Piec do pizzy – o czym pamiętać podczas jego budowy?

Gdy w 1830 r. w Neapolu działalność rozpoczęła pierwsza pizzeria, świat podbiło nie tylko danie, ale również tradycyjny piec, w którym powstała pizza. Dzisiaj jej miłośnicy nie potrafią sobie wyobrazić, aby ich ulubiony przysmak powstawał w czymś innym, niż w opalanym drewnem piecu. Warto poznać podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać podczas jego budowy.

Piec do pizzy

Piece do pizzy budową nie różnią się zasadniczo od tych przeznaczonych do wypieku chleba, aczkolwiek, w odróżnieniu od tych drugich, komin powinien w nich znajdować się zawsze z przodu. Reszta konstrukcji jest taka sama, bowiem opiera się na kumulacji ciepła w jego wnętrzu.

Kształt

Aby to osiągnąć, piec powinien posiadać kształt kopuły, który sprawi, że pizza dzięki nagromadzonej w jego wnętrzu wysokiej temperaturze będzie odpowiednio wypieczona. Taka konstrukcja sprawia bowiem, że ciepło jest skumulowane na podłodze i pozwala na równomierny wypiek. Natomiast komin usytuowany w przedniej części paleniska zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza w komorze.

Materiał

Aby piec posiadał odpowiednie właściwości, należy wykonać go z określonych materiałów, które charakteryzują się dobrym współczynnikiem akumulacji ciepła. To zapewnią nam m.in. cegły szamotowe i glina oraz specjalna zaprawa, która jest odporna na działanie wysokich temperatur. Do budowy tego rodzaju pieca bez obaw możemy użyć zaprawy zduńskiej, która nie kruszy się pod wpływem ciepła.

Producenci oferują również gotowe wkłady, czyli serce takiego pieca, jednak z powodzeniem możemy go zrobić także przy użyciu powszechnie dostępnych materiałów, mając przy tym pewność, że będzie posiadał takie same właściwości, jak wykonany fabrycznie wkład.

Piec do pizzy

Budujemy

Zanim przystąpimy do murowania naszego pieca na pizzę, należy wykonać cokół, na którym powstanie reszta konstrukcji. Zapewni to izolację od dołu i umiejscowi całość na wygodnej dla nas wysokości. Najczęściej tego rodzaju podstawę wykonujemy z cegieł lub kamieni, ale możliwa jest również konstrukcja drewniana.

Gdy fundament jest gotowy, przystępujemy do budowy pieca. Pierwszym krokiem jest położenie na spodzie kilkunastocentymetrowej warstwy gliny, która może być wzbogacona o słomę. Przed nałożeniem całości warto dno wyłożyć butelkami lub tłuczonym szkłem, a dopiero na to położyć mieszankę gliny. Będzie dzięki temu stanowiła izolację, która pozwoli na utrzymanie we wnętrzu pieca odpowiedniej temperatury. Następnie należy odczekać, aż glina wyschnie, co może trwać nawet miesiąc.

Gdy podstawa będzie gotowa, układamy na niej cegły szamotowe, które będą stanowiły palenisko. Łączymy je za pomocą wspomnianej zaprawy i znowu czekamy, aż wyschnie.

Kolejnym krokiem jest wymurowanie komory piekarniczej, która powinna mieć kształt kopuły. Aby jej konstruowanie przebiegło sprawnie, najlepiej posłużyć się drewnianym stelażem, na którym będziemy układać cegły szamotowe. Całość łączymy ze sobą za pomocą zaprawy, jednak warto zwrócić uwagę na to, aby spoiny były jak najmniejsze, ponieważ każda z nich przyczynia się do późniejszej utraty ciepła. Powstałą konstrukcję możemy następnie obłożyć dodatkową izolacją, np. z gliny lub wełny mineralnej.

Piec z gliny

Całą konstrukcję możemy wykonać również w pełni z gliny. W takim przypadku po położeniu cegieł szamotowych, stanowiących dno paleniska, usypujemy na nich kopiec z piasku i nadajemy mu odpowiedni kształt. Następnie obkładamy go mokrymi gazetami i gliną. Gdy całość wyschnie, wycinamy otwór i wygarniamy ze środka piasek. Ostatnim krokiem jest zapalenie małego ognia, który przyspieszy wyschnięcie glinianej konstrukcji. Tak wybudowany piec w pełni spełni swoją rolę.

Murowany

W przypadku, gdy nie zdecydujemy się na powyższe rozwiązanie z gliny, murowany piec należy odpowiednio wykończyć. Bardzo istotne jest wykonanie komina, który powinien znajdować się w przedniej części, jak również otworu i drzewiczek. Zakłada się, że otwór powinien mieć wysokość równą 63% wysokości kopuły pieca. To sprawia, że w środku powstaje odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Następnie całości możemy nadać dowolny wygląd zewnętrzny, który w pełni będzie zależał od naszych upodobań.

Jak działa?

W odróżnieniu od pieca do wypieku chleba, pizzę pieczemy w palenisku, w którego wnętrzu pali się jeszcze ogień. Ważne jednak, aby płomień nie miał bezpośredniej styczności z ciastem. Dlatego wystarczy, że niewielki ogień będzie znajdował się w tylnej części paleniska. Reszty dokona zgromadzone w cegłach ciepło, które sprawi, że pizza będzie wypieczona idealnie.