Koszt budowy domu - ile wynosi i co wchodzi w jego zakres?

Szczegółowy kosztorys jest niezbędny ze względu na zmieniające się ceny i różne nieprzewidziane sytuacje​​. Koszty zależą od takich elementów jak powierzchnia budynku, stopień skomplikowania projektu, wybór materiałów i ekipy budowlanej, a także lokalizacji​​. Główne kategorie kosztów to zakup materiałów, koszt robocizny oraz wydatki na dokumentację i formalności​.

Kosz budowy domu

Spis treści:

Po co szacujemy koszt budowy domu?

Jedno można stwierdzić na pewno – mało kto podejmuje się budowy domu bez sporządzenia choćby szacunkowego kosztorysu. Aktualna wycena jest bardzo istotna, ponieważ ceny wciąż się zmieniają, rosną, maleją i wciąż zależą od wielu czynników. Obecny koszt budowy domu jest wyższy nawet o 8% niż w poprzednim roku.

Wstępne wyliczenie pomaga przygotować się na nieprzewidziane sytuacje, w które obfituje budowa domu. Koszt całości prawdopodobnie zmieni się kilka razy w trakcie realizacji, ale mimo to wyjściowa kwota jest pomocna. Kosztorysu budowy domu wymagają również instytucje podczas starań o kredyt.

Jeśli planujesz podobną inwestycję, na pewno przemyślisz każdy aspekt jeszcze wiele razy, a przy dokładnym planowaniu pomoże Ci kalkulator budowy domu. Na sam początek warto jednak wstępnie oszacować koszty jej głównych etapów. Zatem ile kosztuje budowa domu w 2021 roku?

Budowa domu – koszt, który możesz obniżyć

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: ile kosztuje budowa domu? Możemy zapytać bardziej szczegółowo, na przykład: ile kosztuje postawienie domu w stanie surowym? Jednak odpowiedź i tak zależeć będzie od wielu czynników. Jednymi z najważniejszych są:

  • powierzchnia budynku,

  • ilość poziomów i stopień skomplikowania projektu,

  • rodzaj i jakość użytych materiałów oraz technologia budowy,

  • wybór ekipy budowlanej (lub wykonanie części prac samodzielnie),

  • lokalizacja (co ważne, region ma wpływ nie tylko na cenę działki, ale i cennik fachowców).

Podczas kosztorysowania i rozmów z fachowcami warto zwrócić uwagę na to, o którym etapie budowy mówimy. Inną kwotę zapłacimy za przygotowanie budynku do stanu deweloperskiego, inną za stan zerowy, a jeszcze inną za stan surowy otwarty. Cena robocizny i materiałów każdej kolejnej fazy składa się na niebagatelną sumę końcową.

Spory wpływ na koszt budowy domu ma również stopień samodzielności wykonania. Zlecając wszystko generalnemu wykonawcy, zapewniamy sobie spokój ducha, ale i wyższe wydatki. Samodzielny nadzór nad budową, a także własnoręczne wykonywanie prostszych zadań mogą znacząco obniżyć średni koszt budowy domu. Najczęściej decydujemy się na rezygnację z generalnego wykonawcy, ale większość prac powierzamy fachowcom z konkretnej dziedziny.

Kalkulator budowy domu – pozycje do podliczenia

Niezależnie od tego, jakie indywidualne kwestie obejmuje dana budowa domu, koszt składa się zawsze z kilku głównych kategorii:

  • zakup materiałów,

  • koszt robocizny,

  • wydatki na dokumentację projektu, opłaty administracyjnych i pozostałe formalności.

W tym podziale bardzo ważna jest robocizna. Standardowe wynagrodzenie ekip remontowych może zabrać nawet 30% budżetu inwestycji. Jeśli budowę nadzorujesz i częściowo wykonujesz samodzielnie, oprócz zakupu materiałów możesz natomiast potrzebować niektórych specjalistycznych narzędzi, jak na przykład sito budowlane czy różnego rodzaju rusztowania i profesjonalne drabiny.

Etapy budowy. Ile kosztuje postawienie domu w stanie surowym?

Podział na etapy ułatwia organizację kosztorysu budowy domu. Pierwszy krok to stan zerowy, obejmujący jedynie fundamenty. Przykładowo, przy domu parterowym o powierzchni 120 m2 to już koszt ponad 40 tysięcy złotych. Większość tej kwoty przeznaczysz na zakup materiałów, w tym betonu lub bloczków fundamentowych.

