Produkty

Beton sprężony – właściwości i zastosowanie

Beton sprężony – właściwości i zastosowanie

Stojąc przed wyzwaniem zbudowania własnego domu, zapewne zależy nam na tym, by wysoka jakość zastosowanych materiałów szła w parze z korzystną ceną. W założenie to idealnie wpisuje się beton sprężony, który stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznych technologii budowlanych. Zobaczmy, czym się cechuje i dlaczego warto z niego skorzystać!

Beton wzmocnionyCzym właściwie jest beton sprężony i jak się go wykonuje?

Beton sprężony to materiał, który wykorzystuje stalowe zbrojenie, jednak nie w biernej, lecz w aktywnej postaci. Na czym to polega? Beton wylewany jest na mocno naciągnięte, stalowe linki, które po związaniu materiału zostają przecięte i ulegają rozprężeniu. W efekcie tego materiał staje się bardziej odporny na ściskanie i na działanie dużego obciążenia. Nie musimy więc obawiać się tego, że pod dużym naciskiem popęka tak, jak np. żelbeton. O właściwościach tego drugiego materiału możemy przeczytać tutaj.

Czy wiesz, że…

Przekroje poprzeczne elementów wykonanych z betonu sprężonego są mniejsze niż tych, które zostały wykonane z żelbetonu. Dlatego też możemy uzyskać dokładnie takie samo możliwe obciążenie przy mniejszym zużyciu materiału.

Biorąc pod uwagę sposób sprężania betonu, można wyróżnić jego dwa rodzaje:

- strunobeton – wykorzystuje się tutaj stalowe struny o małej średnicy, które napręża się i umieszcza wewnątrz form, a następnie zalewa betonem. Gdy materiał zwiąże, ich końce zostają przecięte, a siły sprężające przechodzą z nich na betonowy element;

Beton sprężony- kablobeton – w formie układa się najpierw kable w osłonach, następnie szkielety zbrojeniowe ze stali i dopiero wtedy zalewa betonem. Zabieg sprężania można przeprowadzić dopiero wtedy, gdy beton osiągnie określoną wytrzymałość. Aby to zrobić, należy naprężyć kable sprężające, a następnie zakotwić je mechanicznie na końcach betonowych elementów.

Co zyskamy, decydując się na wykorzystanie strunobetonu?

Zastosowanie betonu sprężonego niesie za sobą szereg zalet. Oto najważniejsze z nich:

- możliwość wykonania konstrukcji o lekkiej, smukłej formie;

- zredukowanie wygięcia w zginanych elementach;

- zdolność do przenoszenia dużych obciążeń;

- stosunkowo niska cena w porównaniu do betonu monolitycznego czy gęstożebrowego;

- wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych;

- wykonane z niego elementy są lekkie, co ułatwia ich montaż.

Beton sprężony CastoramaBeton strunowy – gdzie najczęściej się go stosuje?

Wymienione wyżej właściwości sprawiają, że strunobeton doskonale sprawdza się w przypadku budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego. Wykonane z niego prefabrykaty nadają się do stosowania w roli lekkich, panelowych stropów. Do ich prawidłowego zamontowania nie potrzeba zaprawy ani profesjonalnych maszyn budowlanych – w zupełności wystarczy tutaj dźwig HDS.

Płyty z betonu sprężonego cechują się również wyjątkowo gładką i równą powierzchnią. Umożliwia to stosowanie ich w miejscach, które będą później widoczne podczas codziennej eksploatacji – nie trzeba ich dodatkowo tynkować, aby zyskać zadowalający efekt końcowy. W ten sposób zaoszczędzimy zatem nie tylko środki finansowe, lecz również sporo czasu.

Data publikacji: 27.06.2018
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Co to jest strop teriva?

Co to jest strop teriva?
Strop teriva to coraz bardziej popularny rodzaj stropu, czyli układu konstrukcyjnego, który oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Z...
Czytaj więcej

Siatka zbrojeniowa na wylewce – jaka jest jej funkcja?

Siatka zbrojeniowa na wylewce – jaka jest jej funkcja?
Z siatki zbrojeniowej możemy skorzystać, wykonując wylewkę w pomieszczeniu. W ten sposób poprawimy jej wytrzymałość i sprawimy, że stanie się m...
Czytaj więcej

Dlaczego warto stawiać fundamenty z keramzytobetonu?

Dlaczego warto stawiać fundamenty z keramzytobetonu?
Już na pierwszym etapie budowy domu szukamy wszelkich oszczędności. Chcemy, żeby było stosunkowo tanio, a zarazem dobrze. Takich rozwiązań jest nieste...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Beton sprężony – właściwości i zastosowanie