są niewidoczne, chociaż dzięki nim konstrukcja ściany działowej jest mocna i stabilna. Przy wszelkiego rodzaju pracach remontowo-budowlanych związanych ze zbudowaniem nowej ściany z płyt gipsowo-kartonowych, profili ściennych nie może zabraknąć – które z nich wybrać, aby dobrze postawić przegrodę?

Do czego służą profile ścienne

Profile ścienne znajdują zastosowanie w każdym z pomieszczeń naszego domu. Cienka blacha (najczęściej o grubości 0,5-0,7 mm), z której są wykonane, jest materiałem zapewniającym stabilność, a jej ocynkowanie sprawia, że nie będzie wchodziła w reakcje z materiałami, z którymi profile będą się stykały. Ponieważ postawienie ściany może być konieczne również w takich pomieszczeniach, jak kuchnia, łazienka, suszarnia, pralnia czy nawet sauna, gdzie warunki wilgotnościowe są wyjątkowo niesprzyjające dla wszelkich materiałów budowlanych, w profilach dedykowanych tym pomieszczeniom stosuje się podwójną warstwę ocynkowania, co dodatkowo zabezpiecza konstrukcję nośną nowo postawionej przegrody.

Profile ścienne są używane również jako element konstrukcji sufitów podwieszanych i okładzin sufitowych i dachowych z płyt gipsowo-kartonowych. Spotykamy je również jako element wyposażenia kabin prysznicowych. W zależności od miejsca, w których zostaną zamontowane, przed wyborem odpowiednich należy zapoznać się z ich specyfikacją techniczną – tam, gdzie wilgoć występuje często, zadbajmy o odpowiednią klasę korozyjności (oznaczenie C4 oznacza przeznaczenie do wysokiej agresywności atmosfery, C2 – niskiej). Oczywiste jest, że w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, wraz z wyborem odpowiednich profili idzie w parze zakup wodoodpornych płyt G-K.

Biorąc pod uwagę fakt, że odpowiednie profile ścienne mogą nam również pomóc w kształtowaniu ścian niesymetrycznych i łukowych, dzięki ich użyciu mamy nieograniczone pole do aranżacyjnych eksperymentów. Łatwość postawienia ściany z płyty gipsowo-kartonowej również działa na korzyść stosowania różnorakich udogodnień w swobodnym kształtowaniu przestrzeni mieszkalnej. Kiedy profile ścienne powinny zostać zamocowane, aby konstrukcja ściany była stabilna?

Do czego służą profile ścienne

Po wymierzeniu odległości, w jakich przegroda ma się znaleźć, czyli po wyznaczeniu przebiegu ściany, do profili obwodowych mocuje się taśmę uszczelniającą. W tym momencie profile obwodowe mogą zostać przymocowane do podłogi za pomocą kołków rozporowych. Następnie do nich dopasowuje się i mocuje do ścian profile poziome UW (lub U). Mamy w ten sposób stworzony konstrukcyjny kontur profilowy, który uzupełnia się o pionowe profile słupkowe. Dzięki nim możemy z jednej strony przytwierdzić obudowę ściany z płyty G-K, nałożyć na nią warstwę wełny mineralnej i powtórzyć zabieg płytowania po drugiej stronie nowo powstającej ściany. Po tej czynności pozostaje tylko wykończyć wedle uznania świeżą przegrodę. Taka pojedyncza konstrukcja z jednowarstwowym poszyciem z płytami G-K należy do najprostszych do wykonania. Profile ścienne mogą służyć również do zbudowania stabilnej podstawy do bardziej skomplikowanych, grubszych ścian o lepszych właściwościach izolacyjnych.