Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Elementy dekoracyjne w ogrodzeniu, jak dopasować do ogrodu?

Aby ogrodzenie domu pełniło nie tylko funkcję czysto użytkową, ale także stanowiło element dekoracyjny naszej posesji ważne jest, by płot, brama wejściowa, a także ogród tworzyły zgraną całość. W ozdabianiu przestrzeni przydatne okażą się różnego rodzaju akcesoria kute, lecz aby wyglądały estetycznie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Podpowiadamy na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy dekorowaniu ogrodzenia.

Elementy dekoracyjne w ogrodzeniu

Ogrodzenie dekoracyjne a kwestie prawne

Z kwestiami prawnymi dotyczącymi stawiania ogrodzenia powinniśmy zapoznać się jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy. Na początku należy upewnić się, jakie wytyczne odnośnie wysokości, kształtu i budulca znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Nasz projekt nie może bowiem zaburzać spójnego wyglądu okolicznej zabudowy. Niedostosowanie się do panujących zasad może grozić grzywną, a nawet koniecznością rozbiórki niezgodnych z nimi elementów. W razie wątpliwości, zawsze możemy skonsultować nasze pomysły z urzędnikiem.

Ogrodzenie – samodzielny element czy część większej całości?

Odgórna zasada dotycząca wyboru estetyki ogrodzenia jest taka, by stanowiło ono uzupełnienie dla stylu, w jakim wykończony jest dom, a także by pasowało do wyglądu ogrodu. W związku z tym inny płot wybierzemy dla posesji w typie dworku, a inny jeśli stawiamy na prostotę i uniwersalność. Łączenie elementów z tak zwanych „innych bajek” może początkowo wydawać się ciekawym rozwiązaniem, lecz z czasem spowoduje wśród mieszkańców wywołane brakiem spójności i estetyki, rosnące poczucie dyskomfortu.

O tym, jak zbudować uniwersalne ogrodzenie, pasujące do niemal każdego domu, przeczytasz tutaj.

Elementy dekoracyjne w ogrodzeniu

Ogrodzenie, które podkreśli piękno ogrodu

Ogród nierzadko bywa wizytówką naszej posesji. Jeśli chcemy, aby efekt naszej pracy był widoczny także poza granicami działki, warto postawić na proste dekoracje ogrodzenia. Proste, szeroko rozstawione pręty, lub akrylowe prześwity sprawią, że zieleń wokół domu stanie się widoczna i będzie bardziej doświetlona. Jednocześnie takie rozwiązanie idealnie pasuje do eleganckiego, ale nowoczesnego wystroju.
Jeśli w ogrodzie stawiamy na prywatność oraz zależy nam na odrobinie tajemniczości, doskonale sprawdzi się ogrodzenie uzupełnione o ażurowe moduły dekoracyjne z roślinnymi motywami.

Przeczytaj też, jakie rośliny sadzić przy ogrodzeniu.

Ponadczasowe rozwiązania dekoracyjne

Jeśli dom otoczony jest przez gruby mur, warto postawić na przestronniejszą furtkę wykonaną z prostych prętów – uczyni to wejście na naszą posesję bardziej reprezentacyjnym.

Pozbawiony wyrazu drewniany płot lub pobielany mur możemy ożywić fragmentem w nietypowym, żywym kolorze. Dobrze, jeśli takie rozwiązanie zastosujemy także na elewacji domu.

Gdy jest to możliwe, warto sięgnąć po elementy ogrodzenia wykonane z różnych materiałów – metalowa furtka przy drewnianym płocie może prezentować się zaskakująco elegancko i nadać posesji wyjątkowy charakter.