icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Fundamenty - kompendium wiedzy

Odkryj wszystko, co musisz wiedzieć o fundamentach w naszym kompleksowym kompendium. Sprawdź szczegółowe informacje o różnych typach fundamentów, ich zastosowaniach oraz kluczowych kwestiach związanych z ich wykonaniem. Idealny dla budowniczych, architektów, jak i każdego, kto planuje budowę domu i chce zrozumieć podstawy.

Dobrze zbudowane i starannie zaizolowane fundamenty to warunek powodzenia dalszych prac związanych z budową domu. Najbardziej typowy fundament domu jednorodzinnego składa się z dwóch zasadniczych elementów - ławy i ścian fundamentowych. Jeśli dom ma mieć piwnice, są one jednocześnie ścianami tychże piwnic.

Fundamenty - kompendium wiedzy

W projekcie budowlanym podane są dokładne wymiary szerokości i wysokości ław fundamentowych. Zmiana tych wymiarów bez konsultacji z odpowiednim specjalistą jest niedopuszczalna, gdyż bazują one na dokładnych obliczeniach konstrukcyjnych. Ławy wylewa się najczęściej w gruncie lub przy użyciu odpowiednio przygotowanego deskowania, zbrojąc je czterema prętami o średnicy 12 mm. Używany beton powinien być klasy B20. Można go nabyć w wytwórni i dostarczyć na plac budowy betonowozem, albo przygotować samodzielnie na miejscu w betoniarce. Ważne jest dokładne zagęszczenie betonu wokół zbrojenia i równomierne jego rozprowadzenie łatą. Należy pamiętać, by nie dodawać do niego dodatkowej wody. Chociaż rzadsza konsystencja betonu może ułatwić prace, osłabia ona jego właściwości i czyni go bardziej podatnym na zarysowania. Po zakończonych pracach betonowych, przez około tydzień ławy powinny być regularnie zraszane wodą, aby beton nie wysychał zbyt szybko. Alternatywnie można je także przykryć folią budowlaną. W przypadku budowy domu bez piwnic, izolacja przeciwwilgociowa na ławach nie jest konieczna. Jeżeli jednak planujemy piwnicę, ławy powinny być zaizolowane pasem z dwóch warstw papy na lepiku, który powinien wystawać około 20 cm po obu stronach przyszłej ściany.

Fundamenty - kompendium wiedzy

Grubość ścian fundamentowych jest również dokładnie określona w projekcie. Istnieją dwa główne sposoby ich wykonania: monolityczne (wylewane z betonu w deskowaniu) oraz murowane.

  • Ściany monolityczne: Optymalnym rozwiązaniem jest używanie deskowania wielokrotnego użytku, ponieważ ułożenie deskowania jednorazowego jest kosztowne i czasochłonne. Do wykonania takich ścian zalecane są betony klasy B20 lub B15. Możliwe jest także dodatkowe zbrojenie ścian.
  • Ściany murowane: Jest to popularniejsza metoda budowy ścian fundamentowych. Najczęściej stosowanym materiałem są betonowe bloczki murowane na zaprawę cementową. Alternatywą są pustaki zasypowe, które po wymurowaniu należy wypełnić betonem

Budując dom bez piwnic, kluczową ochroną przed wilgocią z gruntu jest izolacja pozioma ścian. Układana jest ona na górnej krawędzi ścian fundamentowych, tuż pod ścianami parteru. Musi być ona dokładnie połączona z izolacją podłogi parteru (tzw. podłogą na gruncie). Typowo stosuje się dwie warstwy papy bitumicznej na lepiku asfaltowym dla izolacji poziomej ścian oraz papa asfaltowa lub folia polietylenowa o grubości co najmniej 0,3 mm dla izolacji podłogi. Aby dodatkowo zabezpieczyć ściany fundamentowe, można je zagruntować rozcieńczoną emulsją asfaltowo-kauczukową, a następnie pomalować lepikiem asfaltowym. Warto również rozważyć użycie folii tłoczonej czy polistyrenu, które zapewniają dodatkową ochronę oraz mogą działać jako warstwa ocieplenia.

Uwaga! W przypadku ścian murowanych, przed malowaniem lepikiem, trzeba je wyrapować - to znaczy pokryć cienką warstwą zaprawy cementowej.

xyz

Ocieplenie

Materiały używane do ocieplenia podziemnych części budynku muszą być odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Najbardziej efektywnym, choć nieco droższym materiałem, jest polistyren ekstrudowany. Przykleja się go do ścian fundamentowych za pomocą wodnych emulsji asfaltowo-kauczukowych. Alternatywą jest twardy styropian o ciężarze minimum 20 kg/m3. Ponadto, można również rozważyć użycie keramzytobetonu ze względu na jego doskonałe właściwości izolacyjne.

Podsumowanie

Kiedy budujemy fundamenty domu, kluczowe jest przestrzeganie wymiarów podanych w projekcie, ponieważ bazują one na dokładnych obliczeniach konstrukcyjnych. Ławy fundamentowe wymagają dokładnego przygotowania i właściwej izolacji, szczególnie w przypadku planowania piwnic. Ściany fundamentowe mogą być wylewane monolitycznie lub murowane, z zastosowaniem odpowiednich materiałów. Ważne jest zabezpieczenie ścian przed wilgocią, stosując odpowiednie metody izolacji, zarówno poziomej, jak i pionowej. Ocieplenie ścian fundamentowych powinno być wykonane materiałami odpornymi na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a polistyren ekstrudowany jest jednym z najbardziej efektywnych materiałów w tej kategorii.