Szalunki z desek – wady i zalety

Jednym z najczęściej używanych materiałów do wykonywania szalunków są deski. Dzieje się to oczywiście nie bez przyczyny, ale czy na pewno to najlepsze rozwiązanie? Na rynku dostępne są również inne materiały szalunkowe – jak na ich tle prezentują się drewniane deski?

Szalunki z desek

Po deski szalunkowe często sięgają nie tylko drobni przedsiębiorcy czy prywatni inwestorzy, ale i potężne firmy deweloperskie. To podstawowy materiał, który potrzebny jest do wykonania fundamentów, stropów, schodów, nadproży czy ogrodzenia oraz innych elementów konstrukcyjnych. Z desek zbijemy specjalną formę, która pozwoli nadać określony kształt mieszance betonowej. Szalunek to niejako podstawa budowy i wykonuje się go jako jedną z pierwszych czynności podczas stawiania domu. Czynność tę nieprzypadkowo nazywa się deskowaniem.

Jakie są główne zalety wykorzystania desek drewnianych do budowania szalunków?

Najczęściej używamy tarcicy lub calówek, czyli tanich desek konstrukcyjnych wykonanych z sosny. Ich grubość waha się między 25 mm a 32 mm. Koszt takiego materiału jest niższy niż większości płyt czy szalunków przestawnych, co ma szczególne znaczenie przy dużych budowlach. Ponadto, po rozmontowaniu ich i oczyszczeniu, deski możemy wykorzystać do wznoszenia innych konstrukcji, a nawet sprzedać.

Deski są również łatwe w montażu i nie chłoną wody, dlatego nawet w przypadku niesprzyjającej pogody nie spęcznieją i nie naruszą kształtu betonowej wylewki, co mogłoby mieć miejsce w przypadku płyt OSB. Drewno nie łączy się również trwale z betonem, dlatego łatwo jest potem rozmontować konstrukcję. Deski mogą być szybko gotowe do innego zastosowania.

Deski szalunkowe są również bardzo szeroko dostępne, dlatego nie będziemy mieli problemów z ich zdobyciem. Mamy szansę zakupić je w tartaku lub markecie budowlanym i swobodnie wybrać ich jakość, długość, szerokość i grubość. Mamy szansę więc najlepiej dopasować ich parametry do wymogów budowy, a także późniejszych zastosowań.

Szalunki z desek

Czy deski szalunkowe mają wady?

W niektórych kwestiach inne materiały przewyższają funkcjonalność desek. Przede wszystkim są one pracochłonne w montowaniu – na przykład ze względu na to, że często wymagają przycinania. Nierzadko zdarza się, że część materiału po prostu się marnuje. Do szalowania stropów betonowych z pewnością lepsze będą płyty. Jeśli natomiast chcemy, aby nasze powierzchnie betonowe pozostały w oryginalnym, niewykończonym stanie, lepiej będzie zastosować szalunki systemowe – po deskach bowiem pozostaną nieestetyczne ślady.

Deski szalunkowe tracą również na funkcjonalności, jeśli często stawiamy fundamenty – wtedy warto zaopatrzyć się w gotowe szalunki systemowe, których możemy używać do każdej inwestycji, a także wypożyczać innym firmom. Zazwyczaj desek nie wykorzystamy więcej niż dwa razy. Jeśli są marnej jakości, można je wtedy zazwyczaj tylko spalić.

Za pomocą płyt i szalunków systemowych szybciej wykonamy konstrukcje niż za pomocą desek. Wymagają one również niekiedy podparcia, do czego potrzebne nam będą drewniane stemple. Również do wylewania obłych czy innych nieregularnych kształtów betonowych lepiej przydadzą się nam materiały bardziej elastyczne – deski są bowiem sztywne.