Do czego wykorzystać siatkę rattanową?

Rattan znany jest nam głównie z wykonanych z niego mebli stanowiących wyposażenie wielu ogrodów. Siatka rattanowa to produkt, w który możemy zaopatrzyć się w wyspecjalizowanych sklepach i który może posłużyć nam do ich renowacji, ale nie tylko. Oto do czego jeszcze będzie przydatna.

Do czego wykorzystać siatkę rattanową?

Przeczytaj także: Elementy dekoracyjne w ogrodzeniu, jak dopasować do ogrodu?

Zalety siatki rattanowej

Siatka rattanowa to rodzaj plecionki wykonanej z włókien rattanowych. Jest więc produktem naturalnym, który – w zależności od rodzaju – może pozostać w oryginalnym kolorze (siatka z licem) lub który możemy zabarwić na dowolny kolor (siatka bez lica). Daje to wiele możliwości aranżacyjnych, które pozwalają na połączenie ekologicznych upodobań z nowoczesną kolorystyką. Siatki rattanowe dostępne są w kilku wersjach w zależności od typu zastosowanego materiału (kory lub rdzenia rattanu), a także od rodzaju splotu. Znajdziemy siatki o mniejszych i większych oczkach, uformowanych w odmienny sposób. Siatkę zakupimy na metry, dzięki czemu możemy wykorzystać ją do wielu różnych celów. Poniżej wymieniamy kilka najpopularniejszych zastosować siatki rattanowej, choć z pewnością jest ich o wiele więcej – zwłaszcza w zakresie dekorowania pomieszczeń.

Naprawa mebli

Siatka rattanowa bardzo często stosowana jest do naprawy wykonanych z tego materiałów mebli – głównie siedzisk i oparć foteli czy krzeseł. Możemy zastąpić nią nawet wyplatane ręcznie siedzisko, choć oczywiście nie uzyskamy również efektownego rezultatu. W wielu wypadkach jednak siatka rattanowa, klej i odpowiedni kołek wystarczą, by przywrócić dawny blask naszym meblom bez konieczności oddawania ich w ręce specjalisty.

Maskownica na grzejnik

Ażurowa siatka z naturalnego materiału stanowi doskonały materiał na wykonanie osłony nieestetycznego grzejnika. Świadczy o tym fakt, że tego typu maskownice wykonywane są na zamówienie w wielu firmach. Siatkę rattanową wystarczy rozciągnąć w drewnianych ramach. Jeśli mowa o maskownicach, warto dodać, że siatka z rattanu może przydać się także do ozdobnego wykończenia kratki wentylacyjnej.

Sprawdź również: Maty ogrodzeniowe – rodzaje, funkcje, jak je prawidłowo zakładać?

Do czego wykorzystać siatkę rattanową?

Dekoracje mebli

Plecionka rattanowa stanowi także ciekawą propozycję na dekoracje frontów mebli. Z pewnością doda im uroku, a także klasycznego wyrazu, szczególnie jeśli zachowamy jej pierwotny kolor. Siatka przyda się np. do zmiany wizerunku frontów mebli kuchennych – części oszklone możemy zastąpić właśnie plecionką.

Ażurowa struktura sprawdzi się także podczas projektowania parawanów, którymi w symboliczny sposób oddzielimy poszczególne strefy w naszym domu.