Płyta budowlana Ultrament – zastosowanie i montaż

Dostępna w sieci sklepów Castorama płyta budowlana Ultrament to nowoczesny produkt, który doskonale sprawdzi się podczas wielu prac remontowo-wykończeniowych w rozmaitych budynkach. Oto, w jakich sytuacjach możemy się na niego zdecydować i jak powinien wyglądać montaż takiego budulca.

Płyta budowlana

Spis treści:

Szerokie zastosowanie

Mimo iż ogólnym zastosowaniem płyty budowlanej Ultrament jest izolacja termiczna, może służyć z powodzeniem także do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji. Dzięki temu, że element ten jest produkowany z trwałego polistyrenu ekstrudowanego, może służyć m.in. do wykonywania ścianek działowych czy sufitów podwieszanych. Świetnie sprawdza się także jako podkład pod okładziny ceramiczne i tynki dekoracyjne. Jest idealny także wtedy, kiedy chcemy wyrównać ścianę lub podłogę. Ze względu na to, że płyta Ultrament wykazuje odporność na działanie wilgoci, może być też wykorzystywana do tworzenia obudów dla wanien czy brodzików. Jako izolator znakomicie sprawdza się przede wszystkim jako materiał do tworzenia podłóg.

Obróbka

Szerokie zastosowanie i trwałość to nie jedyne zalety płyty budowlanej Ultrament. Zaliczymy do nich również łatwość w obróbce. Chodzi tutaj zarówno o komfortowe docinanie do pożądanego wymiaru, jak i dowolne kształtowanie płyty. Mimo iż element ten jest dostępny w wielu rozmiarach, możemy z łatwością dopasować go do konkretnych warunków, przycinając przy użyciu urządzeń ręcznych, takich jak piła czy nóż, jak i urządzeń mechanicznych, takich jak piła tarczowa czy wyrzynarka.

Przygotowanie podłoża

Płyta budowlana Ultrament jest na tyle uniwersalna, że może być mocowana na większości rodzajów podłoży. Zaliczymy do nich: beton, lekki beton, beton komórkowy, jastrychy cementowe, tynki, powłoki malarskie, drewno, płyty wiórowe, płyty OSB oraz stare okładziny ceramiczne i podłoża mieszane. Aby montaż płyty był skuteczny, a jej użytkowanie zgodne z naszymi oczekiwaniami, nie możemy zapominać o właściwym przygotowaniu podłoża przed montażem.

Musi być ono suche i dokładnie odtłuszczone, a także czyste, a więc – pozbawione resztek zapraw, tynków, powłok malarskich i innych luźno trzymających się elementów, a co za tym idzie – nośne i odpowiednio sztywne. Aby poprawić strukturę podłoża, możemy je zagruntować.

Zastosowanie płyty budowlanej

Montaż z kołkowaniem i bez

Jeśli podłoże ma dostateczną nośność, montażu płyty budowlanej Ultrament możemy dokonać bez użycia kołków. Robimy to z zastosowaniem zaprawy klejącej, którą nanosimy na podłoże, dociskając do niej płytę (o 4-, 6- lub 10-milimetrowej grubości). Jeśli zaś warunki nie sprzyjają przymocowaniu płyty za pomocą zaprawy klejącej, możemy przytwierdzić ją do powierzchni za pomocą kołków (wymagane płyty o grubości minimum 20 mm). Należy użyć w tym celu plastikowych kołków wbijanych (około 5 na m²), które warto rozmieścić na środku płyty oraz we wszystkich narożnikach.

Data publikacji: 27.07.2016

Data aktualizacji: 11.06.2024