Ściany z betonu komórkowego - cienkie czy grube spoiny?

 

W każdym domu potrzebne są ścianki działowe. Z czego najlepiej je budować? Jak się okazuje, doskonałym materiałem do tego może być beton komórkowy! Ma wiele zalet, które nie tylko przyspieszą pracę, ale także pozwolą sporo zaoszczędzić. Materiał ten przyda się także do wznoszenia ścian zewnętrznych. Jaki beton komórkowy na ściany zewnętrzne użyć, a także jak murować ściany z betonu komórkowego? Odpowiedzi szukaj w artykule! Pozwoli Ci to szybciej i taniej zakończyć swoje prace budowlane i wykończeniowe.

beton

Przejdź do następnych akapitów: 

  1. Ściany działowe z betonu komórkowego – dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?
  2. Ściany z betonu komórkowego – co powinieneś wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz?
  3. Murowanie ścian działowych z betonu komórkowego

Ściany działowe z betonu komórkowego – dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Odpowiedni materiał dobierz na etapie planowania całej konstrukcji domu. Musisz wiedzieć, gdzie będą znajdować się ścianki działowe. Z czego można je zbudować? Do wyboru masz cegły ceramiczne, płyty karton-gipsowe i beton komórkowy. Murowanie ścian działowych z betonu komórkowego jest nie tylko szybkie, ale również tanie. Materiał ten ma wiele właściwości, które doskonale sprawdzą się przy tego rodzaju konstrukcjach.

Beton komórkowy ma różne odmiany, ale na ścianki działowe nadają się głównie cieńsze bloczki i płyty, a nie grube bloki, służące raczej do stawiania murów zewnętrznych czy ścian nośnych. Płyty i bloczki z betonu komórkowego (tak jak sam beton komórkowy – BK) produkowane są z piasku i cementu spulchnianego tlenkiem aluminium. Jest to materiał przyjazny w formowaniu i murowaniu. Na wykonanych z BK ścianach możemy z łatwością uzyskać gładką i równą powierzchnię.

Z płytek i bloczków z lekkiego betonu możemy wykonywać wszelkie murki, przepierzenia czy ścianki dzielące pomieszczenia domowe. Sprzyja temu zwłaszcza niewielka masa materiału (1 m² BK waży około 50 kg), a także duże wymiary jednostkowe (24 × 59 cm) oraz łatwość przycinania do potrzebnych rozmiarów.

Zatem ściany z betonu komórkowego są lekkie, ponieważ materiał jest napowietrzony. Waga betonu zależy od jego gęstości. Jednak beton nawet o dużej gęstości jest lżejszy niż inne materiały budowlane nawet o 60%. To oznacza to mniejszy ciężar, który obciąża strop. Nie musisz więc dodatkowo go zabezpieczać i wzmacniać.

Ponadto ściany działowe z betonu komórkowego bardzo szybko się wznosi. Wpływa na to kilka czynników. Sam beton komórkowy jest materiałem niezwykle prostym w obróbce. Można szybko docinać go prostymi narzędziami takimi jak piła widiowa. Dzięki temu możesz doskonale dopasować kolejne elementy i stworzyć płaską powierzchnię ściany już w jeden weekend.

Na szybkość murowania wpływa także wyposażenie niektórych rodzajów betonu komórkowego w odpowiednie łączenie na zasadzie pióra i wpustu. Ponadto różnorodność wymiarów, w jakich występuje beton komórkowy, pozwala także wybrać naprawdę duże elementy, które pozwolą jeszcze szybciej wznieść ściany działowe w domu.

Ostatnim czynnikiem wpływającą na szybkość prac jest to, że beton komórkowy nie wymaga specjalnej obróbki i wykańczania po murowaniu. Materiał ten cechuje dokładność wymiarowa. Każdy z elementów jest niemal identyczny, co pozwala użyć naprawdę cienkiej warstwy tynku o grubości 10–15 mm. Przy równej powierzchni możliwej jest także bezpośrednie kładzenie na beton komórkowy np. tynku strukturalnego czy płytek.

Szybkość wznoszenia ściany z betonu komórkowego przekonuje niejednego inwestora. Jeśli podejmujesz się samodzielnie prac budowlano-wykończeniowych, beton komórkowy również dla Ciebie będzie doskonałym materiałem. Z łatwością sam wzniesiesz ścianę, bez pomocy specjalistów. Biorąc pod uwagę wybór innych materiałów np. płyt kartonowo-gipsowych, których wykorzystanie do wznoszenia ścian działowych wymaga także zbudowania specjalnej konstrukcji z aluminiowych ram, murowanie ścian działowych z betonu komórkowego jest lepszym rozwiązaniem zarówno dla specjalistów, jak i amatorów. 

