Rodzaje profilów do płyt g-k

Chcąc zbudować ściankę działową w systemie suchej zabudowy, powinniśmy wyposażyć się w szereg akcesoriów, które podtrzymają i ustabilizują płyty – należą do nich m.in. profile ścienne. Sprawdźmy, jakie ich rodzaje mamy do wyboru i na co zwrócić uwagę przed zakupem!

Jakie typy profilów do płyt g-k wyróżniamy?

Do naszej dyspozycji jest kilka rodzajów profilów do płyt gipsowo-kartonowych, które różnią się między sobą zastosowaniem. Zobaczmy, jakie mamy możliwości:

profile ścienne – przy budowie ścian działowych z płyt g-k korzysta się najczęściej z dwóch rodzajów profilów – CW oraz UW. Pierwsze z nich to tzw. słupki, które ustawia się pionowo w środku ściany. Bardzo często są wyposażone w otwory, które pozwalają na poprowadzenie instalacji elektrycznej. Profile ścienne typu UW nadają się z kolei do przymocowania płyt g-k w poziomie – do podłogi lub sufitu. Dzięki nim płyty nie przesuwają się w trakcie użytkowania;

Rodzaje profilów do płyt g-k

profile sufitowe – doskonale sprawdzą się tutaj profile typu CD. Jeśli wybierzemy wariant o giętej krawędzi, wykonamy z niego nietypowe sufity – chociażby takie o łukowatym kształcie;

profile do ościeżnic – ościeżnice to miejsca narażone na stosunkowo duże obciążenie, dlatego też warto zastosować w nich wyjątkowo wytrzymałe i sztywne profile. Najlepiej sprawdzi się tutaj wzmocniony model z oznaczeniem UA – wykonuje się go z grubej blachy, która zapewni konstrukcji optymalną stabilność;

profile do poddaszy – możemy tu sięgnąć po tzw. profile kapeluszowe o niewielkiej wysokości, które mocuje się bezpośrednio do ściany lub stropu. Alternatywę dla nich stanowią profile typu CD przytwierdzone przy użyciu specjalnych uchwytów lub wieszaków.

Porada eksperta

Wybierając profile do płyt g-k możemy dobierać poszczególne z nich z osobna bądź zdecydować się na zakup całego kompletu od jednego producenta. Decydując się na tę drugą możliwość, zyskujemy jednak pewność, że poszczególne akcesoria będą do siebie lepiej pasować, a dzięki temu staną się mniej widoczne na gotowej konstrukcji – a cała ściana będzie się lepiej prezentować.

Rodzaje profilów do płyt g-k

Akcesoria do profilów do płyt gipsowo-kartonowych

Same profile nie wystarczą nam jednak do zbudowania stabilnej ściany działowej – konieczne jest także wykorzystanie dodatkowych akcesoriów. Zobaczmy, co jeszcze się przyda:

- łącznik krzyżowy – jego zastosowanie pozwala na zbudowanie stelaża dwupoziomowego,

łącznik wzdłużny – przy jego użyciu przedłużymy zbyt krótki profil,

łącznik poprzeczny – wykorzystuje się go do poprzecznego łączenia profili do płyt g-k,

wieszak obrotowy – najczęściej posiada zintegrowany pręt, sprężynę lub noniusz. Doskonale posłuży do podwieszenia profili do belek dachowych albo stropu,

wieszak do poddaszy – umożliwi trwały montaż podwieszonych profili do krokwi.

Jakie inne artykuły przydadzą nam się podczas stawiania ścianki z płyt gipsowo-kartonowychZajrzyjmy do tego artykułu, by się dowiedzieć! Duży wybór akcesoriów do płyt g-k znajdziemy również w tej kategorii.