Produkty

Maty ogrodzeniowe – rodzaje, funkcje, jak je prawidłowo zakładać?

Maty ogrodzeniowe – rodzaje, funkcje, jak je prawidłowo zakładać?

Produkowane najczęściej z bambusa, trzciny lub wikliny – stanowią nieodłączny element siatki. Dzięki nim przysłaniamy wszystko to, co znajduje się na naszej działce w krótkim czasie i stosunkowo niskim kosztem. Jakie podstawowe rodzaje mat możemy wyróżnić w naszym ogrodzie? Wreszcie, które z nich sprawdzą się najlepiej na naszej działce?

mata bambusowaMata to najszybszy sposób na przysłonięcie tego wszystkiego, co znajduje się w naszym ogródku. Dzięki niej możemy poczuć się swobodnie, wiedząc, że nikt nas nie podgląda. To najlepszy sposób na szybkie zasłonięcie ażurowej siatki i stworzenie ogrodzenia z pięknym efektem zacienienia.

Podstawowy podział:

Trzcinowe i słomiane – wytworzone z trawy przypominającej cienki bambus lub z łodyg trzciny, w jasnym słomianym kolorze, niestety zwykle stanowią osłonę jednorazową, jednosezonową. Dłuższe ich użytkowanie jest niemożliwe przede wszystkim ze względów praktycznych. Materiał, z jakiego są wykonane, nie jest tak solidny jak inne. Jest narażony na wilgoć oraz spadki temperatury.

Maty wiklinowe – wykonane najczęściej z niekorowanych gałązek wierzby w kolorze ciemnobrązowym lub rdzawym, mogą być też barwione na inne kolory, stosowane bardzo często przede wszystkim ze względu na swoją trwałość, przy prawidłowym użytkowaniu mogą służyć nam przez kilka lat.

Maty bambusowe – spośród wszystkich mat uchodzą za najmocniejsze i chociażby dlatego są zwykle także najdroższe, wykonane z pędów bambusa, dokładnie plecione, w naturalnym kolorze, nie są wrażliwe na działanie trudnych warunków atmosferycznych.

Maty wrzosowe – najnowszy produkt w zakresie bogatej gamy mat, ich oryginalność zapewnia nietypowy wygląd.

Rozmiar ogrodzenia a wymiar maty

Producenci tych materiałów szybko zorientowali się, że produkt ten trzeba dopasować do wymagań, jakie narzucają wymiary ogrodzenia. Chociażby dlatego możemy je zakupić w rozmiarach od 90 cm do nawet 2 metrów wysokości, szerokość pojedynczej maty to natomiast około 3-6 m; zresztą w razie konieczności zarówno trzcinę, jak i wiklinę można dowolnie podciąć.

Montaż maty polega na przywiązaniu każdego panelu drutem nierdzewnym ocynkowanym do drewnianych belek lub do siatki ogrodzeniowej.

Zastosowanie mata wiklinowa

Maty na pewno sprawdzą się w ogrodach, gdzie panuje naturalna kolorystyka, japońskich lub nowoczesnych. Stanowią idealne połączenie z naturą, drzewami, krzewami, trawnikiem. Mogą też zasłaniać te miejsca działki, które szpecą cały ogród. Maty, oprócz montażu w ogrodzie, często przeznaczane są także do przykrywania balustrad balkonowych. Wreszcie, mogą się także przydać do osłaniania roślin przed zimnem.

Czy i w jaki sposób konserwować maty?

Maty przymocowane do siatki szybko stworzą nam szczelną i mocną barierę przed wiatrem oraz wścibskim okiem sąsiada. Montaż jest niebywale prosty. Zwykle ogranicza się do przywiązania maty drucikiem ocynkowanym do ogrodzenia. Najlepiej wykonać wiązanie w kilku miejscach, tak by produkt mocno trzymał się danego podłoża. Jeśli chcemy przymocować matę do drewnianego ogrodzenia, wystarczy, że przybijemy ją gwoździami lub wkrętami do danej powierzchni.

Pamiętajmy, aby mocowanie było bardzo solidne. Mata będzie przecież narażona na działanie silnego wiatru oraz deszczu.

Oczywiście z biegiem czasu kolor naszej maty będzie się zmieniał. Możemy wzmocnić jego intensywność, stosując np. bezbarwny lub brązowy drewnochron.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak przygotować balkon na wiosnę i lato dla psa i kota?

Jak przygotować balkon na wiosnę i lato dla psa i kota?
Przygotowanie balkonu na ciepły sezon jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy w domu jest pies lub kot. Wymaga zastosowania zabiegów, które zape...
Czytaj więcej

Mata trzcinowa w ogrodzie – do czego ją wykorzystać

Mata trzcinowa w ogrodzie – do czego ją wykorzystać
Mata trzcinowa to niedrogi produkt, który w naszych ogrodach znajdzie wiele zastosowań. Doskonale sprawdzi się także na tarasie lub balkonie. Jaką mat...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć się przed wiatrem w ogrodzie

Jak zabezpieczyć się przed wiatrem w ogrodzie
Delikatny i orzeźwiający wiatr przynosi ulgę, jednak tylko w wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni. W wielu wypadkach skutecznie utrudnia ogrodowe spotkani...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Maty ogrodzeniowe – rodzaje, funkcje, jak je prawidłowo zakładać?