Ściany działowe z betonu komórkowego dają także ogromną swobodę aranżacyjną. Dzięki temu, że są łatwe w obróbce, możesz wznosić ściany w różnych kształtach. Doskonale sprawdzają się także w roli nadproża. Możesz szlifować je i przycinać w kształt łuku. Ponadto z betonu komórkowego można tworzyć najróżniejsze elementy wykończeniowe takie jak ozdobne obudowy kominków, półki, szafki kuchenne i łazienkowe, a nawet regały na książki.

bloczki betonowe

Ściany z betonu komórkowego – co powinieneś wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz?

Jak już zostało wspomniane, z betonu komórkowego można stawiać także ściany zewnętrzne. Do tego warto jednak użyć odpowiedniego rodzaju betonu. Jaki beton komórkowy na ściany zewnętrzne będzie najlepszy? Wszystko zależy oczywiście od planu konstrukcyjnego i własnych potrzeb. W wyborze odpowiedniego rodzaju najlepiej jednak kierować się jego izolacją cieplną i wytrzymałością.

Oba parametry zależą tak naprawdę od gęstości betonu komórkowego. Materiał ten zyskał swoją popularność głównie przez doskonałą izolacyjność cieplną. Najlepszym izolatorem jest beton o jak najmniejszej gęstości. Pozwala on wznosić ściany pozbawione innych materiałów izolacyjnych, które utrzymują ciepło w pomieszczeniu.

Mniejsza gęstość betonu komórkowego oznacza jednak większy udział powietrza w jego strukturze, a co za tym idzie lekkość i mniejszą wytrzymałość. Odpowiedni rodzaj materiału należy wówczas wybrać w zależności od planów konstrukcyjnych. Beton komórkowy o najmniejszej gęstości pozwala jednak na wznoszenie bezpiecznego kilkukondygnacyjnego budynku. W przypadku domów o czterech lub większej ilości kondygnacji warto zastanowić się nad innym materiałem bądź betonem o większej gęstości.

Beton komórkowy cechuje się niską izolacją akustyczną, co przy wznoszeniu ścian działowych w pomieszczeniach, gdzie zależy Ci na ciszy, może okazać się problemem. Wówczas warto wybrać beton o niższej gęstości, który wykazuje większą izolacyjność akustyczną. Razem ze zwiększeniem gęstości spada co prawda izolacja cieplna, jednak w przypadku ścian działowych w pomieszczeniach ogrzewanych nie odgrywa ona już tak znaczącej roli. Beton komórkowy o gęstości 500, 600 lub 700 powinien spełnić Twoje oczekiwania.   

Aby dobrze się przygotować, warto wiedzieć jak murować ściany z betonu komórkowego. Dzięki temu przed rozpoczęciem prac zgromadzisz potrzebne narzędzia i materiały.  

Na początek warto wyposażyć się w piłę widiową i prowadnicę kątową, która pozwoli Ci na precyzyjne docięcie bloczków z betonu komórkowego. Każdy bloczek musi być połączony odpowiednią zaprawą. Do jej rozrobienia, będziesz potrzebować wiadra, mieszadła, a do jej nakładania kielni. Ponadto przyda Ci się poziomica, którą będziesz kontrolować równy poziom wznoszonej ściany. Na koniec przyda się paca do nakładania tynku czy rylec, za pomocą którego wykonasz niezbędne bruzdy w ścianie pod np. instalację elektryczną.

Płyty czy lekkie bloczki z BK wiąże się z podłożem najczęściej za pomocą zaprawy klejowej. Poza typowymi kształtami dostępne są także specjalnie wyprofilowane nadproża, belki stropowe i inne kształtki z betonu komórkowego. Po odpowiednim przycięciu mogą one stanowić spore ułatwienie przy stawianiu ścianek działowych.

Przy łączeniu BK na ściankach działowych możliwe jest także stosowanie drobnoziarnistej zaprawy murarskiej, jednak użycie zapraw klejowych przynosi w tym wypadku lepsze efekty. Zapewnia większą spoistość i pozwala na położenie cienkiej warstwy spoiny, co sprzyja uzyskaniu gładkiej i równej powierzchni ściany.

3.Murowanie ścian działowych z betonu komórkowego

Zatem jak murować ściany z betonu komórkowego? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje i czynności, które należy przeprowadzić w czasie wznoszenia ścian z betonu komórkowego.

Każdą ścianę powinniśmy najpierw dobrze wypoziomować i szczególnie starannie ułożyć pierwszą warstwę betonu komórkowego, stanowiącą podstawę dla równego mocowania pozostałych. Pod tę warstwę można nałożyć nieco więcej materiału spajającego, dzięki czemu uzyskamy możliwość dokładniejszego wypoziomowania. Potem te pierwsze, nieco grubsze spoiny, bardzo dokładnie wyrównujemy.

Przy płytkach z BK i bloczkach z lekkiego, cienkiego betonu niezbędne staje się spoinowanie pionowe. Nakładamy więc cienką warstwę zaprawy (klejowej lub innej drobnoziarnistej) i dociskamy do niej lub dobijamy gumowym młotkiem kolejne elementy. W trakcie budowy ścianę działową łączymy z prostopadłą ścianą konstrukcyjną przy pomocy specjalnych łączników oraz spoiny pionowej.