Aby obliczyć, ile kosztuje postawienie domu w stanie surowym otwartym, dodajemy koszty wznoszenia budynku ponad poziom zero. Obejmuje to między innymi wykonanie ścian nośnych, stropów i kominów. Ten etap to dobry punkt odniesienia, jeśli chcesz porównać koszt budowy domu 2021. Za m2 robocizny przy trudniejszych pracach można zapłacić ponad 60-70 zł. Jeśli połączysz wynagrodzenie ekipy z zakupem materiałów, wydasz nawet więcej niż 100 tysięcy złotych.

Pozostają już tylko końcowe, najbardziej zaawansowane etapy: stan deweloperski oraz ostateczny, w pełni wykończony stan pod klucz. To jednocześnie najbardziej zróżnicowane punkty w kosztorysie – wariantów i sposobów wykończenia dostępnych na rynku jest naprawdę mnóstwo. Aby obliczyć dokładnie, ile kosztuje budowa domu 120 m2 z wykończeniem do stanu deweloperskiego, należy podjąć wcześniej wiele indywidualnych decyzji.

Ile kosztuje budowa domu? O tym warto pamiętać!

Choć budowa domu to zazwyczaj wieloletnie przedsięwzięcie, wstępny kosztorys może nie przetrwać próby czasu. Aby nie zaskoczyła Cię kolejna podwyżka stawek rynkowych, dbaj o jego regularną aktualizację. Koszty związane z budową, takie jak zakup materiałów, cenniki fachowców, z roku na rok niestety raczej rosną niż maleją. Jeśli chcesz wykorzystać kalkulator kosztów budowy domu, upewnij się, że uwzględnia on aktualne stawki.

Kryterium aktualności dotyczy nie tylko stawek. Okresowe zmiany w prawie budowlanym mogą nieść ze sobą konieczność zastosowania materiałów o wyższym standardzie, na przykład izolacji cieplnej z określonym atestem. Jeśli zamawiasz materiały samodzielnie, warto przed zakupem potwierdzić ich wybór z ekipą budowlaną lub skorzystać z fachowego doradztwa, na przykład w marketach budowlanych. Eksperci sklepu Castorama podpowiedzą Ci, jakie warunki powinna spełniać Twoja inwestycja, a także jakie materiały sprawdzą się w niej najlepiej.

Ile trwa budowa domu? Zaplanuj ją odpowiednio!

Ile wynosi koszt budowy domu?

Przykładowy koszt budowy domu w 2021

Każda inwestycja to projekt wymagający indywidualnego podejścia. Jeśli zsumujesz koszty omawiane w tym artykule, możesz poznać szacunkowy budżet takiej realizacji, jednak odpowiadać on będzie szeregowi założeń wykonanych w trakcie wyceny. Bierzemy pod uwagę uśrednione ceny robocizny i materiałów, a także powierzchnię około 120 m2 i tylko jedną kondygnację. W takim układzie na wykonanie budynku, od projektu do stanu deweloperskiego, można przeznaczyć co najmniej 250-300 tysięcy złotych.

Wystarczy jednak zwiększyć powierzchnię o kilkadziesiąt metrów kwadratowych lub dodać piętro albo podpiwniczenie, a koszty rozłożą się zupełnie inaczej. Dom piętrowy to mniejsza powierzchnia fundamentów, ale i dodatkowe wydatki na strop między kondygnacjami czy schody. Budynek o powierzchni około 200 m2 z piwnicą i poddaszem może już kosztować ponad 400 tysięcy złotych.

Niezależnie od wyliczonego kosztu, warto założyć w budżecie spory margines. Na ostateczny koszt budowy domu składa się mnóstwo nieprzewidzianych wydatków: zmian projektu, opóźnień, niedoszacowanych ilości materiałów i tym podobnych niespodzianek. Nawet 20-procentowy zapas finansowy nie będzie przesadą – lepsze będzie pozytywne zaskoczenie niższą sumą końcową niż dokładanie do ustalonego budżetu.

Budowa domu - poradnik - na co się przygotować?

Zbuduj dom, o jakim marzysz!

Jeśli marzy Ci się budowa domu, koszt tego przedsięwzięcia może być największą przeszkodą do pokonania. Jednak po podsumowaniu wszystkich za i przeciw często okazuje się, że łączne wydatki na budowę własnego domu jednorodzinnego pod miastem będą podobne do urządzenia mieszkania w centrum dużego miasta.

Szczegółowy kosztorys pomoże Ci zdecydować, czy i jakiego typu budowa będzie dla Ciebie idealna. W naszym markecie możesz dobrać odpowiednie materiały i narzędzia, dzięki którym zaoszczędzisz na każdym etapie inwestycji. Sprawdź pełną ofertę w dziale Budowa – a gdy będziesz potrzebować porady dotyczącej konkretnych prac czy elementów, na pewno znajdziesz ją w innych artykułach naszych ekspertów. Powodzenia!

Data aktualizacji: 11.06.2024