LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Beton sprężony – właściwości i zastosowanie

Stojąc przed wyzwaniem zbudowania własnego domu, zapewne zależy nam na tym, by wysoka jakość zastosowanych materiałów szła w parze z korzystną ceną. W założenie to idealnie wpisuje się beton sprężony, który stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznych technologii budowlanych. Zobaczmy, czym się cechuje i dlaczego warto z niego skorzystać!

Czym właściwie jest beton sprężony i jak się go wykonuje?

Beton sprężony to materiał, który wykorzystuje stalowe zbrojenie, jednak nie w biernej, lecz w aktywnej postaci. Na czym to polega? Beton wylewany jest na mocno naciągnięte, stalowe linki, które po związaniu materiału zostają przecięte i ulegają rozprężeniu. W efekcie tego materiał staje się bardziej odporny na ściskanie i na działanie dużego obciążenia. Nie musimy więc obawiać się tego, że pod dużym naciskiem popęka tak, jak np. żelbeton.

Czy wiesz, że…

Przekroje poprzeczne elementów wykonanych z betonu sprężonego są mniejsze niż tych, które zostały wykonane z żelbetonu. Dlatego też możemy uzyskać dokładnie takie samo możliwe obciążenie przy mniejszym zużyciu materiału.

Beton sprężony – właściwości i zastosowanie

Biorąc pod uwagę sposób sprężania betonu, można wyróżnić jego dwa rodzaje:

- strunobeton – wykorzystuje się tutaj stalowe struny o małej średnicy, które napręża się i umieszcza wewnątrz form, a następnie zalewa betonem. Gdy materiał zwiąże, ich końce zostają przecięte, a siły sprężające przechodzą z nich na betonowy element;

- kablobeton – w formie układa się najpierw kable w osłonach, następnie szkielety zbrojeniowe ze stali i dopiero wtedy zalewa betonem. Zabieg sprężania można przeprowadzić dopiero wtedy, gdy beton osiągnie określoną wytrzymałość. Aby to zrobić, należy naprężyć kable sprężające, a następnie zakotwić je mechanicznie na końcach betonowych elementów.

Zobacz też: Siatka zbrojeniowa na wylewce – jaka jest jej funkcja?

Co zyskamy, decydując się na wykorzystanie strunobetonu?

Zastosowanie betonu sprężonego niesie za sobą szereg zalet. Oto najważniejsze z nich:

- możliwość wykonania konstrukcji o lekkiej, smukłej formie;

- zredukowanie wygięcia w zginanych elementach;

- zdolność do przenoszenia dużych obciążeń;

- stosunkowo niska cena w porównaniu do betonu monolitycznego czy gęstożebrowego;

- wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych;

- wykonane z niego elementy są lekkie, co ułatwia ich montaż.

Przeczytaj także: Rodzaje prętów zbrojeniowych – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Beton sprężony – właściwości i zastosowanie

Beton strunowy – gdzie najczęściej się go stosuje?

Wymienione wyżej właściwości sprawiają, że strunobeton doskonale sprawdza się w przypadku budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego. Wykonane z niego prefabrykaty nadają się do stosowania w roli lekkich, panelowych stropów. Do ich prawidłowego zamontowania nie potrzeba zaprawy ani profesjonalnych maszyn budowlanych – w zupełności wystarczy tutaj dźwig HDS.

Płyty z betonu sprężonego cechują się również wyjątkowo gładką i równą powierzchnią. Umożliwia to stosowanie ich w miejscach, które będą później widoczne podczas codziennej eksploatacji – nie trzeba ich dodatkowo tynkować, aby zyskać zadowalający efekt końcowy. W ten sposób zaoszczędzimy zatem nie tylko środki finansowe, lecz również sporo czasu.